X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Co oznacza indeksacja składki ubezpieczeniowej?

2008-08-05 14:03 wtorek
Co oznacza indeksacja składki ubezpieczeniowej

W poniższym artykule w kilku słowach przedstawię Państwu istotę indeksowania składek ubezpieczeniowych, dlaczego taka indeksacja jest proponowana klientom towarzystw ubezpieczeniowych i czy jest ona obowiązkowa czy dobrowolna. Dowiecie się Państwo również czy istnieje możliwość rezygnacji z indeksowania i w jakiej sytuacji taka rezygnacja byłaby uzasadniona. Zapraszam do lektury.

Charakterystyka ogólna

Ogólnie rzecz ujmując indeksacja to przeliczenie wartości określonego parametru (np.: płacy, polisy ubezpieczeniowej) w oparciu o wskaźnik pokazujący zmianę czynnika wpływającego na wartość tego parametru (np.: inflacji). Ubezpieczyciel raz do roku proponuje podniesienie sumy ubezpieczenia i wysokości składki o wskaźnik inflacji. Na ogół z tego urealnienia można zrezygnować i pozostać przy dotychczasowych składkach. Stopa inflacji określana jest na podstawie danych GUS o inflacji (wzrost sumy ubezpieczenie nie może być wyższy od obliczonej maksymalnej sumy ubezpieczenia). Indeksacja służy urealnianiu wysokości sum ubezpieczenia, a także ich dostosowywaniu do zmieniających się potrzeb klientów.

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe do spraw indeksowania składek podchodzi indywidualnie, jednakże możliwe są dwa warianty indeksowania (na podstawie Uniqua TU na Życie S.A.):

Klauzula indeksacyjna - Indeksacja polega na oferowaniu w każdą rocznicę polisy podwyższenia składki. Składka ubezpieczeniowa podnoszona jest o wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych GUS za 12 miesięcy kalendarzowych, poprzedzających datę złożenia propozycji indeksacji. Indeksacja jest proponowana każdorazowo, gdy wzrost wskaźnika przekroczy 5% od momentu ostatniej indeksacji.

Klauzula dynamizacji - Dynamizacja polega na okresowym, dokonywanym co dwa lata w rocznicę polisy, podwyższeniu sumy ubezpieczenia. Suma ubezpieczenia wzrasta każdorazowo o stały procent sumy ubezpieczenia wskazany we wniosku.

Kup ubezpieczenie
Zobacz także
« powrót do działu: Ubezpieczenia na życie
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Pakiet Rodzinny - umowa ubezpieczenia zawierana na rzecz ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.