X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
  1. Wypełniasz formularz online
  2. Otrzymujesz gotowe oferty
  3. Wybierasz najlepszą ofertę
  4. Spotykasz się z agentem
  5. Podpisujesz dokumenty
PORÓWNAJ!
 
Sonda
Wyjeżdżasz na wakacje. Czy twój dom jest zabezpieczony?
Tak, posiadam kompleksowe ubezpieczenie mieszkania
Przed wyjazdem kupię jakieś ubezpieczenie nieruchomości
Nie mam polisy, sąsiedzi będą doglądać mieszkania
Nie mam polisy, liczę że nic złego się nie wydarzy pod moją nieobecność
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Co oznacza indeksacja składki ubezpieczeniowej?

2008-08-05 14:03 wtorek
Co oznacza indeksacja składki ubezpieczeniowej

W poniższym artykule w kilku słowach przedstawię Państwu istotę indeksowania składek ubezpieczeniowych, dlaczego taka indeksacja jest proponowana klientom towarzystw ubezpieczeniowych i czy jest ona obowiązkowa czy dobrowolna. Dowiecie się Państwo również czy istnieje możliwość rezygnacji z indeksowania i w jakiej sytuacji taka rezygnacja byłaby uzasadniona. Zapraszam do lektury.

Charakterystyka ogólna

Ogólnie rzecz ujmując indeksacja to przeliczenie wartości określonego parametru (np.: płacy, polisy ubezpieczeniowej) w oparciu o wskaźnik pokazujący zmianę czynnika wpływającego na wartość tego parametru (np.: inflacji). Ubezpieczyciel raz do roku proponuje podniesienie sumy ubezpieczenia i wysokości składki o wskaźnik inflacji. Na ogół z tego urealnienia można zrezygnować i pozostać przy dotychczasowych składkach. Stopa inflacji określana jest na podstawie danych GUS o inflacji (wzrost sumy ubezpieczenie nie może być wyższy od obliczonej maksymalnej sumy ubezpieczenia). Indeksacja służy urealnianiu wysokości sum ubezpieczenia, a także ich dostosowywaniu do zmieniających się potrzeb klientów.

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe do spraw indeksowania składek podchodzi indywidualnie, jednakże możliwe są dwa warianty indeksowania (na podstawie Uniqua TU na Życie S.A.):

Klauzula indeksacyjna - Indeksacja polega na oferowaniu w każdą rocznicę polisy podwyższenia składki. Składka ubezpieczeniowa podnoszona jest o wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych GUS za 12 miesięcy kalendarzowych, poprzedzających datę złożenia propozycji indeksacji. Indeksacja jest proponowana każdorazowo, gdy wzrost wskaźnika przekroczy 5% od momentu ostatniej indeksacji.

Klauzula dynamizacji - Dynamizacja polega na okresowym, dokonywanym co dwa lata w rocznicę polisy, podwyższeniu sumy ubezpieczenia. Suma ubezpieczenia wzrasta każdorazowo o stały procent sumy ubezpieczenia wskazany we wniosku.

Zobacz także
« powrót do działu: Ubezpieczenia na życie
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Wrodzone choroby metaboliczne - zaburzenia metaboliczne uwarunkowane genetycznie, polegające ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczenie.com.pl Największy portal ubezpieczeniowy w Polsce. Kompendium wiedzy o ubezpieczeniach. Ubezpieczenie zdrowotne, społeczne, OC i AC, mieszkania, domu, na życie, NNW, inwestycyjne, dla firm, ofe.
www.dlaagenta.pl Pierwszy w Polsce System Formularzy LEAD dla agentów Ubezpieczeniowych wszystkich towarzystw. System LEAD to prosty sposób współpracy agentów ubezpieczeniowych i klientów, którzy chcą nabyć polisę.
www.rankingofe.com.pl Notowania i Wyniki Otwartych Funduszy Emerytalnych. Porównanie OFE online. Fundusze: generali, axa, ing, polsat, nordea, allianz, aig, aegon, pzu, warta, aviva, pekao, pocztylion, bankowy.
www.agent-ubezpieczeniowy.com.pl Największy katalog agentów ubezpieczeniowych w Polsce. Agent ubezpieczeniowy Warszawa, Wrocław, Kraków, Gdańsk, Szczecin, PZU, Aviva, Warta...
www.smsprzypomnienie.pl Zamów bezpłatne przypomnienie SMS informujące o końcu ważności badania technicznego i polisy OC. Przypomnimy Ci o dopełnieniu koniecznych formalności.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.polisynazycie.com.pl Polisy na życie chronią Ciebie i Twoją rodzinę przede wszystkim od ryzyka nagłej, niespodziewanej śmierci. Ubezpieczenie na życie zagwarantuje spokój finansowy Twojej rodzinie.
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
www.ubezpieczenierolnicze.pl Ubezpieczenia dla rolników: KRUS, obowiązkowe, dobrowolne, z dopłatą skarbu państwa. Zamów ubezpieczenie.