X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

2 mln złotych roszczeń za śmierć Polek w Nicei

2016-08-04 11:58 czwartek
Wydarzenia mające miejsce w Nicei 14 lipca br. pokazały, że samochód (ciężarówka) może stać się narzędziem terroru. Tragedii nie można cofnąć, ale najbliżsi ofiar muszą z tym żyć. Czy ktoś spróbuje zadośćuczynić ich krzywdzie? 

Zdarzenie z Nicei  mogą przypominać ataki terrorystyczne z 11 września 2001 roku, kiedy to samoloty zostały użyte, aby zabić ich pasażerów, a także wyrządzić jak największe szkody. Oczywiście po każdym ataku pozostaje kwestia zajęcia się ofiarami bezpośrednimi ataku jak i rodzin osób, które zginęły na skutek tego działania. 

Francuskie prawo 


Zdarzenie, które miało miejsce we Francji, będzie podlegało prawu francuskiemu bez względu na obywatelstwo osoby poszkodowanej. Dlatego też, aby ustalić, jakie prawa przysługują poszkodowanym na skutek tego zdarzenia, należy przyjrzeć się przepisom francuskim. Jako, że wypadek miał miejsce z udziałem ciężarówki, warto zbadać jak wygląda kwestia odszkodowania z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu.

Fakt, że zdarzenie miało charakter terrorystyczny nie zmienia faktu, że miało  ono również charakter wypadku komunikacyjnego. Przepisy co do zasady europejskie nie wyłączają odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego za wypadki spowodowane na skutek przestępstwa.

Po ataku w Nicei francuskie władze zachęcają poszkodowanych do skorzystania z pomocy Funduszu Gwarancyjnego (polski odpowiednik to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). Fundusz ten zajmuje się sprawami odszkodowań za pojazdy, które nie były ubezpieczone (tak jak polski), ale również wypłaca odszkodowania za szkody doznane na skutek ataku terrorystycznego. Możliwości takie wprowadziła ustawa z 9 września 1986 roku o zapobieganiu terroryzmowi.

Regulacja francuska w zakresie odszkodowań dla ofiar ataków terrorystycznych gwarantuje szybsze otrzymanie odszkodowania i zadośćuczynienia niż jest to w przypadku ubezpieczenia komunikacyjnego (1 miesiąc w porównaniu do 3 miesięcy). W każdym z tych systemów, w przypadku niezadowolenia z przyznanej kwoty sprawę można skierować do sądu. Więc nie ma dodatkowych ograniczeń, które mogłyby jakąś metodę szczególnie uprzywilejowywać.
 

Polskie regulacje 


W Polsce najbliższymi przepisami do tych francuskich jest ustawa o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych czynów zabronionych z dnia 7 lipca 2005 roku. Jednakże francuska regulacja jest o wiele szersza, gdyż daje możliwość poszkodowanym i rodzinom osób, które zginęły uzyskania pełnego odszkodowania, tak jak za wypadek komunikacyjny.

Natomiast polska ustawa ogranicza się jedynie do utraconych zarobków, kosztów związanych z leczeniem oraz kosztami pogrzebu. Zakres odszkodowania jest więc znacznie ograniczony. Warto dodać, że francuska ustawa będzie odnosiła się do wszystkich ofiar ataków terrorystycznych mających miejsce na terenie Francji, a więc również dla obcokrajowców. Polska regulacja zbliżona jest do francuskiej w zakresie odszkodowań za szkody powstałe na skutek wypadków samochodów.

- Gdyby taki wypadek jak ten w Nicei miał miejsce w Polsce, to właśnie ta metoda dochodzenia odszkodowania byłaby zalecana (jednakże fakt ograniczenia kwoty gwarancyjnej ubezpieczenia byłby na pewno poważną przeszkodą przy znacznej ilości osób poszkodowanych) - mówi Tomasz Popielski, specjalista ds. likwidacji szkód osobowych z Grupy Doradczej Prawno - Medycznej. I dodaje: - Polska regulacja w zakresie kompensacji przysługującej ofiarom niektórych przestępstw na pewno jednak znacznie odbiega od tej francuskiej. Kwoty możliwego w Polsce do uzyskania odszkodowania są znacznie ograniczone, a także sposób dochodzenia bardziej skomplikowany - na pewno od razu należałoby w takiej sytuacji złożyć wniosek do sądu.

Prawnicy z GDPM szacują roszczenia dla rodziny zmarłych w Nicei Polek – sióstr, na łączną kwotę 2 mln złotych.
 

Ochrona finansowa od ryzyka terroryzmu


Warto wiedzieć, że obecnie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują produkty zapewniające ochronę również na wypadki terroru. Zakres takich polis obejmuje zazwyczaj pokrycie kosztów leczenia oraz transport medyczny lub transport zwłok do kraju zamieszkania. W sytuacji śmierci ubezpieczonego rodzina otrzyma odszkodowanie do wysokości sumy gwarancyjnej z NNW. 
 
Przed wyjazdem za granicę warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie prywatne, które pozwoli na szybsze i uproszczone wypłacenie środków finansowych niezbędne dla dalszego leczenia czy też na pokrycie kosztów pogrzebu.
 
Tzw. polisy terrorystyczne w swojej ofercie mają już m.in. PZU, Europa, Warta i Axa. Różnią się jednak zakresem, na który przed zakupem warto zwrócić szczególną uwagę. 

Przykładowo PZU ponosi odpowiedzialność zależną od poziomu zagrożenia w państwie, do którego udaje się podróżny oraz od tego, czy wobec danego kraju obowiązują ostrzeżenia MSZ.

W sytuacji wyjazdu do krajów znajdujących się w rejonie zagrożonym terroryzmem, działaniami wojennymi lub stanem wyjątkowym wymagane jest opłacenie dodatkowej składki z tytułu polisy.

Na podstawie info. prasowej GDPM

Porównaj zakresy polis na wypadek terroryzmu

« powrót do działu: Wiadomości
« zapisz się na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.