X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj forum poleć artykuł znajomemu A A A

Badanie techniczne samochodu - co muszę wiedzieć?

2021-04-09 14:05 piątek
oc za samochod w komisie
Posiadanie samochodu to nie wyłącznie przyjemność podróżowania, ale również sporo obowiązków. Właściciel musi pamiętać nie tylko o wykupieniu obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, ale również poddawaniu auta badaniom technicznym. Sprawdź, co trzeba wiedzieć na ten temat, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Mianem badania technicznego określa się obowiązkowe badanie pozwalające na ocenę sprawności samochodu. Tylko na jego podstawie możliwe jest dopuszczenie pojazdu do ruchu na drogach publicznych. Za przeprowadzenie badania technicznego odpowiada Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów – żadne inne podmioty nie mogą podjąć się tej czynności.

Co obejmuje badanie techniczne pojazdu?

Zakres badania technicznego jest regulowany stosownymi przepisami – rozporządzeniem Ministra Infrastruktury. W przypadku samochodów osobowych diagnosta przeprowadza następujące czynności:
 • identyfikację pojazdu – sprawdzenie zgodności numeru VIN z numerem widniejącym w dowodzie rejestracyjnym
 • sprawdzenie dodatkowego wyposażenia – dotyczy to samochodów z instalacją LPG.
Kolejny krok to sprawdzenie stanu i poprawności działania takich elementów jak:
 • ogumienie
 • oświetlenie
 • hamulce
 • zawieszenie
 • układ kierowniczy
 • układ wydechowy
 • silnik
 • elementy bezpieczeństwa
 • obowiązkowe wyposażenie.
Jeżeli diagnosta stwierdzi usterkę choćby jednego elementu, wówczas właściciel auta zobowiązany jest do dokonania naprawy.
Jeśli natomiast samochód jest w pełni sprawny, wówczas specjalista wprowadza stosowną adnotację w dowodzie rejestracyjnym. Tym samym pojazd zostaje ponownie dopuszczony do ruchu drogowego.

Badanie techniczne a przegląd okresowy – czy są tym samym?

Częstym błędem popełnianym przez kierowców jest mylne określanie badania technicznego przeglądem okresowym i odwrotnie. Tymczasem to dwa różne badania, które przeprowadza się w nieco innych placówkach.
Badanie techniczne samochodu jest koniecznością – tylko pozytywny wynik pozwala na dopuszczenie samochodu do ruchu. Wykonywane jest przez diagnostę zatrudnionego w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Tymczasem przegląd okresowy samochodu przeprowadzany jest w ASO. Polega na kontroli stanu technicznego auta, co jest zalecane przez producenta lub dealera. Jego niewykonanie nie będzie skutkować mandatem, a jedynie utratą gwarancji.

Badanie techniczne – kiedy trzeba je przeprowadzić?

To, kiedy trzeba przeprowadzić badanie techniczne samochodu uzależnione jest przede wszystkim od wieku pojazdu oraz jego rodzaju.
I tak:
 • samochody osobowe, samochody ciężarowe (o masie do 3,5 t), motocykle i przyczepy (o masie do 3,5 t) – przed upływem 3 lat od pierwszej rejestracji; kolejne badanie należy przeprowadzić w ciągu 2 lat, a potem co roku;
 • ciągniki rolnicze, przyczepy rolnicze, motorower – badanie techniczne powinno być przeprowadzone w ciągu 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, a drugie i kolejne przed upływem 2 lat od dnia ostatniej kontroli;
 • samochody zabytkowe, przyczepy lekkie – badanie techniczne należy wykonać tylko przed rejestracją; wyjątek stanowi dodatkowe skierowanie na badanie lub gdy są przeznaczone do zarobkowego przewozu osób.
Warto przy tym pamiętać, że niektóre pojazdy – niezależnie od rocznika – muszą być poddawane badaniu technicznemu raz do roku. Mowa m.in. o:
 • autach z instalacją gazową
 • taksówkach osobowych
 • pojazdach określanych jako uprzywilejowane
 • pojazdach przewożących towary sklasyfikowane jako niebezpieczne.

Badanie techniczne samochodu – ile to kosztuje?

Nie jest tak, że stacja kontroli pojazdów ma własny cennik badania technicznego. Koszt jego wykonania reguluje stosowne rozporządzenie. Dlatego – niezależnie od tego, gdzie przeprowadzisz badanie – zapłacisz tyle samo.
W przypadku samochodów osobowych do 3,5 t badanie techniczne kosztuje 99 zł. Co ciekawe – należy zapłacić za nie z góry, jeszcze przed przeprowadzeniem przeglądu. Kwota ta jest bezzwrotna –także wtedy, gdy pojazd nie przejdzie badania. 
Warto przy tym podkreślić, że ceny badania technicznego będą różniły się w zależności od rodzaju pojazdu. Przykładowo, za motocykl trzeba zapłacić 63 zł, zaś za autobus do 15 osób – 99 zł. Najwięcej – bo aż 162 zł – należy zapłacić za badanie techniczne przeprowadzane dla samochodu osobowego z instalacją LPG.

Jakie kary grożą za brak ważnego badania technicznego?

Brak ważnego badania technicznego będzie grozić poważnymi karami finansowymi. Jeżeli w trakcie kontroli drogowej okaże się, że pojazd nie ma stosownego wpisu w dowodzie rejestracyjnym, wówczas właściciel auta otrzyma mandat – w wysokości do 500 zł. W niektórych przypadkach kontrolujący może zdecydować o zabraniu dowodu rejestracyjnego.
Nie da się ukryć, że nikt na co dzień nie pamięta o terminie ważności badania technicznego. Zawsze jednak można to sprawdzić – w dowolnym momencie. Z pomocą przychodzi strona rządowa dostępna pod adresem https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-swoj-pojazd. Wystarczy mieć Profil Zaufany, aby sprawdzić wszystkie informacje dotyczące samochodu.
« powrót do działu: Wiadomości
« zapisz się na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.