X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj forum poleć artykuł znajomemu A A A

Bądź kobietą ubezpieczoną

2009-03-03 16:19 wtorek
Ewa Maleszyk

Ekskluzywny wywiad z Ewą Maleszyk, pomysłodawcą i koordynatorką ogólnopolskiej akcji "Być kobietą ubezpieczoną".

Była Pani organizatorką akcji ‘Być kobietą ubezpieczoną’ przeprowadzonej w 2005 roku. Dlaczego uważa Pani kwestię ubezpieczenia kobiet za godną uwagi?

W dzisiejszych czasach warto jest przenieść ponoszenie ryzyka na podmioty, które specjalizują się w tym zakresie. Uważam, że czasem lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty ubezpieczycieli, niż myślenie „mi na pewno nic złego się nie zdarzy”. Oczywiście umiejętny wybór odpowiedniego ubezpieczenia, korzystanie z posiadanej ochrony ubezpieczeniowej, może okazać się nie lada wyzwaniem. Dlatego twierdzę, że aby zapobiec wszelkim niepożądanym czy zaskakującym kolejom losu, niezbędna jest świadomość ubezpieczeniowa. Kobiety, z punktu widzenia ubezpieczycieli, powinny stanowić istotną grupę docelową z kilku powodów. Przede wszystkim istotne są pewne cechy im przypisane, jak troska o bezpieczeństwo, awersja do ryzyka, przezorność. Ponadto kobiety pełnią określoną rolę w życiu tak społecznym jak i gospodarczym. Niejednokrotnie to panie stoją na straży domowego ogniska. Coraz więcej z nas prowadzi własną działalność gospodarczą, bądź w inny sposób jest aktywna na polu zawodowym, coraz więcej kobiet piastuje kierownicze stanowiska.

Jak Pani sądzi, dlaczego tak niewiele kobiet w Polsce myśli o ubezpieczeniach?

Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, że niewielka liczba kobiet myśli o ubezpieczeniach. Z pewnością ubezpieczyciele posiadają własne statystyki w tym zakresie, aczkolwiek badania takie prowadzone są według określonego klucza. Brane są pod uwagę różne kryteria, a ryzyko płci nie jest jedynym. Zastanawiając się nad „aktywnością ubezpieczeniową kobiet, warto jest wyselekcjonować wyznaczniki, które pozwolą na wyodrębnienie określonych grup kobiet. Trudno jest bowiem formułować ogólnikowe stwierdzenie, że kobiety w niewielkim stopniu dbają, czy zastanawiają się nad ubezpieczeniami.

Oceniając zachowania pań wziąć należy pod uwagę, np. aktywność zawodową, status materialny, wiek, pozycję społeczną, w tym także – czy jest to osoba posiadająca rodzinę, dzieci, czy tzw. singielka osoba samotna. Biorąc powyższe pod uwagę, okazuje się że rozumienie problematyki ubezpieczeniowej, potrzeba ubezpieczeń i pewna świadomość, kształtuje się odmiennie dla wskazanych grup.Podczas akcji dla kobiet prowadziłam badania wśród pań. Analiza wyników pozwoliła stwierdzić, że kobiety są zainteresowane ofertą ubezpieczeniową przeznaczoną szczególnie dla nich. Ponadto warto wskazać, że określając produkty, jakimi kobiety były zainteresowane, wskazywano ubezpieczenie „zabezpieczające” na wypadek utraty pracy, ubezpieczenia dla kobiet w ciąży, ubezpieczenia zdrowotne, itp.

Czy uważa Pani, że stereotypy płci panujące w Polsce przyczyniają się do tej sytuacji?

Myślę, że rzeczywiście rozróżnienie ze względu na płeć może mieć znaczenie. Problematyczny może być zarzut dyskryminacji. Uważam jednak, że w ubezpieczeniach nie o to chodzi. Czynnik płci jest tutaj istotny. Stereotypy związane z płcią kształtują pewne wyobrażenie , ale i potwierdzają określone predyspozycje. Mówiąc o kobietach, można zaprezentować kilka ważnych cech, które z pewnością ubezpieczyciele dostrzegają budując swoją ofertę. Do nich zaliczyć można, przezorność, dbałość o bezpieczeństwo, awersję do ryzyka.

Czy są jakieś szczególne momenty w życiu kobiet, w których ważną rolę odgrywają ubezpieczenia? 

Można stwierdzić, że w naszym życiu (ale jest to niezależne od płci) są momenty, zdarzenia, kiedy po prostu powinniśmy zawrzeć umowę ubezpieczenia. Wynika to z obowiązku ustawowego – np. ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych lub z wymagań stawianych przez podmioty świadczące określone usługi, tak jest np. przy kredytach mieszkaniowych, gdzie pojawia się konieczność równoczesnego ubezpieczenia mieszkania. Podobną aczkolwiek nie o charakterze „wymuszającym” jest ubezpieczenie wakacyjne sprzedawane w ramach zakupu usługi turystycznej. W wielu sytuacjach to my same powinnyśmy zadbać o ewentualne ubezpieczenie, a przede wszystkim zadać sobie pytanie  czego potrzebujemy, jakiego produktu.

Podejrzewam że są osoby- kontynuując przyjemny watek podróży, wypoczynku- które wybierając się np. na wyprawę zagraniczną we własnym zakresie, nie wykupuje niezbędnego pakietu. A przecież warto o tym myśleć zawczasu.

Weryfikując kwestię, w których momentach myślimy, albo powinnyśmy myśleć o ubezpieczeniu, zwrócić trzeba uwagę, czy jest to zdarzenie związane z naszymi działaniami, czy też z nami samymi – jako kobietami dbającymi o siebie. Na pewno staramy się zabezpieczać swoje mienie – dom, samochód. Niektórzy (bo przecież nie tylko kobiety) wykupują ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym, przyjmując taką formę oszczędzania.

Biorąc pod uwagę jednak pierwiastek płci warto spojrzeć na ofertę ubezpieczycieli skierowaną bezpośrednio do nas. Na rynku pojawia się coraz więcej produktów, które adresowane są wyłącznie do kobiet. Warto je prześledzić.
Pamiętać jednak należy, że dokonując wyboru wziąć należy pod uwagę określone potrzeby. Dobrze byłoby, gdyby zakupiony przez nas produkt był ‘uszyty na miarę”. To z kolei wiąże się z koniecznością zapoznania się z szeroką gamą ofert różnych ubezpieczycieli. Tutaj istotna jest przynajmniej w minimalnym zakresie wiedza ubezpieczeniowa. Dlatego tak ważne jest zwiększanie świadomości ubezpieczeniowej.

Jak możemy zachęcić kobiety do większej troski o samą siebie?

Działania kobiet ukierunkowane na zabezpieczenie bytu są ważne, ale to nie jedyny aspekt aktywności. Wydaje się, że w dalszym ciągu kobiety ustalając priorytety w zakresie zarządzania środkami finansowymi myślą o bezpieczeństwie rodziny, dzieci, odsuwając na dalszy plan swoje potrzeby. To jest pewien stereotyp. A przecież warto pomyśleć o swoim bezpieczeństwie. Nie tylko finansowym, ale i zdrowotnym. Z tym ostatnim ściśle związana jest profilaktyka, która wydaje się, że w dzisiejszych czasach pełnić powinna podstawową rolę.

Chodzi o to aby działać, nie wtedy dopiero, gdy mleko się rozleje, a niejednokrotnie, gdy może być już za późno, ale odpowiednio wcześniej dbać o swoje zdrowie. Temu służyć mogą ubezpieczenia zdrowotne. Oferta w tym zakresie jest bogata, aczkolwiek musimy mieć świadomość, ze nie wszystkie z nas na nią stać. W tym miejscu jednak muszę podkreślić rolę różnorodnych akcji skierowanych do kobiet, które zachęcają nas do badań profilaktycznych, niejednokrotnie prowadzonych bezpłatnie. Warto, a nawet trzeba z nich korzystać.

Tutaj pojawia się inny element – strach. My kobiety, często boimy się robić badania z prostej przyczyny, zadajemy sobie wtedy pytanie – a jeśli coś wykryją? Słuchając wypowiedzi wielu pań, które zmierzyły się z chorobami np. nowotworowymi, w większości przypadków puenta jest jedna – gdybym zajęła się sobą wcześniej, życie ułożyłoby się inaczej, lepiej. Bo choroba zdiagnozowana odpowiednio wcześnie daje szansę na wyleczenie. Dlatego może czas abyśmy się na chwilę się zatrzymały, spojrzały na siebie z troską i podjęły działania zwiększające nasze własne bezpieczeństwo.

Rozmawiała: ANNA DWORACZYŃSKAUbezpiecz się już dziś, skorzystaj z naszych ofert, przygotowanych specjalnie dla ciebie.
CONCORDIA NIERUCHOMOŚCI »
Tanie i pełne ubezpieczenie pod kredyt - pewność akceptacji przez polskie banki   Gwarancja pełnej ochrony - wszystkie ryzyka w podstawowej cenie 
Brak dodatkowych zwyżek za powódź, przepięcia, palną konstrukcję budynku itd.

COMPENSA ZDROWIE »
Leczenie w Centrum Medycznym LIM i nie tylko - 280 placówek na terenie całego kraju
Dostęp do kompleksowych prywatnych usług medycznych, wizyty domowe, rehabilitacja
Świadczenia szpitalne: zasiłek szpitalny i świadczenie operacyjne 
Szeroka gama lekarzy specjalistów, pełny zakres badań diagnostycznych bez skierowań

ZODIAK - UBEZPIECZENIE NA ŻYCIE »
Tylko 48 zł miesięcznie za kompleksową ochronę życia i zdrowia (opieka w czasie ciąży)
Możliwość przedłużenia ubezpieczenia do końca życia
Kompleksowa ochrona obejmuje aż 16 ryzyk« powrót do działu: Wywiady
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Wykup ubezpieczenia - sytuacja, w której towarzystwo ubezpieczeniowe ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.