X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj forum poleć artykuł znajomemu A A A

Bankructwo ubezpieczyciela - co wtedy?

2016-03-02 13:38 środa
bankrut

Wykupując polisę na życie czy jakiekolwiek inne ubezpieczenie liczymy na to, że w razie wystąpienia sytuacji określonej w umowie otrzymamy odszkodowanie. Często nie czytając OWU nie zwracamy uwagi na wyłączenia, które uniemożliwiają wypłatę. Co jednak jeśli ubezpieczyciel ogłosi bankructwo? Czy należy nam się świadczenie?

    Pewna polisa


Z pewnością o bankructwie nie przeczytamy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia i wyłączeniach odpowiedzialności. Towarzystwa nie mogą jednak z dnia na dzień ogłosić upadłości i nie wypłacić należnych odszkodowań. Ubezpieczone osoby nie zostają z niczym, ponieważ chronione są przez UFG – Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
  

Czy klienci mają się czego obawiać?

Na pewno nie. Pocieszający jest fakt, że na polskim rynku Towarzystwa Ubezpieczeniowe bardzo rzadko ogłaszają upadłość. Ostatnią była sytuacja TuiR Gwarant – zdarzyło się to jednak ponad 15 lat temu. Same procedury upadłościowe mogą trwać nawet 10 lat. Jeśli nawet do bankructwa dojdzie, funkcję gwarancyjną obecnie przejmuje wspomniany wcześniej Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
 

Kiedy UFG pokryje roszczenia klientów?

Istnieje kilka sytuacji, w których Fundusz jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania klientom. UFG pokryje roszczenia jeżeli:
  • Towarzystwo Ubezpieczeniowe ogłosi upadłość,
  • wniosek o ogłoszenie upadłości TU zostanie oddalony,
  • sąd umorzy postępowanie upadłościowe w związku z brakiem możliwości pokrycia kosztów postępowania z majątku zakładu ubezpieczeń,
  • nadzór finansowy zarządzi przymusową likwidację zakładu ubezpieczeń,
  • roszczenia ubezpieczonych nie mogą zostać pokryte z funduszu rezerw techniczno-ubezpieczeniowych.
     

Ile może otrzymać klient od UFG?

Kwota odszkodowania zależy od rodzaju ubezpieczenia. Jeżeli są to obowiązkowe polisy, takie jak choćby ubezpieczenie komunikacyjne OC (lub rolnicze), Fundusz zobowiązany jest do wypłaty w 100% wartości świadczenia. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku ubezpieczeń nieobowiązkowych. Posiadając polisę na życie roszczenie zostanie wypłacone, ale jego wartość może wynieść maksymalnie 50% wierzytelności (nie więcej niż 30 000 euro).

Redakcja portalu ubezpieczenie.com.pl

    Ubezpieczenie dla Ciebie

 
« powrót do działu: Wiadomości
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Gospodarcze ubezpieczenie - ubezpieczenia majątkowe, lub osobowe. Prowadzone ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.