X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Czy dziadkowie mogą kupić polisę dla wnuka?

2023-12-15 09:47 piątek
nationale nederlanden NNW
Polisa posagowa dla wnuka wydaje się być dobrym sposobem na zabezpieczenie sytuacji finansowej dziecka w przyszłości. Firmy ubezpieczeniowe stosują jednak pewne ograniczenia i nie w każdym przypadku zgadzają się zawarcie umowy. Sprawdź, w jakich sytuacjach warto zdecydować się na wykupienie polisy posagowej.

Czym jest polisa posagowa dla wnuka?

Polisa posagowa to produkt ubezpieczeniowy pozwalający na zgromadzenie oszczędności na rzecz wybranego beneficjenta, np. dziecka, siostry, chrześniaka bądź wnuka. Po osiągnięciu przez niego odpowiedniego wieku ma zapewniać młodemu dorosłemu cenne wsparcie finansowe. Pieniądze z polisy można przeznaczyć na dowolny cel, jednak jej głównym założeniem jest pomoc w wejściu w dorosłość i pokryciu związanych z tym wydatków. Uzyskane fundusze przydają się np. do opłacenia edukacji, założenia rodziny czy jako wkład własny inwestycji w mieszkanie.
Jak działa ubezpieczenie posagowe w praktyce? Otóż fundator co określony w umowie czas (np. co miesiąc, co 6 miesięcy, co rok) wpłaca składkę o ustalonej wysokości. Po osiągnięciu przez dziecko oczekiwanego wieku, np. 18, 20 czy 25 lat ubezpieczyciel wypłaca na jego rzecz umówioną kwotę pieniędzy. Obowiązek wypłaty odszkodowania powstaje również w razie śmierci ubezpieczonego.

Polisa posagowa — zalety

Polisa posagowa to produkt ubezpieczeniowy przynoszący wiele korzyści. Do największych zalet takiego rozwiązania zaliczają się:
 • perspektywa przejęcia odpowiedzialności za opłacanie składki przez ubezpieczyciela w razie śmierci fundatora przed zakończeniem umowy;
 • możliwość rozszerzenia polisy np. o odszkodowanie z powodu śmierci ubezpieczającego lub uszczerbku na zdrowiu dziecka na skutek wypadku;
 • szansa uzyskania renty posagowej na wypadek śmierci ubezpieczającego;
 • elastyczność warunków umowy w zależności od możliwości finansowych fundatora i jego oczekiwań co do polisy;
 • dowolność dysponowania środkami uzyskanymi przez beneficjenta od ubezpieczyciela.

Polisa posagowa — wady

Ubezpieczenie posagowe zapewnia młodemu dorosłemu lepszy start w przyszłość, jednak takie rozwiązanie ma pewne minusy. Do największych z nich należą:
 • ograniczenia dotyczące wieku fundatora i beneficjenta;
 • konieczność zawarcia umowy na co najmniej 5-10 lat;
 • przymus wypełnienia ankiety medycznej lub poddania się badaniom lekarskim przed zawarciem umowy;
 • stosowanie wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Kto może kupić polisę posagową?

Ubezpieczenie posagowe to sposób na finansowe zabezpieczenie przyszłości dziecka. O zapewnienie dobrego startu w dorosłość mogą zadbać nie tylko rodzice czy opiekunowie prawni, ale również każda inna osoba, której na tym zależy. W praktyce umowę o polisę mają możliwość podpisać np. starsze rodzeństwo czy przyjaciel rodziny. Na taki krok często decydują się również dziadkowie. Chcąc zadbać o dobrobyt wnuka w pierwszych latach dorosłego życia, postanawiają wykupić ubezpieczenie posagowe i zatroszczyć się o finansowe bezpieczeństwo dziecka syna czy córki.
Warto wiedzieć! Niektórzy ubezpieczyciele stosują limity wiekowe zarówno w odniesieniu do beneficjenta, jak do fundatora. Przykładowo oznacza to, że polisę posagową może wykupić osoba poniżej 60. roku życia, na rzecz dziecka mającego maksymalnie 15 lat.

Ile kosztuje polisa posagowa?

Polisa posagowa umożliwia dość swobodne kształtowanie wysokości składki i sumy gwarantowanej. Wysokość cyklicznych opłat na rzecz ubezpieczenia zmienia się w zależności od czasu trwania umowy, częstotliwości wnoszenia opłat, poziomu ryzyka ubezpieczeniowego i wieku fundatora. Dzięki temu osoba zdecydowana na gromadzenie oszczędności dla dziecka może dopasować warunki polisy do własnych możliwości finansowych i wysokości oczekiwanej wypłaty dla wnuka. Nie da się jednak wskazać jednoznacznie kwoty polisy, bo zmienia się ona wraz z wieloma czynnikami.
Koszt składki na polisę posagową rośnie wraz z rozszerzaniem ochrony o dodatkowe świadczenia. Do podstawowego zakresu ubezpieczenia można dodać np. rentę posagową czy możliwość wypłaty odszkodowania w razie wystąpienia trwałego uszczerbku na zdrowiu fundatora lub jego śmierci w wypadku komunikacyjnym. Im bardziej rozbudowana umowa, tym bardziej skuteczne zabezpieczenie przyszłości dziecka i większa składka ubezpieczeniowa. Przykładowo:
 • firma ubezpieczeniowa Pru w ramach oferty „Start w życie” proponuje umowę o polisę posagową trwającą od 10 do 25 lat przy założeniu minimalnej składki w wysokości 152 zł;
 • firma ubezpieczeniowa Generali zapewnia możliwość podpisania umowy na 20 lat przy opłatach miesięcznych w wysokości co najmniej 80 zł miesięcznie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy posagowej dla wnuka?

Podczas poszukiwań najlepszej polisy posagowej należy zwracać uwagę na szczegółowe warunki umowy. Przed opłaceniem składki warto zapoznać się z:
 • wyłączeniami ochrony — w niektórych przypadkach ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia. Stanie się tak np. w sytuacji, gdy śmierć ubezpieczonego nastąpiła wskutek działań wojennych, aktów terroru czy samookaleczenia;
 • karencje — towarzystwa ubezpieczeniowe zastrzegają, że przez pewien okres od wykupienia ubezpieczenia nie obejmują ochroną konkretnych zdarzeń. Ma to na celu zmniejszyć ryzyko wyłudzenia świadczeń;
 • ograniczenia wypłaty odszkodowań — przy bardziej rozbudowanych umowach firmy ubezpieczeniowe stosują limity świadczeń z tytułu wybranego zdarzenia;
 • warunki wypowiedzenia umowy — ubezpieczony ma możliwość zrezygnowania z polisy w każdym momencie, jednak wiąże się to z poniesieniem pewnych kosztów.

Jak wybrać najlepszą polisę posagową dla wnuka?

Polisy posagowe oferuje wielu ubezpieczycieli. Taki produkt mają w portfolio m.in. firmy PZU, Warta, Generali, Pru, Ergo Hestia czy Vienna Life. Każdy z nich proponuje nieco inne warunki i stawia przed klientami odmienne wymagania. Jak w takim razie znaleźć firmę, która w największym stopniu odpowiada Twoim potrzebom? Możesz w tym celu skontaktować się z agentami ubezpieczeniowymi każdego z towarzystw, poprosić ich o przedstawienie ofert i na własną rękę porównać uzyskane polisy.
Istnieje też znacznie prostszy sposób polegający na wykorzystaniu porównywarki internetowej. Tzw. kalkulator ubezpieczeniowy wymaga podania najważniejszych informacji odnośnie do ubezpieczonego, oczekiwanej sumy gwarantowanej i ewentualnych rozszerzeń. Na podstawie tych danych algorytm przygotuje dla Ciebie spersonalizowane zestawienie ofert, dzięki któremu zyskasz możliwość wybrania oferty najbardziej dostosowanej do potrzeb.

Polisa posagowa — czy warto kupić ją dla wnuka?

Polisa posagowa to doskonałe rozwiązanie dla osób chcących zabezpieczyć sytuację finansową bliskiej sobie osoby. Jej minusem jest to, że sprawdzi się wyłącznie dla babć i dziadków, którzy nie przekroczyli narzucanej przez ubezpieczycieli granicy wiekowej. Pod warunkiem spełnienia warunków stawianych przez firmę ubezpieczeniową taka polisa jest doskonałym sposobem na zabezpieczenie przyszłości dziecka. Uzyskanie dostępu do sporej ilości gotówki w wieku określonym w umowie lub w chwili śmierci ubezpieczonego zapewnia dość dużą swobodę pod względem finansowym. Gwarantuje możliwość wydania pieniędzy na dowolny cel, np. na studia, opłacenie kursów zawodowych, wymarzoną podróż czy wesele.

Polisa posagowa dla wnuka — podsumowanie

 • Polisa posagowa to rodzaj ubezpieczenia zapewniający wsparcie finansowe uposażonemu po osiągnięciu przez niego określonego wieku.
 • Odszkodowanie z polisy posagowej zostaje wypłacone również w razie śmierci fundatora.
 • W ramach polisy posagowej można wykupić też rentę posagową.
 • Polisę posagową na rzecz dziecka mogą wykupić każdy rodzic, rodzeństwo, a także babcia czy dziadek.
 • Cena polisy posagowej zmienia się w zależności od wieku ubezpieczonego, sumy ubezpieczenia, okresu trwania umowy, częstotliwości opłacania składki i poziomu ryzyka ubezpieczeniowego.
 • Polisa dla wnuka to doskonały pomysł na długoterminowy prezent, który zapewni bardziej stabilny finansowo start w przyszłość.
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Wiadomości
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.