X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj forum poleć artykuł znajomemu A A A

Czym jest aplikacja mPojazd?

2021-04-09 14:44 piątek
Kilka słów o ubezpieczeniu autocasco
Rozwój infrastruktury teleinformatycznej przyczynił się do znacznego uproszczenia niektórych procedur urzędowych. Obecnie większość spraw można załatwić za pośrednictwem internetu i dedykowanych aplikacji. Zalicza się do nich usługa mPojazd, którą kilka lat temu wprowadziło Ministerstwo Cyfryzacji. Czym jest ta aplikacja i jakie oferuje udogodnienia dla kierowców?  Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w tekście.
Jakie dokumenty musi mieć przy sobie kierowca?

Kierowcy przyzwyczaili się do tego, że podczas kontroli drogowej należy okazać dowód rejestracyjny, polisę OC oraz prawo jazdy. Za brak kompletu wymaganych dokumentów groził dotkliwy mandat, a sprawa jeszcze bardziej się komplikowała, gdy doszło do stłuczki. Obecnie kierowcy nie muszą się obawiać kar jazdę bez ważnych dokumentów, a wszystko za sprawą zmian w przepisach prawa. Dzięki nowelizacji ustawy, z dniem 1 października 2018 r. został zniesiony obowiązek posiadania w aucie tradycyjnego dowodu rejestracyjnego. Od 5 grudnia 2020 r. nie musisz mieć też przy sobie fizycznego prawa jazdy, ale nie oznacza to, że możesz kierować autem bez uprawnień. W razie kontroli funkcjonariusz sprawdzi ważność powyższych dokumentów w elektronicznej bazie CEPiK. Są tam dostępne informacje takie jak:
 • dane właściciela,
 • dane pojazdu,
 • ważność badania technicznego,
 • aktualność polisy OC,
 • historia auta.
Jako kierowca też możesz mieć wgląd w elektroniczną wersję dokumentów za pośrednictwem smartfona. Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki rządowej aplikacji mPojazd.

mPojazd – co to jest?

Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło kilka lat temu rządową aplikację mObywatel. Dzięki niej można przechowywać dokumenty w formie elektronicznej i mieć do nich wgląd w każdej chwili. W ramach tego systemu funkcjonują takie usługi jak:
 • mLegitymacja,
 • mTożsamość,
 • mLegitymacja studencka,
 • eRecepta,
 • Polak za granicą,
 • mWeryfikator,
 • mPojazd.
Dla kierowców najbardziej przydatną usługą jest mPojazd. Po zalogowaniu się do aplikacji uzyskasz dostęp do informacji, które są zgromadzone w bazie CEPiK.

Jak korzystać z aplikacji mPojazd?

Aplikacja jest skierowana do wszystkich właścicieli aut, których dane widnieją w CEPiK. Aby z niej skorzystać, konieczne jest pobranie i zainstalowanie programu na swoim smartfonie z systemem Android lub IOS. Używanie aplikacji jest całkowicie bezpłatne, jednak aby aktywować usługę, musisz być posiadaczem Profilu Zaufanego. Wniosek o utworzenie konta możesz złożyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub osobiście w urzędzie, ZUS, a także w wybranych placówkach Poczty Polskiej.

Jakie informacje są gromadzone w aplikacji mPojazd?

mPojazd jest cyfrowym portfelem do przechowywania dokumentów w formie elektronicznej. W aplikacji znajdziesz więc wszystkie informacje, które widnieją w tradycyjnych dokumentach. Po zalogowaniu się do usługi możesz w dowolnej chwili sprawdzić:
 • termin ważności OC, numer polisy i nazwę ubezpieczyciela,
 • numer dowodu rejestracyjnego,
 • termin ważności badania technicznego,
 • numer karty pojazdu.
Oprócz tego w aplikacji są zgromadzone szczegółowe dane na temat Twojego auta. Możesz więc mieć wgląd do takich informacji jak:
 • marka i model pojazdu,
 • rok produkcji,
 • data pierwszej rejestracji,
 • rodzaj pojazdu oraz jego przeznaczenie,
 • rodzaj i zużycie paliwa,
 • pojemność silnika,
 • całkowita masa auta,
 • liczba miejsc,
 • rozstaw osi,
 • numer VIN.
mPojazd to nie tylko podręczna baza danych, ale także przydatny gadżet. Aplikacja jest wyposażona w funkcję powiadamiania o zbliżającym się końcu ubezpieczenia oraz badania technicznego. Ponadto za jej pośrednictwem możesz przekazywać informacje o aucie za pomocą kodu QR.

Czy aplikacja mPojazd jest bezpieczna?

Powszechna cyfryzacja sprawiła, że obecnie większość spraw można załatwić przez internet. Mimo to niektórzy obawiają się korzystania z takich udogodnień ze względu na swoje dane. Należy jednak pamiętać, że mPojazd jest oficjalną aplikacją rządową i spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa. Aby uzyskać dostęp do usługi, trzeba podać hasło oraz zweryfikować tożsamość Profilem Zaufanym. To całkowicie uniemożliwia zalogowanie się na Twoje konto przez osoby niepowołane.

Dlaczego warto zainstalować mPojazd?

Aplikacja jest sporym ułatwieniem i rozwiązuje wiele problemów kierowców. Po zainstalowaniu jej nie musisz nosić ze sobą fizycznych dokumentów i ryzykować ich zgubieniem. Po zalogowaniu się na swoje konto natychmiast otrzymujesz wgląd we wszystkie informacje, które znajdują się w dowodzie rejestracyjnym oraz polisie ubezpieczeniowej. Dane te mogą Ci się przydać np. w przypadku kolizji, aby spisać oświadczenie i polubownie załatwić sprawę.
Usługa mPojazd może okazać się pomocna podczas poszukiwania ubezpieczenia. Oprócz tego, że 30 dni przed końcem polisy powiadomi Cię o tym, to ułatwi także zawarcie umowy z nowym towarzystwem. Firmy ubezpieczeniowe wymagają powiem podania szczegółowych danych z dowodu rejestracyjnego. Dzięki aplikacji będziesz miał do nich dostęp w każdej chwili, nawet gdy nie masz przy sobie dokumentów.
« powrót do działu: Wiadomości
« zapisz się na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.