X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Czym są indywidualne tablice rejestracyjne?

2023-11-14 07:46 wtorek
Od 2002 roku polskie prawo dopuszcza możliwość stworzenia własnej rejestracji. Od tamtej pory część kierowców decyduje się na umieszczenie na „blachach” swojego pojazdu indywidualnego ciągu liter i cyfr. Może on składać się na dowolnie wybrane słowo, np. imię, nazwę firmy czy pseudonim. Ile kosztują spersonalizowane tablice rejestracyjne i jakie ograniczenia obowiązują w zakresie tworzenia autorskiego wyróżnika pojazdu? Sprawdź!

Czym są indywidualne tablice rejestracyjne?

Indywidualne tablice nie różnią się zbytnio od klasycznych rejestracji. Ich wygląd (wzór, wielkość, oznaczenie i kolor) został znormalizowany. Podobnie jak standardowe „blachy”, a także te zabytkowe, tymczasowe i dyplomatyczne, indywidualne tablice są rejestrowane zgodnie z zasadami kodeksu postępowania administracyjnego w oparciu o ustawę Prawo o ruchu drogowym (z dnia 20 czerwca 1997 r.). Spersonalizowane tablice mają wytłoczony ciąg liter i cyfr w kolorze czarnym na białym tle. W ich skrajnie lewej części znajduje się symbol Unii Europejskiej. Składa się on z 12 żółtych gwiazdek ułożonych na obwodzie okręgu. W lewej części rejestracji widnieje również skrót „PL” w białym kolorze. W odpowiednim miejscu tablicy umieszcza się też znak legalizacyjny ustalony w przepisach.

Kto może mieć indywidualną rejestrację?

Indywidualne tablice są wydawane na wniosek właściciela pojazdu. Co do zasady, na taką rejestrację może się zdecydować każdy posiadacz auta, któremu zależy na wyróżnieniu swojego samochodu. Wniosek o spersonalizowane „blachy” często składają przedsiębiorcy. Umieszczenie na tablicy nazwy firmy to dobry sposób na promocję własnej marki i zwiększenie jej rozpoznawalności. Spersonalizowany wyróżnik pojazdu wykorzystują też dealerzy samochodów i motocykli w celu oznaczenia danego egzemplarza nazwą marki lub modelu.
Na indywidualne rejestracje decydują się też osoby prywatne pragnące zwrócić uwagę kierujących, rowerzystów i przechodniów na swój samochód. Umieszczają więc na nich np. własne imię lub pseudonim, co bez wątpienia przyciąga wzrok i wyróżnia auto spośród innych pojazdów. Należy jednak pamiętać, że taka oryginalna tablica przyczynia się też do utraty anonimowości. Sprawia, że dany pojazd jest znacznie łatwiej zapamiętywany i więcej osób zwraca uwagę na postępowanie osoby siedzącej za jego kierownicą.

Z czego składa się indywidualna tablica rejestracyjna?

Spersonalizowane „blachy” muszą spełniać określone wymogi prawne. Zawsze widnieje na nich wyróżnik województwa i indywidualny wyróżnik pojazdu.
 • Wyróżnik województwa określa region, w którym został zarejestrowany pojazd. Składa się z litery (B, C, D, E, F, G, K, L, N, O, P, R, S, T, W, Z) i cyfry z zakresu od 0 do 9. Pierwszy znak jest więc zawsze taki sam dla wszystkich pojazdów w województwie. Kolejny przydziela się kolejno lub wybiórczo (w zależności od dostępności).
 • Indywidualny wyróżnik pojazdu — obejmuje ciąg znaków, który może składać się z 5 liter, przy czym 2 ostatnie można zastąpić dowolnymi liczbami.
Organ rejestrujący (urząd starostwa powiatowego, urząd miasta lub urząd dzielnicy) wydaje tablice spersonalizowane o danym numerze, o ile jakiś inny pojazd na terenie województwa nie ma identycznej rejestracji.

Jakie są wyróżniki województw na tablicach rejestracyjnych?

Każde województwo ma inny wyróżnik, co pozwala na określenie, z którego regionu pochodzi dane auto. Szablon symboli przypisanych do każdego z 16 obszarów administracyjnych jest identyczny jak przy tablicach tymczasowych.
 • Województwo dolnośląskie: D0-D9
 • Województwo kujawsko-pomorskie: C0-C9
 • Województwo lubelskie: L0-L9
 • Województwo lubuskie: F0-F9
 • Województwo łódzkie: E0-E9
 • Województwo małopolskie: K0-K9
 • Województwo mazowieckie: W0-W9
 • Województwo opolskie: O0-O9
 • Województwo podkarpackie: R0-R9
 • Województwo podlaskie: B0-B9
 • Województwo pomorskie: G0-G9
 • Województwo śląskie: S0-S9
 • Województwo świętokrzyskie: T0-T9
 • Województwo warmińsko-mazurskie: N0-N9
 • Województwo wielkopolskie: P0-P9
 • Województwo zachodniopomorskie: Z0-Z9
Niektóre organy administracyjne umożliwiają kierowcom sprawdzenie, czy dany wyróżnik jest obecnie dostępny. Dzięki temu możesz zwiększyć prawdopodobieństwo pozytywnego rozpatrzenia wniosku o wydanie indywidualnych tablic rejestracyjnych. Informacje na ten temat uzyskasz na stronie internetowej odpowiedniego urzędu lub pod właściwym numerem telefonu.

Jakie ograniczenia dotyczą indywidualnych tablic rejestracyjnych?

Co do zasady indywidualny wyróżnik pojazdu określa sam właściciel pojazdu. Należy jednak pamiętać, że nie może on zawierać treści obraźliwych ani niezgodnych z zasadami życia społecznego. Formułując indywidualne tablice, nie powinno się więc używać wyrazów, skrótów i określeń w języku polskim powszechnie uznawanych za szkodliwe i krzywdzące. Nie mogą to być np. sformułowania potencjalnie obrażające uczucia religijne innych członków społeczeństwa. Za niezgodne z zasadami prawdopodobnie zostaną uznane próby użycia w rejestracji określeń duchownych działających w obrębie różnych religii, np. „KLER”, „RABIN” czy „IMAM”. Za nieodpowiednie uważa się również zastosowanie słowa „Bóg” bez polskiej litery „ó” oraz jego odmian, np. „BOSKI”, „BOSKA”, „BOGU” itp.
Oceny spersonalizowanej treści tablicy rejestracyjnej dokonują organy administracyjne zajmujące się ich wydawaniem. To od urzędnika zależy, czy wyróżnik pojazdu zostanie uznany za zgodny z prawem. W przypadku wątpliwości organ administrujący może skorzystać np. ze słownika języka polskiego i sprawdzić, czy dany skrót lub wyrażenie widnieje w jego treści. Warto wiedzieć, że w razie niezadowolenia z uzyskanej opinii wnioskujący może odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a następnie do dwóch instancji sądowo-administracyjnych.

Ile kosztują indywidualne tablice rejestracyjne?

Koszt wyrobienia spersonalizowanych tablic wpływa na znaczne zwiększenie ogólnego kosztu rejestracji pojazdu. Za 2 tradycyjne „blachy” trzeba zapłacić 80 zł, a za indywidualne — 1 000 zł. Autorski wyróżnik do motocykla jest nieco tańszy i kosztuje 500 zł. Do ceny samych tablic trzeba doliczyć jeszcze:
 • wydanie dowodu rejestracyjnego i komplet znaków legalizacyjnych (66,50 zł);
 • pozwolenie czasowe (13,50 zł);
 • opłatę ewidencyjną płatną osobno za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i tablic (0,50 zł).
Wymienione należności można uregulować w kasie urzędu, w którym rejestruje się pojazd, lub przelać na odpowiednie konto. Ważne, aby zrobić to jeszcze przed złożeniem dokumentów w wydziale komunikacji i zachować potwierdzenie wniesienia opłat.

Ile czeka się na indywidualne tablice rejestracyjne?

Indywidualne tablice powstają na prośbę właściciela pojazdu, co wiąże się z wydłużonym czasem oczekiwania. Ponadto samo rozpatrzenie wniosku zajmuje urzędnikom więcej czasu niż przy staraniu się o rejestrację na standardowych zasadach. A więc ile trzeba czekać na spersonalizowane „blachy”? W głównej mierze zależy to od sprawności procedur formalnych i liczby oczekujących wniosków do realizacji. Przeważnie jednak indywidualne tablice docierają do właściciela po ok. 3 tygodniach.
Warto wiedzieć! Co do zasady tablice rejestracyjne są przypisane do konkretnego pojazdu. Oznacza to, że po sprzedaży samochodu nie ma możliwości ich zatrzymania. Ponadto od 1 stycznia 2023 roku nie ma obowiązku zmiany numerów rejestracyjnych po zakupie pojazdu. Oznacza to, że nabywając auto z indywidualnymi tablicami, można zachować spersonalizowany numer.

Indywidualne tablice rejestracyjne — podsumowanie

Indywidualne tablice rejestracyjne pozostają do dyspozycji posiadaczy pojazdów mechanicznych od ponad 20 lat. Można je uzyskać po złożeniu odpowiedniego wniosku i wniesieniu stosownej opłaty. Koszt autorskich „blach” to 1 000 zł, a na ich odbiór czeka się ok. 3 tygodni. Co ważne, we własnej rejestracji nie można umieścić słowa wulgarnego lub uznawanego za obraźliwe. Ponadto urzędnicy nie mogą zgodzić się na wydanie tablic składających się z ciągu liczb i cyfr, który widnieje już na innym pojeździe w województwie.
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Wiadomości
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.