Czego mo¿na siê spodziewaæ w gospodarce w Polsce i na ¶wiecie? Jaka bêdzie sytuacja na rynku akcji i obligacji? Komentuje Ewa Radkowska-¦wiêtoñ, cz³onek zarz±du ING PTE S.A.
Gospodarka na ¶wiecie i w Polsce w 2010 r.
Rok 2010 dla gospodarki ¶wiatowej bêdzie kontynuacj± trendów, które zaczê³y siê w 2009 r. Najwiêksze kraje rozwiniête wychodz± z recesji i w 2010 r. mo¿na oczekiwaæ wzrostu gospodarczego, choæ jego tempo, szczególnie w Europie, nie bêdzie bardzo wysokie. Zdecydowanie szybszy wzrost bêdzie zauwa¿alny w krajach rozwijaj±cych siê – przede wszystkim Chinach.
Oczekujemy, ¿e polska gospodarka, która jako jedyna w Europie opar³a siê w ubieg³ym roku recesji, zanotuje wzrost PKB w wysoko¶ci ok. 3,5%. Wa¿nym motorem wzrostu pozostan± ¶rodki unijne, których wykorzystywanie przebiega bardzo sprawnie. Nie spodziewamy siê dramatycznego pogorszenia sytuacji na rynku pracy, co powinno sprzyjaæ ustabilizowaniu konsumpcji. Ze wzglêdu na opó¼nienie wp³ywu decyzji Rady Polityki Pieniê¿nej na sferê realn±, obni¿ki stóp, które obserwowali¶my pod koniec 2008 r. i w pierwszej po³owie 2009 r., bêd± nadal mieæ pozytywny wp³yw na gospodarkê.
Najwiêksze wyzwania 2010
Bardzo istotnym globalnie tematem 2010 r. bêdzie wycofywanie siê banków centralnych i rz±dów z polityki „taniego” pieni±dza. Dzia³ania podjête w odpowiedzi na najwiêkszy po wojnie kryzys ¶wiatowy, nakierowane na zwiêkszenie p³ynno¶ci w systemie finansowym, za¿egna³y gro¼bê najczarniejszego scenariusza. Z drugiej strony utrzymywanie bardzo niskich stóp procentowych przez zbyt d³ugi czas rodzi ryzyko inflacji, a pakiety fiskalne, poprzez które konsumpcja prywatna zosta³a zast±piona przez publiczn±, skutkuj± wzrostem d³ugu krajowego. Sposób, tempo oraz skala odchodzenia od tych nadzwyczajnych ¶rodków bêd± determinowaæ zachowanie siê rynków finansowych w 2010 r. Wszelkie w±tpliwo¶ci co do zbyt szybkiego podnoszenia stóp mog± skutkowaæ obawami o trwa³o¶æ odbicia gospodarek.
Polski rynek obligacji
Oczekiwania podwy¿ek stóp i rezygnacji z zakupów obligacji skarbowych przez banki centralne mog± negatywnie wp³ywaæ na ceny papierów skarbowych w USA i w Europie. W przypadku polskiego rynku papierów d³u¿nych spodziewamy siê lepszego zachowania obligacji o d³u¿szych terminach do wykupu. Wp³ywaæ na to bêdzie globalny spadek awersji do ryzyka, zachêcaj±cy do inwestycji w krajach rozwijaj±cych siê, do których zalicza siê tak¿e Polskê. Obawy o mo¿liwo¶ci sfinansowania deficytu bud¿etowego wydaj± siê zmniejszaæ wraz z popraw± prognoz wzrostu gospodarczego, pierwszymi udanymi sprzeda¿ami akcji spó³ek Skarbu Pañstwa w tym roku, a tak¿e bardzo du¿ym popytem na polskie obligacje skarbowe zarówno ze strony inwestorów krajowych, jak i zagranicznych. Warto podkre¶liæ, ¿e uk³adaj±c bud¿et na 2010 r. rz±d niezwykle ostro¿nie za³o¿y³ poziom wzrostu PKB, a tak¿e poziom inflacji. Oznacza to, ¿e rzeczywisty deficyt mo¿e byæ ni¿szy od prognozowanego, co powinno sprzyjaæ cenom papierów skarbowych. Obligacje o krótszych terminach do wykupu (do 3 lat) bêd± bardziej nara¿one na oczekiwania zwi±zane z podwy¿kami stóp procentowych, które mog± nas czekaæ jeszcze w 2010 r., b±d¼ na pocz±tku 2011 r.
Rynek akcji na ¶wiecie
Globalny bazowy scenariusz rozwoju sytuacji makroekonomicznej zak³ada stopniowe i powolne reakcje w³adz monetarnych dostosowane do rozwoju sytuacji makroekonomicznej. W tym scenariuszu globalne rynki akcji bêd± bardziej koncentrowaæ siê na rozwoju sytuacji w spó³kach, oczekuj±c poprawy zysków, która usprawiedliwia³aby aktualny poziom wycen. Bior±c pod uwagê znaczne oszczêdno¶ci kosztowe poczynione przez firmy nawet niewielki wzrost popytu powinien skutkowaæ znacznie szybszymi wzrostami zysków. Pozwala to zak³adaæ, ¿e bie¿±cy rok na ¶wiatowych rynkach akcji bêdzie wzrostowy, choæ nie nale¿y spodziewaæ siê tak spektakularnych stóp zwrotu, jakie obserwowali¶my w 2009 r. Zagro¿enia dla takiego umiarkowanie optymistycznego scenariusza mo¿na upatrywaæ w ponownym wej¶ciu gospodarek w fazê spowolnienia, co jednak¿e wydaje siê ma³o prawdopodobne ze wzglêdu na zasiêg i czas dzia³ania pakietów stymuluj±cych. Z drugiej strony ryzykiem jest szybsze i bardziej agresywne ni¿ oczekiwania zacie¶nienie polityki monetarnej przez najwiêksze banki centralne, prowadz±ce do zmniejszenia p³ynno¶ci systemu.
Rynek akcji w Polsce
Najwiêkszy wp³yw na zachowanie siê polskiego rynku akcji bêd± mia³y nadal czynniki globalne i nastrój na rynkach ¶wiatowych. Czynniki lokalne bêd± dzia³aæ jedynie przej¶ciowo. Najwa¿niejszym z nich wydaje siê znaczna warto¶æ planowanej poda¿y akcji pochodz±cej g³ównie od Skarbu Pañstwa. Zaliczyæ do niej nale¿y zarówno oferty publiczne takich spó³ek jak PZU czy Tauron, a tak¿e sprzeda¿ pakietów mniejszo¶ciowych du¿ych spó³ek (KGHM, Lotos, ENEA, PGE). Tak du¿e sprzeda¿e zmniejszaj± z jednej strony apetyt na zakupy na rynku wtórnym, jednak z drugiej strony s± szans± na zainteresowanie naszym rynkiem globalnych inwestorów, którzy do tej pory nie inwestowali na GPW, tak¿e ze wzglêdu na jej wielko¶æ. Argumentami za inwestycjami w polskie akcje jest tak¿e stabilny i relatywnie wysoki wzrost gospodarczy, niedroga waluta, a tak¿e potencja³ krajowych inwestorów – zarówno instytucjonalnych, jak i indywidualnych. Obecne wyceny spó³ek, choæ ju¿ nie tak atrakcyjne jak na pocz±tku ubieg³ego roku, nadal daj± potencja³ do wzrostów, szczególnie je¶li nast±pi oczekiwana poprawa zysków. Spodziewamy siê wzrostu polskiego rynku akcji o ok. 15%, po ponad 45% wzro¶cie w ubieg³ym roku. Interesuj±ce wydaj± siê te sektory, które maj± ekspozycjê na konsumenta (w tym banki), a tak¿e spó³ki produkcyjne, które by³y w stanie wykorzystaæ kryzys do restrukturyzacji.
Ewa Radkowska-¦wiêtoñ, cz³onek zarz±du ING PTE S.A.