X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Dlaczego Polacy tracą pieniądze inwestując w fundusze, zamiast je pomnażać?

2014-03-31 17:16 poniedziałek
Maciej Lichoński
Pytanie na które, jak dotąd nikt nie odważył się uczciwie odpowiedzieć, ponieważ prawda często boli, zwłaszcza jeżeli dotyczy bezpośrednio nas samych.

Na pierwszej stronie swojego kalendarza książkowego zapisałem na ten rok kilka sentencji, które pomagają mi w pracy i w zrozumieniu otaczającego mnie świata.

Pierwsza to: Wstań i jedź.

Hasło - wezwanie głoszone od wielu lat przez człowieka całkowicie sparaliżowanego, Łukasza Krasonia, którego pasją, którą zaraził grono bliskich Mu ludzi, są wycieczki rowerowe.

Na specjalnie skonstruowanym wózko-rowerze Jego Wspaniała Małżonka Małgosia wozi go, a wraz z nimi jeździ cała ferajna zaprzyjaźnionych pozytywnie zakręconych osób po Polsce i w różnych miejscowościach bierze udział w prelekcjach, gdzie Pan Łukasz opowiada o swoim życiu, o przygodach, o widzeniu świata z pozycji człowieka, który nawet natrętnej muchy nie potrafi odpędzić, gdy na nim siądzie, a cóż dopiero podejmować się jakiś wielkich zadań!

Drugie zdanie, to myśl zaczerpnięta z wykładów Pana dr Andrzeja Fesnaka: Każdy ma prawo tracić własne pieniądze w sposób, który uzna a właściwy i w tempie, które przyjmie za dogodne. Dzięki tej myśli nie namawiam na siłę ludzi, aby interesowali się swoimi pieniędzmi, jeżeli nie mają na to ochoty, nie proponuję na siłę nowoczesnych form oszczędzania, czy zarządzania aktywnego kapitałem.

I trzecia, ostatnia myśl, to zdanie wygłoszone niegdyś przez Pana profesora Grzegorza Kołodko: Każdy ma taki świat, jaki potrafi zrozumieć.

Na podstawie tych trzech stwierdzeń postaram się odpowiedzieć na tytułowe pytanie.

Wstań i jedź!

Jeżeli chcesz zainwestować własne, często ciężko zarobione pieniądze, podejmij najpierw decyzję, że poświęcisz parę weekendów na zdobycie elementarnej wiedzy o inwestowaniu, a dopiero później wybieraj produkt inwestycyjny, rodzaj funduszy czy określoną strategię. Nie zaczynaj od końca.

Jeżeli nie masz na to czasu, to daj sobie spokój z inwestowaniem. Zanieś pieniądze do banku i módl się, aby oprocentowanie lokaty przewyższyło inflację, aby realna wartość Twoich oszczędności nie spadła. Możesz też kupić obligacje skarbowe (dają dochód nieco wyższy niż wynosi inflacja). I na tym koniec.

Jeżeli podejmujesz się opanowania PODSTAW rynku finansowego (co naprawdę nie jest trudne), zasad działania funduszy i sposobu zarządzania nimi (za co odpowiadają firmy inwestujące, a za co nie), rodzajów opłat oraz jeżeli nauczysz się posługiwać się kalkulatorem finansowym, aby móc rozwiązywać proste zadania, dopiero wówczas możesz zrobić następny krok.

W Internecie lub w realu powinieneś przejść prowadzony przez eksperta kurs dla początkujących inwestorów.

Wystrzegaj się jednak kursów prowadzonych przez sprzedawców produktów inwestycyjnych, bo na pewno będą chcieli Ci sprzedać wg nich najlepszy (?), sprawdzony (?), dostosowany w 100 proc. do Twoich potrzeb (?) produkt.

W końcu będziesz gotów do zakupu produktu, o wyborze którego to Ty masz zadecydować, a nie jakiś doradca, i poczujesz, że Twoja wiedza pozwala Ci na krytyczne spojrzenie na rynek, ponieważ będziesz umiał ocenić produkty, sprzedawców tych produktów i swoje potrzeby.

Nie ma bowiem na świecie nic gorszego niż stracić własne pieniądze, zwłaszcza gdy się je gromadzi z myślą o emeryturze i kiedy w wieku 67 lat okazuje się, że wszystkie wyrzeczenia poszły na marne.

Jeżeli zdecydujesz się na kupno jakiegoś produktu inwestycyjnego, czy to składkowego czy jednorazowego (przed tym przeczytaj dokładnie, słowo w słowo Ogólne Warunki i Opis produktu, a każda Twoja wątpliwość powinna być wyjaśniona przez pośrednika firmy na piśmie!) musisz sobie zdawać sprawę, że jesteś związany z tym produktem niemalże jak z własną żoną, czy dzieckiem. Na długie lata.

Musisz nauczyć się aktywnie zarządzać swoimi pieniędzmi.

Codziennie (a dokładnie na zakończenie każdego dnia) trzeba sprawdzać notowania funduszy składających się na Twój portfel, także w czasie urlopu, choroby czy delegacji.

O tym, jak reagować na wzrost wartości jednostki uczestnictwa funduszy, a zwłaszcza na spadki dowiesz się podczas szkoleń lub przeczytasz w książkach.
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Porady eksperta
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Rozwiązanie umowy ubezpieczenia - może nastąpić z różnych przyczyn: ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.