X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Polisolokaty: klienci walczą z sądzie

2014-02-18 12:07 wtorek
doradca a polisolokaty
Towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące ubezpieczenia na życie powiązane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym mają ostatnio sporo problemów. Do sądów trafiają pozwy zbiorowe, w których konsumenci domagają się zwrotu opłat likwidacyjnych. Na początku lutego oficjalnie działalność rozpoczęło stowarzyszenie „Przywiązani do polisy”, które zapowiada kolejne pozwy już w marcu.

Problem może dotyczyć nawet 5 mln osób, ponieważ tyle zgodnie z szacunkami Polskiej Izby Ubezpieczeń jest obecnie aktywnych umów ubezpieczeń z UFK. Orientacyjna kwota wpłat to 40-50 mld złotych. Według Stowarzyszenia afera Amber Gold to drobnostka w porównaniu ze sprawą ubezpieczeń powiązanych z funduszami kapitałowymi.

Ubezpieczeniowe produkty inwestycyjne zbyt skomplikowane
Klienci nabywali polisy inwestycyjne w bankach, u agentów lub pośredników finansowych jako atrakcyjna alternatywa dla lokat bankowych. Nie zdawali sobie sprawy z ryzyka inwestowania ich gotówki, wielu nie otrzymało informacji, że w przypadku chęci wycofania swoich pieniędzy będą musieli ponieść wysokie koszty likwidacyjne. Jednocześnie jednak konsumenci powinni otrzymać zarówno treść ogólnych warunków ubezpieczeń jak i taryfę opłat i wszystkie dokumenty związane z zawartą polisą, a także potwierdzić zapoznanie się z nimi i ich zrozumienie, przed przystąpieniem do umowy.

Problem w tym, że większość osób niestety nie czyta tych dokumentów, zwiedziona obietnicami doradców w banku, licząc na wyższy niż na standardowej lokacie zarobek, podpisuje je, dopiero po czasie orientując się, że pieniędzy zamiast przybywać – ubywa. Teraz na pomoc ruszają również Rzecznik Ubezpieczonych jak i Rzecznik Konsumenta.

W styczniu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na jeden z banków karę w wysokości 6,7 mln złotych za wprowadzanie w błąd klientów zawierających umowy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. UOKIK podkreśla, że w procesie sprzedaży tego rodzaju produktów zabrakło istotnych informacji dotyczących ryzyka związanego z inwestowaniem, jak i wysokich kosztów rozwiązania umowy. Bank zapowiedział odwołanie od decyzji. Stowarzyszenie „Przywiązani do polisy” zwraca jednak uwagę na małą skuteczność państwa w tej sprawie i niedostateczną wysokość nakładanych kar. Bo czy 6,7 mln złotych to dużo, jeśli prezesi instytucji finansowych oferujących UFK rocznie otrzymują wyższe pensje?

Ratunek w sądzie
Rzecznikom konsumentów udaje się w niektórych przypadkach pozytywnie załatwić sprawę i zawrzeć porozumienie. Jak podaje Longina Kaczmarek, rzecznik konsumentów ze Szczecina, pieniądze udaje się odzyskać zwykle osobom w podeszłym wieku, jest to jednak nieliczna grupa. Osoby młodsze bez drogi sądowej nie mają szans na zwrot pieniędzy. 

Być może zatem pozwy zbiorowe będą ratunkiem dla posiadaczy polis z UFK. Przede wszystkim są one tańsze od pozwów indywidualnych, gdzie opłata sądowa wynosi 5 procent wartości przedmiotu sporu. W pozwie zbiorowym jest to 2 proc. Dodatkowo wsparcie miejskich rzeczników konsumentów oraz Stowarzyszenia „Przywiązani do polisy” to duża wartość dla wszystkich, którzy obawiają się, że działając na własną rękę nie osiągnął takich efektów, jak przy zbiorowych skargach.
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Gospodarcze ubezpieczenie - ubezpieczenia majątkowe, lub osobowe. Prowadzone ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.