X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Raport - portfele modelowe w polisach inwestycyjnych. Czy to się opłaca?

2010-07-12 09:16 poniedziałek
Remigiusz Stanisławek
Wyniki raportu - inwestycja 5 - letnia

W tej części raportu uwzględniono wyłącznie 4 portfele modelowe. Portfele firmy Skandia. Tylko te portfele modelowe działają na rynku dłużej niż 5 lat. Jakie wyniki uzyskały te portfele w tym czasie? Jak bardzo poziom opłat zmniejszył wartość pieniędzy, które może wypłacić inwestor?

Analiza jakości portfeli modelowych w oparciu o wpłatę jednorazowąWyniki portfela akcji na tle wyników funduszy akcyjnych nie wyglądają dobrze. Wynik 26% to znacznie mniej niż zarabiała większość funduszy akcji (nawet 80% po opodatkowaniu). Niewielkim pocieszeniem może być wynik najgorszego w tym okresie funduszu akcji czyli 1,4%.

Portfel aktywnej alokacji - także w okresie 5 lat się nie sprawdził. Trudno wynik 4,7% średniorocznie uznać za udany. Szczególnie gdy były fundusze pieniężne, które zarabiały w tym czasie więcej. Widać tutaj niepewne decyzje zarządzających w reagowaniu na sytuację rynkową.

Portfele stabilnego wzrostu i zrównoważony w okresie 5-letnim uzyskują już wyniki znacznie poniżej średniej kategorii zwykłych otwartych funduszy mieszanych.

Inwestujący poprzez wpłaty systematyczne

Przy dłuższym okresie inwestowania widać doskonale jak destruktywny wpływ na wynik inwestycji ma stosowanie „wpłat systematycznych” w fundusze akcyjne lub portfele modelowe akcji. Zysk 3% z zainwestowanego kapitału w okresie 5 lat trudno nazwać udanym.

Niewiele lepsze wyniki uzyskali inwestorzy stosujący uśrednianie bez aktywnego reagowania na sytuację rynkową także w innych portfelach modelowych.

Wyniki raportu - inwestycja 10 - letnia

W tym zestawieniu (analiza 106 lat) znalazły się jedynie 3 portfele modelowe firmy Skandia.Zamiast komentarza krótkie podsumowanie:

W 10 lat portfele modelowe zarobiły dużo mniej niż najgorszy f. pieniężny!
Portfel modelowy akcji zarobił mniej niż najgorszy f. akcji!


Najlepszy portfel modelowy w okresie ostatnich 10 latWykres dla wpłat systematycznych pokazuje to, co często dzieje się, gdy stosujemy zasadę uśredniania. Im więcej udało się już zarobić (w roku numer 8 był do wypłaty niewielki zysk), dalsze uśrednianie spowodowało, iż w roku numer 9 wartość rachunku zrównała się z sumą dotychczasowych wpłat (na wykresie oznaczono to miejsce strzałką). To tak, jakby inwestor przez 9 lat odkładał 500 zł w szufladzie, bez żadnego oprocentowania i dopiero wtedy dokonał jednorazowej wpłaty. To, że na końcu inwestycji uzyskaliśmy niewielki zysk (15,1%) to wynik wyłącznie zysków wypracowanych w ostatnich kilkunastu miesiącach.
Wykres w długim okresie wyraźnie pokazuje jak wartość pieniędzy traciła podczas bessy roku 2008 (rok 7 i 8 na wykresie). Wynik 45,7% zysku może wyglądać doskonale - dopóki nie uświadomimy sobie, że najgorszy fundusz pieniężny w tym czasie zarobił 67% po opodatkowaniu!

6w obliczeniach ujęto podatek od zysków kapitałowych. W rzeczywistości inwestycje jednorazowe na rynku funduszy
inwestycyjnych rozpoczęte przed wprowadzeniem podatku od zysków kapitałowych nie są dziś obcia2one tym podatkiem przy wypłacie.« powrďż˝t do dziaďż˝u: Porady eksperta
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Fundusz inwestycyjny otwarty - polega na zakupie jednostek ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.