X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Raport - portfele modelowe w polisach inwestycyjnych. Czy to się opłaca?

2010-07-12 09:16 poniedziałek
Remigiusz Stanisławek
Od kilkunastu lat firmy finansowe przekonują inwestorów, że aby skutecznie inwestować należy być ekspertem. Dlatego najczęściej osoby, które nie chcą się interesować się rynkami finansowymi nie chcą stawać się specjalistami i przyjmują postawę bierną. Jednocześnie historia rynków finansowych to także okresy spadków wartości zainwestowanych pieniędzy. Inwestorzy są tego świadomi, szczególnie po roku 2008. I może to wzbudzać słuszny niepokój.

Z drugiej strony warto oszczędzać na emeryturę. Doskonałym produktem będą polisy inwestycyjne dostępne na rynku. Prywatny inwestor często nie czuje się na siłach aby samodzielnie podejmować decyzje inwestycyjne (choć w praktyce naprawdę nie potrzeba posiadać żadnej eksperckiej wiedzy, wystarczy do inwestowania podejść po prostu praktycznie1). Jak przekonać, że nasze pieniądze będą pod ochroną? Najprościej zaproponować skorzystanie z portfeli modelowych.


Portfel modelowy - co to takiego?

W polisach inwestycyjnych otrzymujemy dostęp do kilkudziesięciu funduszy inwestycyjnych. Krajowych i zagranicznych. Tak naprawdę inwestowanie poprzez polisę niczym nie różni się od inwestowania w fundusze poza polisą. Mamy dostęp do różnych funduszy, a końcowy wynik zależy od tego w jaki sposób będziemy funduszami zarządzać.

Wielu inwestorów nie wybrałoby tej metody na inwestowanie gdyby nie możliwość przeniesienia problemu wyboru funduszy i zarządzania nimi na specjalistów. Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie oferują takie możliwości poprzez tzw. Portfele Modelowe. W takim portfelu zarządzający dokonują wyboru funduszy, zmian funduszy i realizują określoną politykę Portfela Modelowego. Portfel może mieć stały podział funduszy (np. 50% funduszy akcji/ 50% funduszy obligacji) lub skład zmienny, aby dopasować się do aktualnych prognoz dla rynków finansowych.

Jak reklamowane są portfele modelowe?

Wystarczy zajrzeć na strony z ich ofertą. Przykładowo:

To wygodny sposób zarządzania portfelem funduszy inwestycyjnych: inwestor musi określić tylko swój profil ryzyka i wybrać odpowiadający mu Portfel Modelowy,
Profesjonalne doradztwo: bieżące decyzje dotyczące udziałów w poszczególnych funduszach podejmuje za inwestora licencjonowany doradca inwestycyjny, na podstawie rzetelnej analizie każdego funduszu,
Dywersyfikacja funduszy: inwestor nie jest uzależniony od decyzji zarządzającego jednym funduszem, jego stylu inwestycyjnego, błędnej oceny kierunku rynku.
To rozwiązania dla osób akceptujących pewne ryzyko inwestycyjne, ale także oczekujące zysków z części pieniędzy inwestowanych w akcje. Dla inwestorów gotowych na długoterminowe inwestowanie.

Brzmi przekonująco. A w rzeczywistości...

Fakty są niestety zupełnie inne. Żadna z obiecywanych cech: wybór profilu inwestora, profesjonalne doradztwo, dywersyfikacja funduszy, długi 10 -letni termin nie spełniło oczekiwań inwestorów.
Raport oparty o rzeczywiste wyniki (opracowanie z kwietnia roku 2010) pokazuje, że...

Inwestycja w portfele modelowe w ostatnich 3 i 10 latach dała wyniki dużo gorsze niż najgorsze fundusze pieniężne! Dla inwestycji trwającej 5 lat  nie udało się zarobić więcej niż najlepsze fundusze pieniężne!


Założenia dla Raportu

W ramach raportu zbadano 15 różnych portfeli modelowych. Portfeli oferowanych przez cztery2Towarzystwa Ubezpieczeniowe w ramach polis inwestycyjnych. Są to:1Więcej informacji na szkoleniach dla początkujących: www.funduszetonielokata.pl
2  Firma AEGON w ostatnim czasie wycofała z własnej oferty portfele modelowe (potwierdza to tezę, że tego typu rozwiązania z powodu kosztów i ograniczeń w podejmowaniu decyzji nie sprawdzają się w praktyce i nie przynoszą zysków inwestorom).
3  Rodzaj portfela modelowego: AKC (Akcyjny). MIE (Mieszane - zrównoważone i stabilnego wzrostu), AKT (Aktywnej alokacji)« powrďż˝t do dziaďż˝u: Porady eksperta
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Aktywa netto funduszu - suma składek wpłacanych przez ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.