"Zarządzanie ryzykiem" w polisie
Ubezpieczający ustalając sumę ubezpieczenia i wysokość składki decyduje się, jaką część składki będzie przeznaczać na oszczędzanie. Im wyższe odszkodowanie jest gwarantowane polisą, tym większa część składki „wędruje" na pokrycie ryzyka. Natomiast druga część składki zostaje przeznaczona na inwestycje.
Na indywidualnym rachunku każdego ubezpieczonego ta część składki jest zamieniana na jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego. Cena jednostek zmienia się zależnie od dokonanych inwestycji i sytuacji na rynku finansowym. Może zarówno rosnąć, jak i maleć.
Ryzyko inwestycyjne spoczywa na ubezpieczającym, który dokonuje wyboru odpowiadającej mu strategii inwestowania i ma możliwość wyboru kilku rodzajów funduszy spośród:
-
Fundusz bezpieczny - nasze pieniądze są zazwyczaj w ok. 90% inwestowane w obligacje Skarbu Państwa i 10% w inne dłużne papiery wartościowe oraz depozyty bankowe.
-
Fundusz zrównoważony - nasze pieniądze są inwestowane w ok. 50% w obligacje, a pozostała część w zależności od koniunktury rynkowej w ok. 30% w akcje oraz w ok. 20% w krótkoterminowe papiery dłużne.
-
Fundusz agresywny - fundusz przeznaczony jest dla osób lubiących ryzyko. Prawie w całości nasze pieniądze inwestowane są w akcje.
-
Fundusz gwarantowany - gwarantuje otrzymanie minimalnego zysku z zainwestowanych pieniędzy.
-
Fundusz międzynarodowy - nasze pieniądze będą inwestowane w zagraniczne papiery wartościowe.
-
Fundusz walutowy – zgromadzone środki będą inwestowane w waluty obce.