Korzyści polisy inwestycyjnej
W czym zatem polisy z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi są korzystniejsze od samodzielnego nabywania jednostek funduszy? Poza tym, że pozwalają na efektywne inwestowanie środków, gwarantują nam ochronę ubezpieczeniową, w zależności od przyjętego przez nasz wariantu.
Dodatkowym argumentem przemawiającym na korzyść polis jest pewna korzyść podatkowa. Świadczenia z polis ubezpieczeniowych, wypłacane uposażonym po śmierci ubezpieczonego, są zwolnione z podatku od spadków i darowizn, nie wchodzą też, w przeciwieństwie do środków na rachunkach inwestycyjnych, w skład masy spadkowej. Dzięki temu uposażeni otrzymują je w ciągu 30 dni od zgłoszenia w towarzystwie, nie muszą w tym celu prowadzić długotrwałego postępowania spadkowego.
Korzystna jest też pewnego rodzaju ochrona przed podatkiem od zysków kapitałowych, tzw. „podatku Belki”. Opodatkowaniu nie podlegają następujące świadczenia:
-
wypłata kwoty zdefiniowanej jako ,,suma ubezpieczenia”,
-
wypłata kwoty zdefiniowanej jako ,,suma wpłaconych składek”,
-
zwrot sumy wpłaconych składek (rezygnacja z umowy w ciągu 30 dni),
-
przeniesienie wartości jednostek między funduszami w ramach tej samej umowy ubezpieczenia.
Należy jednak podkreślić, że jeżeli dochodzi do wypłaty tzw. wartości polisy (czyli sumy wpłaconych składek powiększonej o zyski kapitałowe), wypracowany przez towarzystwo ubezpieczeniowe zysk podlega opodatkowaniu. Ubezpieczenie nie stanowi więc całkowitej ucieczki od „podatku Belki”.
Warto także podkreślić, szczególnie dla osób prowadzących aktywne życie zawodowe, że w przypadku ewentualnych egzekucji sądowych i komorniczych można zająć tylko 25% wartości tych polis (oprócz roszczeń alimentacyjnych) - pozostała część jest bezpieczna.