X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Jak należycie udokumentować okoliczności zdarzenia?

2014-01-13 13:11 poniedziałek
Pani Radca
Jak należycie udokumentować okoliczności zdarzenia, gdy szkoda osobowa (uszczerbek na zdrowiu, rozstrój zdrowia) powstała na skutek poślizgnięcia lub potknięcia na chodniku, który nie został w właściwy sposób odśnieżony lub utrzymany przez podmiot do tego zobowiązany?

Zgodnie z treścią art. 6 kodeksu cywilnego ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.

Dla osoby poszkodowanej oznacza to, iż w przypadku kierowania roszczeń odszkodowawczych do podmiotu zobowiązanego do naprawienia szkody zobowiązana jest udowodnić okoliczności w jakich doszło do zdarzenia, w tym adekwatny związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy działaniem, zaniechaniem a szkodą (art. 361 §1 k.c), a także wysokość szkody i rodzaj roszczenia, którego zapłaty żąda.

Aby było to możliwe, dzieląc się własnym doświadczeniem wskazujemy, aby osoba poszkodowana sporządziła i przygotowała:

1. zdjęcia miejsca zdarzenia (najlepiej z dnia zdarzenia) z bliska i z daleka (zawierające nazwę ulicy i wskazujące dokładnie miejsce i przyczynę upadku),
2. szkic miejsca zdarzenia,
3. oświadczenia świadków, wskazujące dokładnie, co było bezpośrednią przyczyną wypadku (nierówność terenu czy jego oblodzenie),
4. dokumentacja wskazująca podmiot odpowiedzialny za zły stan techniczny lub zimowe utrzymanie drogi, na której doszło do upadku,
5. dokumentacja medyczna (najlepiej z dnia wypadku), wskazująca rodzaj doznanych obrażeń.
6. dokumentacja medyczna obrazująca przebieg leczenia.

Pamiętać należy, iż podmiot zobowiązany do naprawienia szkody, musi to uczynić zgodnie z zasadą pełnej kompensaty szkody. W przypadku tzw. szkody osobowej, oprócz roszczenia związanego z żądaniem zapłaty odpowiedniej kwoty tytułem zadośćuczynienia, w rachubę w konkretnym stanie faktycznym może wchodzić m. in. żądanie zwrotu kosztów opieki, zakupu sprzętu rehabilitacyjnego.

Dlatego tak ważne dla każdego procesu likwidacji szkody jest jego profesjonalne prowadzenie. Tylko bowiem takie prowadzenie postępowania daje gwarancję pełnej ochrony interesów osoby poszkodowanej. 

Joanna Smereczańska-Smulczyk
Kancelaria Radców Prawnych EuCO 
« powrót do działu: Porady eksperta
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Multiagent - agent, który wykonuje czynności agencyjne ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.