X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Jak wypełnić wniosek o paszport?

2023-12-15 09:50 piątek
Planujesz dłuższy wyjazd - pamiętaj o ubezpieczeni
Paszport to dokument niezbędny podczas podróży do niemal wszystkich krajów nienależących do Unii Europejskiej. Zawiera najważniejsze informacje o jego posiadaczu, m.in. tożsamość i obywatelstwo. Uprawnia do legalnego przekraczania granic państwowych i przebywania poza Polską. Sprawdź, jak poprawnie wypełnić wniosek o paszport i co jeszcze warto wiedzieć o tym dokumencie.

Co warto wiedzieć o wniosku o paszport?

Wniosek o wydanie paszportu dla osoby dorosłej należy złożyć osobiście w wybranym punkcie paszportowym na terenie Polski lub w konsulacie. Dokument ma formę dokumentu wypełnionego odręcznie i utrwalonego przez organ paszportowy w sposób elektroniczny. Nie ma możliwości samodzielnego wydrukowania formularza i uzupełnienia go we własnym zakresie.
W określonych sytuacjach wniosek o wydanie paszportu można złożyć w czyimś imieniu. Dzieje się tak przy ubieganiu się o dokument dla osoby małoletniej lub całkowicie ubezwłasnowolnionej. W pierwszym przypadku formularz w imieniu dziecka składają rodzice. Jeśli maluch ma poniżej 5 lat, nie musi stawiać się w urzędzie. W przeciwnym razie rodzic ma obowiązek zabrać dziecko ze sobą na wizytę. Wniosek o paszport dla osoby ubezwłasnowolnionej składają rodzice (jeśli jest niepełnoletnia) lub opiekunowie prawni.
Wniosek o paszport dla dziecka do 12. roku życia da się złożyć przez internet za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Odbiór dokumentu jest możliwy wyłącznie podczas wizyty w urzędzie.

Jakie dokumenty są niezbędne do uzyskania paszportu?

Podczas wnioskowania o uzyskanie paszportu mogą być potrzebne:
●       wypełniony wniosek o wydanie paszportu (można uzyskać go na miejscu w urzędzie);
●       dowód osobisty lub ważny paszport;
●       zdjęcie zgodne z wymogami określonymi w ustawie o dokumentach paszportowych z dnia 27 stycznia 2022 r. (Dz. U. z 2023 r., poz. 410) art. 41.1;
●       dokument potwierdzający prawo do ulgi (legitymacja szkolna lub studencka, legitymacja emeryta lub rencisty, orzeczenie o niepełnosprawności).
●       zgoda drugiego rodzica z notarialnym poświadczeniem podpisu (jeśli podczas wizyty w urzędzie jest obecny tylko jeden z rodziców. Takiej zgody można udzielić też poprzez usługę „wyraź zgodę na paszport” dostępną online);
●       zupełny lub skrócony akt urodzenia dziecka (w przypadku ubiegania się o paszport dla dziecka poniżej 5 lat. Jeśli maluch ma ważny paszport, akt urodzenia nie jest potrzebny);
●       dokument określający zakres władz rodzicielskich (przy wyrabianiu paszportu dla dziecka, którego jeden z rodziców jest pozbawiony lub ma ograniczone prawa rodzicielskie);
●       orzeczenie sądu rodzinnego (w przypadku dziecka, którego matka i ojciec nie są zgodni co do kwestii wyrabiania paszportu oraz w razie ubiegania się o paszport przez opiekuna prawnego dla osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej).

Wymagania dotyczące zdjęcia do paszportu

Fotografia do paszportu powinna mieć wymiar 35 × 45 mm. Należy wykonać ją najpóźniej 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Zdjęcie trzeba zrobić na jednolitym i jasnym tle z równomiernym oświetleniem. Ważne, aby odzwierciedlało ono naturalny kolor skóry wnioskującego. Osoba na fotografii musi mieć neutralny wyraz twarzy, wzrok skierowany na wprost, zamknięte usta. Zdjęcie powinno ukazywać brwi, oczy i źrenice wnioskującego. Ponadto osoba na fotografii nie może mieć nakrycia głowy, okularów ani innych przedmiotów utrudniających identyfikację. Twarz powinna zajmować 70-80% zdjęcia.
Warto wiedzieć! Zdjęcia niektórych obywateli nie muszą spełniać wszystkich opisanych wymogów. Odnosi się to do dzieci poniżej 5. roku życia, osób mających orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności oraz pacjentów w złym stanie zdrowia.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Standardowa opłata paszportowa bez ulg i zniżek wynosi 140 zł. Ustawodawca przewidział jednak możliwość obniżenia tej kwoty do:
●       70 zł — w przypadku uczniów i studentów, emerytów, rencistów, osób z niepełnosprawnością, osób przebywających w domu pomocy społecznej lub zakładzie opiekuńczym, kombatantów oraz ofiar represji wojennych i okresu powojennego, rodziców lub małżonków rodziców w rodzinie wielodzietnej mających ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny, osób utrzymywanych przez małżonków będących emerytami lub rencistami;
●       35 zł — dla osób mających poniżej 26. lat, uczących się i będących dzieckiem z rodziny wieloletniej (mających ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny) oraz będących dzieckiem z niepełnosprawnością z rodziny wieloletniej;
●       15 zł — to opłata dla małoletnich do 12. roku życia będących dziećmi z rodziny wielodzietnej (mający ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny);
●       0 zł — dla osób powyżej 70. roku życia, przebywających w domu pomocy społecznej, w zakładzie opiekuńczym lub korzystających z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych (jeśli wyjazd za granicę wiąże się z operacją lub długotrwałym leczeniem), będących żołnierzami wyznaczonymi do pełnienia służby poza granicami Polski (z wyłączeniem żołnierzy zawodowych).
Ponadto za darmo paszport uzyskają osoby, których dokument ma jakiekolwiek nieprawidłowości związane z błędnym spersonalizowaniem, wadami technicznymi, niezgodnościami w zakresie danych osobowych.
Warto wiedzieć! Osoby chcące skorzystać ze zniżki podczas ubiegania się o paszport muszą okazać dokument potwierdzający prawo do ulgi. W przypadku członków rodzin wielodzietnych będzie do Karta Dużej Rodziny wystawiona na dane osoby, do której odnosi się wniosek.

Jak długo czeka się na paszport?

Standardowo na paszport czeka się około 30 dni od daty złożenia wniosku. W niektórych sytuacjach czas ten może się wydłużyć lub skrócić. Podczas załatwiania formalności osoba zajmująca się sprawą udzieli Ci informacji na temat przewidywanego terminu odbioru paszportu. O status Twojego wniosku możesz zapytać w urzędzie wojewódzkim. Potrzebujesz do tego numeru sprawy, który znajduje się na potwierdzeniu złożenia wniosku. Zrobisz to również przez internet za pośrednictwem rządowej strony internetowej.
Warto wiedzieć! Jeśli pilnie potrzebujesz dokumentu uprawniającego Cię do przekroczenia granicy, możesz złożyć wniosek o paszport tymczasowy. Uzyskasz go szybciej niż standardowy paszport. Jest on jednak ważny zaledwie 365 dni.

Jak odebrać paszport?

Aby odebrać paszport, trzeba stawić się osobiście w miejscu, w którym złożyło się wniosek. Na wizytę należy zabrać ze sobą ważny dokument tożsamości. Może to być dowód osobisty. Ponadto, jeśli wcześniej miało się paszport, powinno się zabrać go ze sobą do urzędu.
Warto wiedzieć! Jeśli we wcześniejszym dokumencie znajdowały się wizy uprawniające do przebywania na terenie innych państw, z nowym paszportem wciąż będą one aktualne. Przed odbiorem dokumentu poinformuj urzędnika o tym, że masz ważne wizy.

Jak długo jest ważny paszport?

Paszport, podobnie jak dowód osobisty, obowiązuje przez ściśle określony czas. Data wydania i data obowiązywania są zawsze podane w dokumencie.
●       Paszport dziecka do 12. roku życia jest ważny przez 5 lat.
●       Paszport dzieci powyżej 12. rok użycia i osób dorosłych  jest ważny przez 10 lat.
Uwaga! W razie dużych zmian w zakresie wyglądu zaleca się wykonanie nowego zdjęcia i wyrobienie nowego paszportu. Pozwoli to uniknąć problemów w identyfikacją na przejściach granicznych i uchroni Cię przed problemami przy przekraczaniu granicy.

Jak wypełnić wniosek o paszport? — podsumowanie

●       Wniosek o wydanie paszportu osoby dorosłej składa się osobiście. Można go wypełnić na miejscu w urzędzie.
●       Wniosek o wydanie paszportu dla dziecka do 12. roku życia można złożyć osobiście lub przez internet. Odbiór jest jednak możliwy wyłącznie w urzędzie.
●       Do uzyskania paszportu trzeba przygotować 1 zdjęcie spełniające wytyczne określone w prawie.
●       Standardowa opłata za paszport dla osoby dorosłej to 140 zł.
●       Zniżka na paszport w wysokości 50% przysługuje m.in. uczniom, studentom, emerytom i rencistom.
●       Osoby powyżej 70. roku życia mogą uzyskać paszport za darmo.
●       Na paszport czeka się ok. 30 dni.
Paszport dzieci do 12. roku życia jest ważny 5 lat, a osób powyżej tego wieku — 10 lat. 
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Wiadomości
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.