X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj forum poleć artykuł znajomemu A A A

Kary za brak OC - ile wynoszą i jak ich uniknąć?

2021-04-08 13:24 czwartek
doradca a polisolokaty
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to obowiązkowa polisa komunikacyjna. Za jej brak grożą poważne konsekwencje finansowe w razie wypadku oraz kary nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ich maksymalna wysokość może w niektórych przypadkach przekraczać wartość pojazdu, dlatego warto wiedzieć jak się ustrzec przed karnymi opłatami. Jak ich uniknąć i ile wynoszą kary za brak OC? Odpowiadamy!

Jaka jest wysokość kar za brak OC w 2021 roku?

W Polsce, każdy zarejestrowany pojazd musi być ubezpieczony. Dotyczy to zarówno właścicieli samochodów osobowych i ciężarowych, jak i motocykli czy ciągników. Unikanie obowiązku ubezpieczeniowego skutkuje nałożeniem kar przez UFG, których wysokość zależy od minimalnego średniego wynagrodzenia w danym roku oraz przerwy w ciągłości OC. Opłaty karne różnią się też w zależności od rodzaju pojazdu, dlatego nie ma ujednoliconego taryfikatora kar dla wszystkich kierowców. W związku z tym, że minimalne wynagrodzenie pracowników etatowych w 2021 wynosi 2800 zł brutto, wysokość kar za brak OC przedstawia się następująco:

Samochód osobowy:
·         do 3 dni – 1120 zł,
·         od 4 do 14 dni – 2800 zł,
·         powyżej 14 dni – 5600 zł.

Samochód ciężarowy, ciągnik lub autobus:
·         do 3 dni – 1680 zł,
·         od 4 do 14 dni – 4200 zł,
·         powyżej 14 dni – 8400 zł.

Motocykl, motorower, przyczepa samochodowa, quad lub inny pojazd:
·         do 3 dni – 190 zł,
·         od 4 do 14 dni – 470 zł,
·         powyżej 14 dni – 930 zł.

W Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych widnieje zapis, który określa, w jaki sposób wyliczana jest maksymalna stawka karnych opłat:
·         samochód osobowy – dwukrotność minimalnej płacy brutto,
·         samochód ciężarowy – trzykrotność minimalnego wynagrodzenia,
·         motocykl – jedna trzecia minimalnej wypłaty pracowników etatowych.

Nawet jeden dzień zwłoki w ciągłości OC oznacza naliczenie kary finansowej, dlatego należy pilnować terminu końca umowy z ubezpieczycielem. Dotyczy to również sytuacji, gdy pojazd jest nieużytkowany i stoi na posesji. Obowiązek ubezpieczeniowy wygasa dopiero w momencie wyrejestrowania auta.

Jakie konsekwencje grożą za brak ważnego OC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to polisa, która chroni przed skutkami szkód komunikacyjnych. W przypadku braku OC to kierowca ponosi koszty usunięcia wyrządzonej szkody i naprawy auta we własnym zakresie. Musi on także pokryć koszty leczenia, rehabilitacji oraz  odszkodowania wypłacanego osobom pokrzywdzonym w wypadku. Warto przy tym pamiętać, że konsekwencje finansowe może ponieść nie tylko właściciel pojazdu, ale także kierowca, który spowodował kolizję pożyczonym samochodem.
Nieopłacenie składek zawsze skutkuje nałożeniem kary przez UFG. Instytucja ta ma do dyspozycji narzędzia umożliwiające wykrycie osób, które nie dopełniły obowiązku ubezpieczeniowego. W tym celu Fundusz dokonuje weryfikacji dostępnych baz danych, kontaktuje się z ubezpieczycielem oraz sprawdza w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, czy auto nie zostało wyrejestrowane. Jeżeli okaże się, że samochód nie ma ważnego OC, do kierowcy zostaje wysłane wezwanie do wyjaśnienia sprawy. W przypadku braku odpowiedzi, po 30 dniach UFG nakłada karę finansową.
Istotną informacją jest to, że instytucja może egzekwować opłaty karne tylko za bieżący rok. Jeżeli więc auto nie było ubezpieczone od 2019 r., a Fundusz wykrył to dopiero w 2021 r., właściciel pojazdu zostanie ukarany tylko za rok bieżący.

Kiedy można dostać karę za brak OC?

Mimo poważnych konsekwencji, jakie grożą za jazdę bez ważnego OC, istnieje spora grupa kierowców, którzy nie mają wykupionej polisy. Unikanie obowiązku opłacenia składek nie zawsze wynika z umyślnego działania, a często jest spowodowane nieznajomością przepisów. Obecnie każda polisa zostaje przedłużona automatycznie, jeżeli właściciel pojazdu nie podpisał umowy z innym towarzystwem. Od tej reguły są jednak wyjątki, które mogą skutkować nałożeniem kary przez UFG. Wśród nich można wymienić:
·         wygaśnięcie ubezpieczenia wykupionego przez poprzedniego właściciela auta,
·         nieopłacenie wszystkich składek za polisę,
·         niewykupienie OC po ustaniu ubezpieczenia komisowego.
Powyższe powody nie są jednak podstawą do umorzenia opłat karnych. Nieznajomość prawa nie zwalnia bowiem z odpowiedzialności za nierespektowanie przepisów.

Jak uniknąć kary za brak OC?

Najprostszym sposobem, aby uniknąć opłat karnych, jest wywiązywanie się z obowiązku ubezpieczeniowego. Ważne jest, aby pilnować terminu końca polisy szczególnie w sytuacji, gdy korzystasz z OC poprzedniego właściciela lub ubezpieczenia komisowego. Jeżeli zauważysz, że OC Twojego auta wygasło, jak najszybciej kup ubezpieczenie samochodu. Dzięki temu unikniesz maksymalnej kary finansowej za długą przerwę w ciągłości polisy.
W przypadku gdy otrzymałeś od UFG wezwanie do zapłaty, możesz w ciągu 30 dni się od niego odwołać. Żeby opłaty karne zostały umorzone, musisz jednak udowodnić, że pojazd został wyrejestrowany lub zaistniał błąd i masz ważną polisę. W szczególnych sytuacjach na wniosek ukaranego Fundusz może umożliwić uregulowanie karnego zobowiązania w ratach. Ta sytuacja dotyczy kierowców, którzy znaleźli się w szczególnie trudnej sytuacji majątkowej. Musi to jednak zostać potwierdzone stosownymi dokumentami.
« powrót do działu: Wiadomości
« zapisz się na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.