X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 19 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Czy pojemność silnika wpływa na cenę OC motocykla?

2023-06-12 14:05 poniedziałek
Dbanie o ciągłość OC motocykla to obowiązek każdego właściciela jednośladu. Wielu kierowców przed zakupem wymarzonego pojazdu zastanawia się, czy pojemność silnika wiąże się z wysokością składki za ubezpieczenie. Sprawdź, w jaki sposób możesz obniżyć cenę ubezpieczenia i czy mniejszy napęd sprawi, że za polisę zapłacisz mniej.

Od czego zależy cena OC motocykla?

Cena OC motocykla to wypadkowa kilkunastu różnych czynników związanych ze specyfikacją samego motocykla, jak i z samym właścicielem. Ubezpieczyciele na podstawie szczegółowych informacji udostępnionych przez klienta oraz zgromadzonych danych na temat jego historii ubezpieczeniowej są w stanie oszacować ryzyko wystąpienia szkody. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę m.in. markę, model i rok produkcji pojazdu. Analizują też historię szkodowości właściciela oraz jego doświadczenie jako kierowcy.

Podczas wyliczania OC ubezpieczyciele uwzględniają również pojemność silnika, sposób użytkowania pojazdu, planowany przebieg w ciągu najbliższego roku czy rodzaj zastosowany w motocyklu zabezpieczeń (np. immobilizer, alarm, blokada skrzyni biegów czy monitoring GPS). Firmy ubezpieczeniowe, wychodząc z założenia, że osoby mające rodzinę są mniej skłonne do tworzenia ryzykownych sytuacji na drodze, pytają również o stan cywilny.

Jaki wpływ na pojemność silnika na cenę OC motocykla?

Wśród wymienionych czynników wpływających na wysokość składki OC można wyróżnić te, które w większym lub w mniejszym stopniu oddziałują na cenę polisy. Można uznać, że pojemność silnika zalicza się do drugiej grupy. Nie ma wątpliwości, że wielkość jednostki napędowej  ma znaczenie dla ubezpieczycieli, jednak nie jest głównym czynnikiem branym pod uwagę przy wyliczaniu składki. Uznaje się, że dużo większe znaczenie ma kwestia doświadczenia i historii ubezpieczeniowej.

Średnia składka polisy OC dla właścicieli motocykli z dużą pojemnością silnika może być niższa, niż dla właścicieli jednośladów z niewielką jednostką napędową. Dzieje się tak, ponieważ w grupie posiadaczy motocykli mających największe silniki w głównej mierze znajdują się osoby z dużym doświadczeniem jako kierowcy. Z uwagi na długi staż za kierownicą otrzymują oni najbardziej atrakcyjne oferty, mimo posiadania motocykla z dużą mocą.
I tak średnia cena OC w lutym 2023 roku dla motocykla o pojemności silnika do 250 cm3 wynosi 623 zł. Jeszcze drożej wypada grupa pojazdów z napędem od 251 do 500 cm3 ze średnią składką 709 zł. Z kolei znacznie mniejsza średnia dotyczy jednośladów o pojemności od 751 do 1000 cm3, bo wynosi zaledwie 455 zł.
Powyższe wyliczenia dowodzą, że pojemność silnika nie jest najbardziej istotną kwestią braną pod uwagę przy wyliczaniu OC. Ubezpieczyciele zdają sobie sprawę, że motocykle o większych silnikach, takie jak cruisery, choppery czy jednoślady turystyczne, przeważnie kupują starsi kierowcy, którzy preferują spokojną i rozważną jazdę. Tego rodzaju pojazdy są również cięższe i trudniejsze w prowadzeniu, co również zmniejsza ich popularność wśród początkujących motocyklistów.

Jakie znaczenie dla ceny OC ma wiek i doświadczenie właściciela?

Najdroższe OC są skierowane do właścicieli jednośladów, którzy upoważnienie do kierowania pojazdami mają od niedawna. Przyczyniają się do tego policyjne statystyki wypadkowe, które potwierdzają, że to właśnie młodzi kierowcy są najbardziej prawdopodobnymi sprawcami kolizji i stłuczek. Wysokie ryzyko ubezpieczeniowe sprawia, że ubezpieczyciele proponują małodoświadczonym osobom najdroższe polisy.
Warto podkreślić, że w grupie młodych kierowców znajdują się osoby, które mogą mieć co najwyżej prawo jazdy kategorii A2. Takie uprawnienia są w zasięgu osób poniżej 24 lub 20 roku życia i upoważniają do jazdy motocyklem o mocy do 35 kW. Początkujący motocykliści przeważnie rezygnują z zakupu pojazdów o dużych silnikach, jednak mimo to muszą liczyć się z dość wysokimi składkami za OC.

Jak zmienia się cena OC motocykla w zależności od pojemności?

Aby dowiedzieć się, jak zmienia się wysokość składki OC wraz ze zwiększaniem się pojemności silnika motocykla, warto przeprowadzić porównanie ofert. Takie wyliczenia pozwolą zauważyć, jak duże różnice w cenach występują pomiędzy poszczególnymi motocyklami z różnymi jednostkami napędowymi.
Przykładowym właścicielem na potrzeby kalkulacji będzie 43-latek z Wałbrzycha. Mężczyzna jest zainteresowany wykupieniem ubezpieczenia OC dla niedawno zakupionego motocykla marki Yamaha w wersji sportowej. W sytuacji, gdy pojemność silnika:
 • to 125 cm3, za OC zapłaci 132 zł;
 • to 599 cm3, za OC zapłaci 273 zł;
 • to 995 cm3, za OC zapłaci 315 zł.
Z kolei kalkulacja dla tego samego kierowcy posiadającego motocykl szosowy BMW o pojemności silnika:
 • 798 cm3 wynosi 215 zł;
 • 1157 cm3 wynosi 256 zł;
 • 1170 cm3 wynosi 206 zł;
 • 1293 cm3 wynosi 309 zł.
Można zauważyć, że ceny OC dla doświadczonego kierowcy nie są wygórowane i nawet jeśli wzrastają wraz ze zmianą pojemności, to różnice nie są znaczne i wynoszą od kilkudziesięciu do maksymalnie 150 zł.

Czy warto kupić dodatkowe ubezpieczenie na motocykl?

Jazda motocyklem stwarza nieco więcej niebezpieczeństw niż podróżowanie samochodem. W przypadku jednośladu kierowców nie chronią poduszki powietrzne, pasy czy karoseria pojazdu. Nawet niewinne kolizje czy stłuczki mogą stać się przyczyną uszczerbku na zdrowiu. Ponadto motocykle, tak samo jak samochody osobowe, są narażone na kradzieże wyposażenia czy uszkodzenia przez wandali lub siły natury. Mogą się również psuć w najmniej oczekiwanych momentach. Dlatego, aby uchronić się przed skutkami wszystkich tych nieprzyjemnych zdarzeń, warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie.
 • NNW to ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, które jest często proponowane razem z obowiązkowym OC. Zapewnia ochronę sprawcy wypadku i jego pasażerom, którzy w czasie szkody doznają trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci. Cena ubezpieczenia NNW przeważnie oscyluje w granicach kilkudziesięciu złotych, dlatego warto rozważyć zakup takiej polisy. Przed podjęciem decyzji, sprawdź sumę ubezpieczenia i spróbuj ocenić, czy cena koszy składki jest adekwatny do ewentualnego odszkodowania.
 • Assistance, w skrócie ASS, to kolejna polisa, którą ubezpieczyciele często oferują w pakiecie razem z OC w atrakcyjnej cenie. Przydaje się zwłaszcza w przypadku awarii lub unieruchomienia motocykla na skutek udziału w wypadku. Przeważnie w ramach assistance można liczyć na pokrycie kosztów holowania lub naprawy motocykla na miejscu zdarzenia.
 • Autocasco to ubezpieczenie, które zabezpiecza właściciela przed poniesieniem kosztów za szkody wyrządzone w pojeździe przez niego, przez osoby trzecie czy przez siły natury. Chroni również przed kradzieżą. Oferta AC dla motocykli jest nieco ograniczona. Ponadto takie ubezpieczenie wiąże się z dość wysokimi kosztami, ze względu na duże ryzyko poważnego uszkodzenia jednośladu podczas wypadku.

Gdzie znaleźć tanie OC dla motocykla?

Nie da się wskazać jednego ubezpieczyciela, który oferowałby najtańsze ubezpieczenie OC dla motocykla. Aby znaleźć korzystne propozycje polis, dopasowane do indywidualnych potrzeb kierowcy, najlepiej zestawić ze sobą produkty kilku różnych firm. W tym celu możesz skontaktować się z agentami ubezpieczeniowymi wybranych towarzystw lub odwiedzić ich strony internetowe.

W porównaniu polis pomoże Ci kalkulator OC i AC. To proste narzędzie znacznie skraca i upraszcza proces poszukiwania ubezpieczenia. Wystarczy wypełnić krótki formularz informacyjny, aby uzyskać dostęp do rozbudowanego zestawienia ofert od kilkunastu ubezpieczycieli. Oprócz obowiązkowego OC kalkulator pozwala również znaleźć inne produkty ubezpieczeniowe, które zapewniają dodatkową ochronę na wypadek różnych sytuacji na drodze. Mowa tu np. o polisie assistance, która jest często proponowana razem z OC w atrakcyjnej cenie, czy autocasco przydatnym zwłaszcza w przypadku nowych modeli pojazdów.

Źródło informacji: https://rankomat.pl/samochod/oc-motocykla-a-pojemnosc-silnika
Zobacz tak�e
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Najczęściej kradzione
 • VOLKSWAGEN PASSAT
 • VOLKSWAGEN GOLF
 • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Majątkowe ubezpieczenie - rozróżniane są tu dwa rodzaje: ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.