X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 44 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Czym grozi jazda cudzym nieubezpieczonym pojazdem?

2014-09-02 14:00 wtorek
Wypadek samochodowy
Myślisz, że wsiadając za kierownicę pożyczonego auta, nie musisz obawiać się konsekwencji potencjalnych szkód? Jesteś w błędzie! Jeśli właściciel nie ubezpieczył pojazdu, to zarówno ty, jak i on, będziecie mieć kłopoty w razie wypadku komunikacyjnego.

Z ostatniego badania opinii publicznej, zleconego przez UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny), wynika, że aż 80 proc. polskich kierowców nie zdaje sobie sprawy, że siadając za kierownicą cudzego pojazdu powinni upewnić się, że jego właściciel posiada obowiązkowe ubezpieczenie OC. Kierowanie nieubezpieczonym autem, motocyklem czy innym pojazdem naraża ich na wysokie konsekwencje finansowe. Tymczasem jak podaje UFG, bazując na danych z ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych, w ubiegłym roku co czwarty wypadek drogowy spowodował kierowca niebędący właścicielem pojazdu.

Co grozi za jazdę nieubezpieczonym pojazdem?

W momencie, gdy spowodujesz wypadek komunikacyjny prowadząc nieubezpieczony pojazd, to z własnej kieszeni zapłacisz odszkodowanie za jego skutki - do spółki z właścicielem pojazdu, który nie kupił polisy OC. Odszkodowanie może wynieść od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Wszystko zależy od sytuacji na drodze. A jak wiadomo, czasem wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do tragedii. Naprawdę nie warto. Tym bardziej, że gdy wydarzy się nieszczęście nikogo nie będzie interesować, że nie wiedziałeś o tym, że pojazd nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Oni popełnili błąd, nie idź w ich ślady!

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja odpowiadająca m. in. za wypłacanie odszkodowań i świadczeń osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych, w których sprawcy są nieznani lub nieubezpieczeni. Po wypłacie odszkodowania ofiarom, UFG ma prawo żądać zwrotu wypłaconego poszkodowanym świadczenia od sprawcy wypadku. Fundusz odpowiada również za kontrolę spełniania obowiązku posiadania OC u kierowców oraz OC rolników.

UFG przestrzega przed jazdą nieubezpieczonymi pojazdami (więcej na ten temat znajdziecie w tym artykule)  i przytacza sugestywne przykłady spraw, które aktualnie prowadzi.

Pracownik powoduje wypadek kierując nieubezpieczonym samochodem pracodawcy

Pewien dwudziestokilkulatek, pracujący na umowę zlecenie, spowodował wypadek kierując pojazdem pracodawcy. Auto nie było ubezpieczone. Poszkodowany został inny mężczyzna, właściciel prywatnej firmy, mający rodzinę na utrzymaniu. Doznał poważnych obrażeń: niemal stracił wzrok, otrzymał I grupę inwalidztwa, potrzebuje codziennej pomocy. UFG wypłacił mu ponad 440 000 zł odszkodowania, o którego zwrot wystąpił do sprawcy wypadku i właściciela nieubezpieczonego pojazdu. Właściciel samochodu zmarł, spłaciwszy tylko część długu. UFG dochodzi zwrotu odszkodowania od sprawcy wypadku.

Pożyczył auto koledze. Teraz musi zapłacić 760 000 zł

Dwudziestoletni właściciel samochodu, który nie kupił obowiązkowego ubezpieczenia samochodu, pożyczył auto koledze. Kolega zginął w spowodowanym przez siebie wypadku, z kolei inny pasażer, który jechał feralnym samochodem, doznał bardzo poważnych obrażeń takich jak złamanie kręgosłupa skutkujące bezwładem kończyn i wymagające stałej opieki. UFG wypłacił ponad 760 000 zł odszkodowania. Gdyby właściciel pojazdu miał ubezpieczenie OC, tę kwotę wypłaciłby ubezpieczyciel. Tymczasem za skutki tego wypadku odpowiedzialność finansową ponoszą sprawca wypadku oraz właściciel auta. Z racji, że ten pierwszy nie żyje, UFG windykuje należność 760 000 zł tylko od posiadacza samochodu.

Kwoty rzędu 440 000 zł czy 760 000 zł robią wrażenie. Niechlubny rekordzista jest winny UFG ponad 1 000 000 zł. To olbrzymie sumy, ale niestety tyle może nas kosztować wypadek. Dlatego nie warto unikać zakupu polisy OC i jeździć cudzym autem, którego właściciel nie spełnił swojego ustawowego obowiązku. Obowiązkowe ubezpieczenie OC komunikacyjne możesz kupić już od 200-300 zł (oferty tanich ubezpieczeń samochodowych znajdziesz w naszej zakładce: ubezpieczenia komunikacyjne). To naprawdę niewiele w porównaniu z tym co możesz stracić jeżdżąc bez ochrony ubezpieczeniowej.  

Joanna Kubica
Zobacz tak�e
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
  • 2015-06-30 10:32 wtorek ~Ekspert Link4 | [+] odpowiedz
    Kary za brak OC są bardzo wysokie, a UFG dzięki systemowi wirtualnego policjanta potrafi sprawdzić automatycznie wszystkie osoby, których polisy nie zostały przedłużone. Na szczęście można przeciwdzia... czytaj dalej »
Najczęściej kradzione
  • VOLKSWAGEN PASSAT
  • VOLKSWAGEN GOLF
  • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Suma ubezpieczenia - ustalona w umowie ubezpieczenia kwota ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.