X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 26 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Dla kogo są przeznaczone niebieskie tablice rejestracyjne?

2023-08-18 10:38 piątek
trojkat
Białe tablice z czarnymi znakami są powszechnie wykorzystywane do identyfikowania pojazdów, dlatego nikogo nie dziwią. Coraz częściej spotyka się również zielone rejestracje przeznaczone dla aut elektrycznych i wodorowych. Żółte służą z kolei do znakowania aut zabytkowych. A czy zdarzyło Ci się natknąć na dość rzadko spotykane niebieskie tablice z białym napisem? Zastanawiasz się dla kogo są zarezerwowane? Sprawdź!

Dla kogo są przeznaczone niebieskie tablice rejestracyjne?

Tablice rejestracyjne pełnią bardzo ważną funkcję. Mają umożliwiać szybką identyfikacją samochodu i jego właściciela. Pozwalają też określić, z którego regionu pochodzi dane auto, a także to, czy należy do jednej ze służb państwowych. W przypadku niebieskich rejestracji można mieć pewność, że przemieszcza się nim osoba uprzywilejowana. Taki kolor tablic jest bowiem zarezerwowany dla wąskiej grupy instytucji, a konkretnie dla:
 • urzędów konsularnych;
 • przedstawicielstw dyplomatycznych;
 • misji specjalnych organizacji międzynarodowych;
 • misji specjalnych innych państw.
Mogą się nimi posługiwać również osoby zatrudnione w powyższych instytucjach.
Specjalny status nie zwalnia jednak osób przemieszczających się pojazdami oznaczonymi niebieskimi tablicami z przestrzegania standardowych przepisów ruchu drogowego.  Mimo to podczas wyprzedzania czy mijania takiego auta warto zachować szczególną ostrożność i bezpieczną odległość.
Ciekawostka! Tablice specjalne funkcjonują w polskim prawie od 2000 roku. Jasno informują, że danym pojazdem przemieszcza się osoba o szczególnych przywilejach. W ten sposób pozwalają lepiej dostosować sposób reakcji kierowcy np. biorącego udział w kolizji czy będącego świadkiem zderzenia.

Jak wyglądają niebieskie tablice rejestracyjne?

Wymiary niebieskich tablic rejestracyjnych wpisują się w wytyczne obowiązujące na terenie całej Unii Europejskiej. Takie zunifikowanie kwestii wyglądu rejestracji miało ujednolicić przepisy w całej Wspólnocie. Oznacza to, że tablice dyplomatyczne mają standardową wielkość 520 × 114 mm w wariantach jednorzędowych oraz 305 × 214 mm w przypadku rejestracji dwurzędowych.
Mimo zbliżonego rozmiaru, niebieskie tablice rejestracyjne znacząco różnią się od pozostałych typów „blach”. I nie chodzi tu tylko i wyłącznie o kolor, ale również o inne kwestie techniczne.
Po pierwsze, pojazd dyplomaty czy konsula wyróżnia się białymi znakami, które występują jeszcze tylko na czerwonych tablicach tymczasowych. Na wszystkich pozostałych umieszcza się cyfry i litery w kolorze czarnym.
Ponadto na niebieskich tablicach nie zobaczysz elementów obecnych na wszystkich innych rejestracjach — tzw. eurobandu z wieńcem 12 pięcioramiennych gwiazd ułożonych w kształt okręgu oraz wyróżnika międzynarodowego kraju „PL”. Zamiast tego na tablicach dyplomatycznych znajduje się symbol województwa, nalepka legalizacyjna, symbol państwa oraz wyróżnik przeznaczenia pojazdu.
Ciekawostka! Według statystyk niebieskie tablice rejestracyjne najczęściej są umieszczane na autach marek takich jak BMW, Audi, Toyota oraz Mercedes.

Co oznaczają symbole na niebieskich tablicach dyplomatycznych?

Rejestracja dyplomatyczna składa się z wyróżnika województwa oraz ciągu sześciu cyfr w przedziale od 000001 do 999999. Art. 73 ust. 4 ustawy – Prawo o ruchu drogowym jasno określa, że rejestracji pojazdu należącego do przedstawicielstwa dyplomatycznego, urzędu konsularnego i misji specjalnej państw obcych lub organizacji międzynarodowych, a także personelu korzystającego z przywilejów i immunitetów dyplomatycznych lub konsularnych może dokonać wyłącznie wojewoda mazowiecki na wniosek ministra właściwego do spraw zagranicznych. Z racji tego pierwsze miejsce na tablicy rejestracyjnej zawsze będzie oznaczone symbolem „W” przeznaczonym dla województwa mazowieckiego.
W rezultacie po spojrzeniu na taką rejestrację nie da się jednoznacznie określić, z którego regionu pochodzi dane auto. W rzeczywistości jednak większość pojazdów z tablicami dyplomatycznymi porusza się po stolicy. W Warszawie znajduje się bowiem większość ambasad, konsulatów i innych organizacji międzynarodowych. To właśnie dlatego na stołecznych ulicach najczęściej można natknąć się na pojazdy oznaczone niebieską rejestracją.
Odnośnie do ciągu cyfr znajdujących się na tablicach dyplomatycznych, trzy pierwsze z nich to wyróżnik konkretnego państwa lub organizacji międzynarodowej. Z kolei trzy następne określają szczegółowo przeznaczenie danego pojazdu.

Przykładowe symbole państw i organizacji

Do każdego państwa, którego konsulat znajduje się na terenie Polski, oraz organizacji międzynarodowej przypisano indywidualny kod. Np.:
 • 001 — Stany Zjednoczone;
 • 002 — Wielka Brytania;
 • 002 — Francja;
 • 003 — Kanada;
 • 046 — Jemen;
 • 076 — Chiny;
 • 056 — Bank Światowy;
 • 061 — Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE);
 • 064 — Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ);
 • 084 — Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR);

Przykładowe symbole określające przeznaczenie pojazdu

Przeznaczenie pojazdu określają następujące kody:
 • 001-005 — pojazdy dla ambasadora (prywatne);
 • 006-199 — auta dyplomatów ambasady (prywatne);
 • 200-249 — samochody attaché wojskowego (prywatne);
 • 250-299 — pojazdy attachatu wojskowego (służbowe);
 • 300-499 — auta prywatne urzędników ambasady (prywatne);
 • 500-699 — samochodu służbowe ambasady, w tym kod 501 oznacza auto flagowe ambasadora;
 • 700-799 — samochody urzędników konsularnych (prywatne);
 • 800-899 — auta pracowników konsularnych (prywatne);
 • 900-901 — pojazdy służbowe pojazdy konsula generalnego;
 • 902-999 — pojazdy służbowe konsulatu.

Co oznaczają naklejki „CD” i „CC” na pojazdach z niebieskimi tablicami?

Niebieski kolor tablic rejestracyjnych to najbardziej rzucająca się w oczy, jednak niejedyna oznaka tego, że masz do czynienia z pojazdem dyplomatycznym. Takie auta muszą być dodatkowo sygnowane specjalnymi naklejkami. Ten wymóg podkreśla Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 sierpnia 2022 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów, wymagań dla tablic rejestracyjnych oraz wzorów innych dokumentów związanych z rejestracją pojazdów. Zgodnie z zapisami zawartymi w tym akcie prawnym, pojazd należący do przedstawicielstwa dyplomatycznego państwa obcego powinien zostać oznaczony symbolem „CD”, a samochód będący własnością urzędu konsularnego — literami „CC”.

Czy pojazdy z niebieskimi tablicami mają jakieś przywileje?

Jak można się domyślać, przywileje konsulów czy dyplomatów nie kończą się na tablicach rejestracyjnych w unikalnym kolorze i specjalnych naklejkach na zderzak.
Osoby poruszające się pojazdami dyplomatycznymi są upoważnione do parkowania w specjalnie wyznaczonych miejscach w pobliżu placówek dyplomatycznych. Mają również pierwszeństwo podczas przekraczania granicy kraju.
Wiele osób zainteresują również szczególne prawa przysługujące kierowcom i pasażerom pojazdów sygnowanych niebieskimi tablicami. Otóż policjanci przeprowadzający kontrolę takiego auta mają bardzo ograniczone możliwości i powinni wdrożyć specjalne procedury. Po pierwsze, funkcjonariusze nie mogą sprawdzić samochodu dyplomaty pod względem stanu technicznego. Po drugie — w większości przypadków nie mają możliwości wystawienia mandatu czy przyznania punktów karnych.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu pojazdów z tablicami dyplomatycznymi?

Pojazdy sygnowane niebieskimi tablicami muszą być objęte obowiązkowym ubezpieczeniem OC (podobnie jak wszystkie inne pojazdy mechaniczne dopuszczone do ruchu po polskich ulicach). Dzięki temu w razie kolizji istnieje możliwość zlikwidowania szkody z polisy sprawcy. W przypadku zderzenia z autem oznaczonym dyplomatyczną rejestracją może jednak zaistnieć problem z wypłatą odszkodowania ze względu na formalny brak winnego. Znacznie lepiej mieć AC, z którego dałoby się zlikwidować szkodę.

Podsumowanie

 • Niebieskie tablice rejestracyjne, podobnie jak żółte, czerwone czy zielone, zaliczają się do tablic specjalnych.
 • Niebieskie tablice rejestracyjne są przeznaczone dla pojazdów przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych, misji specjalnych państw obcych oraz organizacji międzynarodowych i personelu wymienionych urzędów.
 • Na niebieskich tablicach widnieje wyróżnik województwa oraz sześć cyfr w przedziale od 000001 do 999999 oznaczających pochodzenie i przeznaczenie pojazdu.
Zobacz tak�e
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Najczęściej kradzione
 • VOLKSWAGEN PASSAT
 • VOLKSWAGEN GOLF
 • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Kompensacja szkody - wyrównanie materialnych skutków zdarzeń losowych. więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.