X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 12 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Eco driving – najważniejsze zasady oszczędnej jazdy

2022-11-09 13:23 środa
UFG kontroluje właścicieli samochodów
Eco driving to trend zdobywający coraz szerszą popularność, którego założeniem jest poruszanie się pojazdem w taki sposób, aby zminimalizować zużycie paliwa. Na czym w praktyce polega taka jazda? Jakie są jej zasady? Czy warto i jak je wprowadzić w życie?

Eco driving w praktyce

Jedną z najważniejszych zasad eco drivingu jest utrzymywanie stałych obrotów w przedziale 2000-3000 na min. Wymaga to umiejętnego operowania skrzynią biegów, tak aby odpowiednio szybko przełączyć bieg na wyższy, unikając wchodzenia silnikiem na obroty przekraczające 3000 na min. Należy zatem wystrzegać się ostrego hamowania i nagłego, błyskawicznego przyspieszana, a zarazem utrzymywać stałe tempo i maksymalną płynność jazdy.
Konieczność wystrzegania się „rwanej” jazdy powoduje, że kierowca musi przewidywać, a co za tym idzie, dokładnie obserwować to, co się dzieje na drodze. Ważne jest, aby mieć dużo czasu na reakcję, żeby np. w porę zacząć hamowanie silnikiem zamiast pedałem hamulca. Właśnie hamowanie silnikiem jest kolejną zasadą, którą należy przyswoić, poruszając się zgodnie z założeniami eco drivingu. Co interesujące, w niektórych zachodnich krajach kierowca może zgodzić się na bycie monitorowanym podczas jazdy, aby w „nagrodę” za jej ekonomiczność otrzymać tańsze ubezpieczenie OC pojazdu.

Nie tylko jazda, czyli co jeszcze wpływa na poziom spalania paliwa

Stosowanie się do zasad eco drivingu jest ważne i może wpłynąć na widoczne obniżenie poziomu spalania paliwa, jednak wpływ na ten parametr mają również inne czynniki, niezwiązane ściśle z samą jazdą. Jakie? Opisujemy je poniżej.

Opony

Czy wiesz, że opony o zbyt niskim poziomie ciśnienia oraz dużym oporze tłoczenia, które są zaliczane do klasy C, mogą przyczynić się do większego spalania? Dlatego warto ich unikać i sięgać po modele z kategorii A lub B.

Stan techniczny układ i podzespołów

Gdy zauważasz, że Twój samochód zaczyna spalać więcej paliwa, niż powinien i niż było to wcześniej, powodem mogą być różnego rodzaju awarie układów i poszczególnych podzespołów. Przyczyn podwyższonego spalania może być wiele, począwszy od zapchanego filtra powietrza, poprzez zepsute wtryskiwacze, skończywszy na pękniętym wydechu.

Pokonywany dystans

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, jednak gdy pokonujesz niedogrzanym autem niewielki dystans, np. 1-2 km, spalanie będzie znacznie wyższe, niż gdyby pokonany dystans wyniósł np. 10 km albo więcej. Dzieje się tak, ponieważ auto na zimnym silniku pracuje w sposób mniej wydajny niż rozgrzany. W miarę możliwości na krótkich dystans warto zatem przesiąść się na rower, komunikację miejską czy skorzystać z własnych nóg. Przebieg pojazdu podczas wyliczenia składki ubezpieczeniowej uwzględnia też kalkulator OC, którym można porównać oferty polis i znaleźć najtańszą.

Jakość paliwa

Innym czynnikiem mogącym podwyższać lub obniżać poziom spalanego paliwa jest jego jakość. Jeżeli tankujesz dobrą benzynę czy olej napędowy o dobrych parametrach na markowych stacjach, możesz oczekiwać oszczędniejszej jazdy, niż wlewając do baku znacznie tańsze paliw o nieznanym pochodzeniu.

Nierozważne używanie klimatyzacji

Unikaj włączania klimatyzacji od razu po wejściu do rozgrzanego auta. Zamiast tego przed wejściem na chwilę otwórz okna, aby wnętrze się przewietrzyło. Dopiero wtedy można uruchomić chłodzenie, ale nie w maksymalnym zakresie – lepiej zacząć od mniejszych poziomów, bo generowanie dużych ilości bardzo zimnego powietrza w mocno nagrzanym od słońca samochodzie pochłania mnóstwo energii, czyli paliwa.
Zobacz tak�e
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Najczęściej kradzione
  • VOLKSWAGEN PASSAT
  • VOLKSWAGEN GOLF
  • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Wskaźnik alokacji - określa część składki inwestowanej w ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.