X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 18 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Jak klasyfikuje się samochody w Europie?

2023-08-18 10:35 piątek
Podwyżka OC
Samochody produkowane w Europie klasyfikuje się według segmentów określanych również jako klasy. Jeśli planujesz zakup auta, ustal najpierw, do której z grup ma się zaliczać Twój nowy nabytek. Pomoże Ci to znacznie zawęzić pole poszukiwań i przyspieszy proces poszukiwania samochodu. Sprawdź, jak klasyfikuje się auta w Europie i czym różnią się od siebie poszczególne segmenty.

Czym różnią się samochody należące do różnych segmentów?

Każdego roku na rynku motoryzacyjnym pojawiają się coraz nowsze modele samochodów. Koncerny wprowadzają w nich innowacyjne rozwiązania, aby maksymalnie sprostać rosnącym oczekiwaniom klientów. Aby łatwiej dało się zorientować w poszczególnych autach, europejscy producenci samochodów klasyfikują je ze względu na wielkość. Obecnie wyróżnia się klasy symbolizowane przez litery A, B, C, D, E, F, S, M i J. Są one inaczej nazywane segmentami rynkowymi. Taka kategoryzacja ma stanowić ułatwienie dla kupujących.
Za przydzielenie konkretnego modelu do danej klasy odpowiada sam producent. Czasem zdarza się, że pojazd znajduje się na pograniczu dwóch klas. Może też powstać na podwoziu zaliczanym do jednej klasy, jednak przy zastosowaniu odmiennego nadwozia. Wówczas takie auto klasyfikuje się do sąsiadujących ze sobą segmentów.

Podział samochodów w Ameryce Północnej

W Ameryce Północnej podczas klasyfikacji pojazdów bierze się pod uwagę zarówno wielkość, jak i cenę konkretnego auta. I tak wśród samochodów osobowych funkcjonują klasy:
●       subkompaktowa, np. Chevrolet Montana, Chevrolet Prisma, Jeep Avenger;
●       kompaktowa, np. Honda Civic Sedan, Volkswagen Jetta;
●       sportowych sedanów, np. BMW M3, Acura CSX Type-S, Audi RS 4;
●       średnia, np. Toyota Camry, Honda Accord, Chevrolet Malibu;
●       luksusowa, np. Lexus LS, Maybach 57, Cadillac XTS;
●       pełnowymiarowa, np. Chevrolet Impala, Mercury Sable, Toyota Avalon.

Europejska klasyfikacja samochodów

Europejska klasyfikacja samochodów bierze pod uwagę wielkość pojazdów, a także ich przeznaczenie. I tak pojazdy znajdujące się w klasach A, B, C czy D cechują się podstawowym wyposażeniem i służą głównie do przemieszczania się po mieście. Z kolei auta klasy F czy S wyróżniają się wysokim standardem i innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi.
Oto najważniejsze cechy poszczególnych segmentów:
●       Klasa A — obejmuje pojazdy niewielkich rozmiarów stworzone z myślą o poruszaniu się po mieście;
●       Klasa B — dotyczy nieco większych aut sprawdzających się doskonale w miejskiej jeździe;
●       Klasa C — to kompaktowe auta o uniwersalnym zastosowaniu;
●       Klasa D — odnosi się do rodzinnych i komfortowych pojazdów;
●       Klasa E — to przede wszystkim auta rodzinne i biznesowe;
●       Klasa F — obejmuje pojazdy o luksusowym i prestiżowym wyposażeniu;
●       Klasa S — dotyczy samochodów sportowych mogących rozwijać duże prędkości;
●       Klasa H — odnosi się do kabrioletów;
●       Klasa J — to pojazdy na każdą drogę;
●       Klasa M — to pojazdy cechujące się przestronnością i zapewniające dużą wygodę.

Klasa A

Do klasy A zaliczają się niewielkie auta takie jak np. Fiat 500, Peugeot 107, Daewoo Matiz czy Skoda Citigo. Ze względu na niewielkie rozmiary doskonale sprawdzają się na zatłoczonych i zakorkowanych ulicach. Świetnie spisują się w czasie parkowania na ciasnych parkingach pod supermarketami czy na osiedlach mieszkaniowych.
Pojazdy klasy A to przeważnie 3-drzwiowe auta typu hatchback nie dłuższe niż 3,5 m z niewielkim bagażnikiem. Zazwyczaj są wyposażone w małe silniki o mocy do 70 KM, które sprawdzają się podczas jazdy po mieście. Mogą okazać się jednak niewystarczające w czasie podróży na większe dystanse, np. po autostradzie czy ekspresówce. Wśród zalet samochodów klasy A warto wymienić również ich niską cenę.

Klasa B

Do klasy B zaliczają się zarówno niewielkie samochody w wersji hatchback, jak i większe auta typu sedan czy kombi. Mają od 3,7 do 4 m długości. Wśród przedstawicieli tego segmentu warto wymienić modele takie jak np. SEAT Ibiza, Ford Fiesta, Peugeot 207, Škoda Fabia, Renault Thalia czy Fiat Punto.
Pojazdy klasy B są bardziej uniwersalne niż auta z segmentu A i doskonale spisują się zarówno w mieście, jak i w dłuższych trasach. Mają nieco większe silniki umożliwiające bardziej płynną jazdę na autostradzie czy drodze szybkiego ruchu, a także więcej miejsca dla kierowcy i pasażerów.

Klasa C

Segment C stanowi łącznik pomiędzy niewielkimi pojazdami miejskimi a większymi samochodami rodzinnymi. Autami z tej kategorii komfortowo podróżuje się w przestrzeni miejskiej i na autostradach. Do klasy C zaliczają się modele kompaktowe mające przeważnie ok. 4 m długości, np. Fiat Bravo, Hyundai i30, Honda Civic, Škoda Octavia czy Ford Focus.
Wśród aut klasy C można wyróżnić samochody sportowe o ponadprzeciętnych osiągach, np. takie jak Honda Civic Type-R czy Opel Astra OPC, oraz wyróżniające się bogatszym wyposażeniem, np. Alfa Romeo Giulietta i Volvo V40.

Klasa D 

Segment D obejmuje samochody rodzinnej klasy średniej, które gwarantują wygodne podróżowanie 5 osobom dorosłym. Dzięki dużej ilości przestrzeni w tego rodzaju autach bez problemu zmieszczą się bagaże na kilkudniowy pobyt np. w górach czy nad morzem. Modele klasy D są dostępne w różnych wersjach nadwozia — przeważnie sedan, hatchback lub kombi. Jako przykłady pojazdów z tej kategorii wymienia się Forda Mondeo, Toyotę Avensis czy Opla Insignię.
Nieoficjalnie wyróżnia się również pojazdy klasy średniej „premium” cechujące się luksusowym wyposażeniem. Zaliczają się do nich auta takie jak Volvo S60, Alfa Romeo 159 lub Lexus IS.

Klasa E

Wśród modeli klasy E przeważają przestronne i komfortowe auta z bogatym wyposażeniem, które mogą być używane zarówno w czasie rodzinnych podróży, jak i do celów biznesowych. Zaliczają się do nich m.in. Honda Legend, Peugeot 607, BMW serii 5 czy Audi A6.
Pod maską pojazdów należących do segmentu E znajdują się silniki o pojemności co najmniej 2 litrów, które zapewniają komfortowe podróżowanie w każdych okolicznościach.

Klasa F

Segment F obejmuje pojazdy luksusowe o wysokiej jakości wyposażeniu i dużych silnikach, takie jak np. BMW serii 7, Audi A8, Mercedes klasy S czy Lexus LS. Tego rodzaju auta są wykorzystywane przez najważniejsze osoby ze świata polityki czy showbiznesu. Oferują równie wysoki komfort pasażerom na tylnych siedzeniach oraz osobom podróżującym z przodu. W modelach zaliczających się do klasy F stosuje się najwyższej jakości materiały i najnowocześniejsze technologie. Niekiedy samochody te powstają w niewielkiej liczbie egzemplarzy.

Klasa S

Klasa S dotyczy zarówno masowo produkowanych aut sportowych np. takich jak BMW serii 6 czy Infiniti Q60, jak i pojedynczych modeli tworzonych z myślą o wysokich osiągach — Lamborghini Aventador czy Bugatti 16.4 Veyron. Pojazdy te mogą rozwijać duże prędkości i wyróżniają się wysokim przyspieszeniem.

Klasa H

To unikalne modele kabrioletów, w których w ogóle nie występuje dach lub istnieje funkcja złożenia go, np. Mazda MX-5, Porsche 911 Carrera Cabrio czy Audi TT Roadster. Często auta klasy H to otwarte wersje samochodów zaliczających się do segmentu G.

Klasa J

Wśród typowych modeli klasy J warto wymienić marki Jeep Wrangler, Jeep Cherokee, Range Rover czy Toyota Land Cruiser. Są to auta stworzone z myślą o podróżowaniu po trudnym terenie. W tym segmencie wyróżnia się również pojazdy wyglądem przypominające auta terenowe, jednak przystosowane do podróżowania po twardych drogach, m.in. SUV-y (Volvo XC90, Jeep Grand Cherokee, Kia Sorento) czy crossovery (Nissan Qashqai, Peugeot 3008, Ford Kuga).

Klasa M

Klasa M obejmuje vany i minivany, czyli przestronne pojazdy przeznaczone do przewożenia większej liczby osób i dużej ilości bagażu. Wśród typowych modeli tego segmentu wymienia się np. Peugeota 807, Toyotę Sienna i Opla Zafirę.

Podsumowanie

●       Wśród europejskich producentów samochodów funkcjonuje podział samochodów wedle rozmiaru i standardu wyposażenia.
●       Poszczególne klasy nie są ściśle określone.
●       Najczęściej kupuje się auta miejskie klasy A i B oraz rodzinne klasy C i D.
●       Segmenty E i F obejmują pojazdu luksusowe wyróżniające się bogatym wyposażeniem.
Wyróżnia się również klasy S (pojazdy sportowe), H (kabriolety), J (auta terenowe, SUV-y i crossover-y) oraz M (vany i minivany).
Zobacz tak�e
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Przegląd ubezpieczeń
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Najczęściej kradzione
  • VOLKSWAGEN PASSAT
  • VOLKSWAGEN GOLF
  • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Cena nabycia jednostki uczestnictwa - kwota, według której jednostki uczestnictwa ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.