X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 12 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Jak obliczyć spalanie samochodu i zużycie paliwa?

2023-04-12 08:48 środa
Ubezpieczenie dla młodego kierowcy
Zużycie paliwa to jedna z właściwości pojazdu, która najbardziej interesuje kierowców. Przekłada się na koszty tankowania, a to właśnie one stanowią największą część wydatków na eksploatację samochodu. Przy obecnych – wysokich – cenach paliwa spalanie auta ma bardzo duże znaczenie. Jak je obliczyć i czy można bazować wyłącznie na wskazaniach komputera pokładowego?

Spalanie samochodu – co to jest?

Spalanie w samochodzie w dosłownym rozumieniu to proces, w którym paliwo (benzyna, olej napędowy, LPG) reaguje z tlenem zawartym w powietrzu i zostaje przetworzone na energię, która napędza silnik. Powstają podczas niego związki chemiczne, takie jak dwutlenek węgla, tlenki azotu, tlenki siarki oraz woda.
O spalaniu samochodu najczęściej jednak mówi się w kontekście wysokości zużycia paliwa. To właśnie ta wartość najbardziej interesuje kierowców, ponieważ bezpośrednio przekłada się na regularnie ponoszone wydatki eksploatacyjne.
Ceny paliw na polskich stacjach nie napawają optymizmem. Zgodnie z danymi z początku kwietnia 2023 kształtują się one następująco:
•             benzyna 95 – około 6,80 zł,
•             benzyna 98 – około 7,40 zł,
•             olej napędowy – około 6,65 zł,
•             LPG – około 3,10 zł.
Jak widać, poruszanie się autem nie należy obecnie do tanich aktywności. Trzeba jednak mieć świadomość, że różnice w zużyciu paliwa w poszczególnych pojazdach mogą być bardzo duże. Wysokość spalania zależy od wielu czynników. Podstawowym są parametry danego pojazdu – wielkość silnika i moc. Kierowca ma jednak spory wpływ na to, ile będzie spalał jego samochód. Znaczenie ma między innymi styl kierowania i stosowanie lub nie zasad ecodrivingu.
Sprawdź, co wpływa na wysokość zużycia paliwa w Twoim samochodzie.

Od czego zależy wysokość spalania?

Wysokość spalania jest uzależniona w dużej mierze od cech konstrukcyjnych danego pojazdu. Budowa i pojemność silnika, a także specyfika układu napędowego i paliwowego mają największy wpływ na to, ile paliwa zużyje dany pojazd. Właśnie dlatego producenci aut zawsze podają szacunkową wysokość spalania w konkretnym modelu. Warto jednak mieć świadomość, że takie wartości wynikają z badań wykonywanych przed wprowadzaniem samochodu na rynek. Poziom zużycia paliwa podczas testów może być inny niż podczas poruszania się po drogach w normalnych warunkach.
Sprawdź, od czego przede wszystkim zależy wysokość spalania i na które czynniki masz wpływ jako kierowca.
 • Sposób jazdy – agresywne, dynamiczne przyspieszanie i hamowanie mogą zwiększać zużycie paliwa.
 • Prędkość jazdy – im wyższa, tym większy opór powietrza i większy pobór paliwa.  
 • Pogoda – wiatr, deszcz, śnieg, niska temperatura wpływają na wysokość spalania, ponieważ samochód musi zużyć więcej energii, by pokonać opory powietrza i trudne warunki na drodze.
 • Ciężar samochodu – im większy, tym więcej paliwa zużyje pojazd.
 • Sposób eksploatacji – regularne serwisowanie samochodu, wymiana oleju, filtrów i innych elementów pozwala zachować zużycie paliwa na optymalnym poziomie. Zaniedbanie konserwacji auta może z kolei wpływać na zbyt wysokie spalanie.
 • Stan techniczny pojazdu – zły stan opon lub zbyt niskie ciśnienie w ogumieniu oraz niesprawna klimatyzacja mogą wpłynąć na podwyższone zużycie paliwa.
 • Tryb jazdy – wykorzystywanie dodatkowych funkcji (klimatyzacja, radio, ogrzewanie siedzeń lub przedniej szyby) wpływa na wyższe spalania.
 • Warunki drogowe – duży ruch, korki, częste zatrzymywanie na światłach oznaczają wyższe spalanie. Właśnie dlatego jazda po mieście jest znacznie droższa niż wyjazd w dalszą trasę drogami szybkiego ruchu.
Trzeba pamiętać, że stosowanie danego rodzaju paliwa również ma wpływ na wysokość jego zużycia. Przyjmuje się, że samochody zasilane gazem LPG i olejem napędowym spalają więcej niż te na benzynę.  

Jak sprawdzić, ile pali Twój samochód?

Najprostszą metodą jest kontrolowanie wskazań komputera pokładowego. Są w niego wyposażone niemal wszystkie modele aut (poza najstarszymi egzemplarzami). Takie urządzenia potrafią obliczyć zużycie paliwa w czasie rzeczywistym, co pozwala na bieżąco monitorować wysokość spalania. Warto jednak wiedzieć, że takie wskazania mogą być nieprecyzyjne, a chwilowy odczyt nie zawsze dostarczy miarodajnych informacji. Znacznie lepiej bazować więc na wyliczeniach zużycia paliwa po zakończonej trasie.
Jeśli chcesz samodzielnie obliczyć spalanie swojego samochodu, możesz zastosować prostą metodę. Po zatankowaniu do pełna wyzeruj licznik przejechanych kilometrów i przejedź dokładnie określoną odległość, np. 50 km. Następnie ponownie zatankuj samochód do pełna i sprawdź, ile litrów wlałeś do baku. Dzięki temu możesz wykorzystać do obliczenia wysokości spalania prosty wzór:
Liczba litrów zatankowanego paliwa/liczba kilometrów x 100 = średnie spalanie
Wynik otrzymasz w litrach na 100 km. Pamiętaj, że mogą na niego wpłynąć sposób jazdy oraz warunki atmosferyczne, dlatego taki test warto powtarzać w różnych okolicznościach. Jeśli przeprowadzisz go tylko w mieście, albo tylko na autostradzie, rezultaty mogą być niemiarodajne.

Jak obliczyć spalanie przy większym obciążeniu samochodu?

Jeśli często przewozisz ciężkie ładunki lub podróżujesz z pasażerami, powinieneś mieć świadomość, że to również wpływa na wysokość spalania Twojego auta. Im większe obciążenie, tym więcej paliwa ono potrzebuje, by osiągnąć zadaną prędkość.
Możesz więc skorzystać ze wzoru, dzięki któremu obliczysz, ile spali Twój samochód przy przewożeniu większego ładunku lub pasażerów. Podczas wyliczeń przyjmuje się, że zużycie zwiększa się o 0,6 litra na 100 km (przy masie pojazdu ok. 1500 kg).
Wzór wygląda następująco:
liczba przewożonych kg x 0,6)/100 = dodatkowe spalanie
 
Różnice w kosztach jazdy bez obciążenia (tylko kierowca i niewielki bagaż) oraz z dodatkowymi kilogramami (na przykład trzech pasażerów i ich duże bagaże) mogą być naprawdę spore.

Jak obniżyć spalanie samochodu?

Pojemność silnika i moc pojazdu to stałe wartości, które mają największe znaczenie dla wysokości spalania. Możesz jednak stosować zasady ekologicznej jazdy, które pozwolą Ci zaoszczędzić. Jeśli chcesz mniej wydawać na tankowanie, zadbaj o aspekty codziennej jazdy, na które masz wpływ.
Mniejsze zużycie paliwa osiągniesz dzięki:
 • ruszaniu od razu po zapaleniu silnika,
 • unikaniu agresywnej jazdy (energicznego przyspieszania i częstego hamowania)
 • wyłączaniu silnika podczas postoju,
 • zadbaniu o odpowiednie ciśnienie w oponach,
 • nieobciążaniu nadmiernie auta (usunięciu z niego zbędnego bagażu),
 • unikaniu jazdy na zbyt wysokich obrotach,
 • hamowaniu silnikiem,
 • dbaniu o dobry stan techniczny pojazdu.
Przyjmuje się, że stosowanie wszystkich powyższych zasad pozwoli obniżyć spalanie nawet o 20%. To sporo, dlatego zdecydowanie warto spróbować.

Czy rodzaj paliwa wpływa na wysokość OC?

Nie ma zasady dotyczącej tego, że OC dla danego rodzaju paliwa we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych zawsze jest najniższe lub najwyższe. Istnieją jednak pewne trendy.
W 2022 r. średnio najmniej za OC płacili posiadacze samochodów elektrycznych (379 zł). Trochę więcej kosztowało ubezpieczenie aut na benzynę (495 zł) i zasilanych LPG (505 zł). Najdroższe OC obejmowało samochody hybrydowe (520 zł) i z silnikiem diesla (521 zł).
 Ze średnich cen ubezpieczeń można wywnioskować, że najwięcej za OC muszą zapłacić właściciele aut zasilanych olejem napędowym. Wynika to między innymi z tego, że diesle są zwykle wykorzystywane jako auta do częstych i dalekich podróży. Są więc bardziej narażone na stłuczkę niż inne modele.
Trzeba jednak pamiętać, że składka na OC zależy od wielu czynników, a rodzaj paliwa jest tylko jednym z wielu. Aby znaleźć najtańszą polisę, najlepiej skorzystać z kalkulatora online. Po podaniu podstawowych danych zyskasz dostęp do ofert wielu ubezpieczycieli. Szybko i wygodnie wybierzesz najtańsze OC bez wychodzenia z domu.

Podsumowanie

 • Wydatki na tankowanie to główny kosztów eksploatacji pojazdu.
 • Wysokość spalania samochodu zależy od wielu czynników. Przede wszystkim są to cechy konstrukcyjne danego modelu, takie jak pojemność silnika i jego moc.
 • Kierowca ma spory wpływ na zużycie paliwa. Ekologiczna jazda może obniżyć spalanie nawet o 20%.
 • Wysokość spalania na 100 km można obliczyć ze wzoru: zatankowane paliwo/liczba przejechanych kilometrów x 100 = średnie spalanie.
Zobacz tak�e
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Najczęściej kradzione
 • VOLKSWAGEN PASSAT
 • VOLKSWAGEN GOLF
 • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Partner medyczny - placówka medyczna, z którą towarzystwo ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.