X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 6 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Jak sprawdzić numer VIN Toyoty?

2023-07-12 09:02 środa
Portret Polskiego Kierowcy 2008
Słowo VIN to skrót od angielskiego Vehicle Identification Number. Jest to numer identyfikacyjny, który producenci umieszczają na wytwarzanych przez siebie pojazdach. Obecnie dużą popularnością cieszą się darmowe dekodery VIN umożliwiające rozszyfrowanie informacji zawartych w tym tajemniczym ciągu cyfr i liter. Sprawdź, jakie informacje możesz uzyskać po odkodowaniu numeru VIN Toyoty i kiedy warto zdecydować się na taki krok.

Czym jest numer VIN?

Numer VIN to indywidualny kod identyfikacyjny nadawany pojazdom na etapie produkcji zgodnie ze standardami obowiązującymi od 1981 roku. Dla aut produkowanych w Unii Europejskiej stosuje się normę ISO 3779, która określa m.in. formę zapisu. Numer VIN jest wybijany na stałym elemencie samochodu tak, aby był trudny do usunięcia i zniszczenia. Może znajdować się również na tabliczce znamionowej przeważnie zlokalizowanej na słupku B.

Z czego składa się numer VIN?

Numer VIN to ciąg 17 znaków zawierający zarówno cyfry, jak i litery. Dzieli się na 3 sekcje:
 • WMI, czyli World Manufacturer Identifier, określa kraj pochodzenia samochodu oraz jego producenta. Składa się z 3 nieprzypadkowych znaków, które są nadawane przez odpowiedni urząd znajdujący się w kraju, w którym powstał pojazd. W zależności od państwa, kod zaliczać się będzie do innego przedziału. Przykładowo, w przypadku Czech są to litery z zakresu TJ-TP. Z kolei polskich producentów oznacza się symbolami SU-SZ;
 • VDS to skrót od Vehicle Descriptor Section. Jest to część numeru VIN składająca się z 6 znaków. Informuje o specyfikacji technicznej danego modelu. Sposób szyfrowania parametrów pojazdu dotyczących m.in. konstrukcji czy podwozia w dużej mierze zależy od własnych ustaleń producenta. Po odszyfrowaniu VDS możesz dowiedzieć się więcej na temat rodzaju i odmiany silnika, typie hamulców i układu napędowego oraz liczbie osi czy masie całkowitej pojazdu;
 • VIS jest rozwinięciem angielskiego Vehicle Identifier Section. Obejmuje 8 ostatnich znaków numeru VIN, przy czym 4 ostatnie pozycje zawsze zajmują cyfry. VIS służy zakodowaniu danych na temat zainstalowanych opcji wykonania, silnika czy typu napędu. Niekiedy jest po prostu kodem identyfikacyjnym danego egzemplarza nadawanym automatycznie wszystkim produkowanym pojazdom.

Gdzie jest VIN w Toyocie?

Producenci mogą samodzielnie wybrać miejsce dla numeru VIN. Przepisy określają jedynie, aby kod znajdował się na trwałym elemencie auta lub na tabliczce znamionowej i był trudny do usunięcia. W praktyce kod identyfikacyjny umieszcza się często w dolnym rogu szyby auta po stronie kierowcy, na prawym nadkolu lub na podłodze bagażnika po prawej stronie. Przed rozpoczęciem poszukiwań, najlepiej znaleźć w internecie lokalizację numeru VIN w danym modelu. W przypadku Toyoty najczęściej jest on wybijany na:
 • przedniej szybie samochodu;
 • podłodze przy fotelu pasażera;
 • ramie nośnej w okolicy prawego przedniego koła;
 • środkowym słupku ramy.
Numer VIN znajdziesz też w dowodzie rejestracyjnym w rubryce oznaczonej literą E oraz w umowie OC.

Po co sprawdza się VIN Toyoty?

Numer VIN można wykorzystać na 2 sposoby. Pierwszy z nich polega na odszyfrowaniu informacji zamieszczonych w ciągu cyfr dotyczących parametrów technicznych pojazdu. Takie dane przydadzą się np. osobom, które chcą upewnić się co do wersji wyposażenia czy roku produkcji samochodu. Z 17-znakowego kodu dowiesz się wielu przydatnych informacji. Możesz je uzyskać za pomocą darmowego dekodera VIN Toyoty, który znajdziesz w sieci.
Ponadto na podstawie numeru VIN da się dość dokładnie przeanalizować historię pojazdu. Taką odpłatną usługę proponują różni usługodawcy pozyskujący informację, m.in. z centralnych ewidencji pojazdów, rejestrów stacji kontroli pojazdów czy danych firm ubezpieczeniowych. Po zapoznaniu się z takim dokumentem upewnisz się co do wartości sprzedawanego lub kupowanego pojazdu. Raport historii pojazdu pozwoli Ci:
 • ocenić, czy cena auta jest adekwatna do stanu jego licznika i ewentualnych stłuczek;
 • zobaczyć archiwalne zdjęcia;
 • zweryfikować liczbę wcześniejszych właścicieli;
 • sprawdzić, czy pojazd nie pochodzi z kradzieży;
 • dowiedzieć się, jak używano auta w przeszłości (wynajem, zastaw, leasing);
 • przeanalizować daty ważności przeglądów technicznych;
 • poznać datę pierwszej rejestracji.

Jak działa dekoder VIN Toyoty?

Dekoder VIN Toyoty to darmowe (w podstawowym zakresie) narzędzie, które umożliwia rozkodowanie informacji zawartych w numerze VIN. Ma postać odpowiednio opracowanego algorytmu korzystającego z różnych baz danych. Tworzy wykaz cech technicznych konkretnego egzemplarza uwzględniający np. markę, model, rok modelowy, wersję, styl nadwozia, typ silnika, liczbę siedzeń i rodzaj paliwa.
Zakres danych możliwych do pozyskania z darmowej wersji raportu jest dość ograniczony, jednak w niektórych przypadkach okazuje się w zupełności wystarczający. Z bezpłatnego wariantu możesz skorzystać np. wtedy, gdy chcesz wstawić ogłoszenie sprzedaży pojazdu wraz ze szczegółowym opisem wyposażenia. Wówczas darmowy dekoder VIN toyoty doskonale się sprawdzi. Jeśli chcesz skorzystać z bezpłatnej aplikacji, wejdź na stronę VINdecoder.pl. Podaj numer VIN, aby wygenerować raport ze specyfikacją techniczną pojazdu.
Wśród płatnych narzędzi do pozyskiwania informacji na podstawie numeru VIN Toyoty największą popularnością cieszą się serwisy autobaza.pl i autoDNA.pl. Za ich pomocą pozyskasz kompleksowe zestawienie danych.

Darmowy dekoder VIN Toyoty — przykład

Pan Dawid od kilku lat jest posiadaczem Toyoty Yaris z 2007 roku. Niedawno zmienił pracę i został przedstawicielem handlowym w firmie farmaceutycznej. Otrzymał samochód służbowy, dlatego postanowił sprzedać swoje obecne auto. Chciał przygotować profesjonalne i rzetelne ogłoszenie, dlatego zdecydował się na skorzystanie z darmowego dekodera VIN Toyoty.
W wyszukiwarkę aplikacji wpisał kod identyfikacyjny swojego pojazdu — JTDBT923671003632. Z darmowego raportu poznał m.in.:
 • typ silnika — 1.5L L4 DOHC 16V FWD;
 • styl nadwozia — 4 Doors Sedan;
 • liczbę koni mechanicznych — 106;
 • moc w kilowatach — 79;
 • wyposażenie standardowe — tachometr, odtwarzacz MP3, wspomaganie kierownicy, klimatyzacja z przodu, felgi stalowe;
 • wyposażenie opcjonalne — tempomat, system antykradzieżowy, odtwarzacz CD, światła przeciwmgielne, centralny zamek, elektryczne szyby, ABS, odmrażanie tylnej szyby.

Jak sprawdzić VIN w bazie CEPiK?

Darmowy dekoder VIN Toyoty i każdego innego samochodu działa również w ramach Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Ten zaawansowany system informatyczny zawiera rozbudowane bazy danych. Znajdują się w nich informacje o różnych zdarzeniach, m.in. o kradzieży i odnalezieniu pojazdu, nadaniu i utracie dowodu rejestracyjnego, wykonaniu badań technicznych czy zawarciu umowy OC.
Aby wygenerować darmowy raport pojazdu, wejdź na stronę https://historiapojazdu.gov.pl/. Następnie podaj dane z dowodu rejestracyjnego — numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji. Jeśli sprawdzasz samochód, który zamierzasz dopiero kupić, poproś sprzedawcę o udostępnienie takich informacji. W większości przypadków zbywcy przychylnie podchodzą do takiego zapytania i bez problemu podają VIN czy numer rejestracyjny. Jeśli ktoś Ci odmówił, prawdopodobnie nie jest z Tobą szczery. Wtedy lepiej zrezygnuj z dalszej współpracy i kontynuuj poszukiwania pojazdu.
Sprawdź więcej w artykule: https://ubezpieczamy-auto.pl/darmowe-sprawdzenie-vin/toyota-vin-dekoder/

Podsumowanie

 • Numer VIN Toyoty znajdziesz na trwałym elemencie pojazdu lub na tabliczce znamionowej. Ponadto kod musi być wpisany w dowodzie rejestracyjnym i na umowie ubezpieczenia OC.
 • Numer VIN zawiera zakodowane informacje na temat specyfikacji technicznej pojazdu. Określa m.in. kraj produkcji, markę, model, typ silnika i nadwozia, rodzaj paliwa czy liczbę drzwi.
 • Do rozszyfrowania kodu identyfikacyjnego można wykorzystać dekoder VIN Toyoty.
 • Za pomocą numeru VIN da się wygenerować płatny raport, który szczegółowo opisuje historię samochodu. Pozwala sprawdzić, czy dane auto figuruje w rejestrach samochodów kradzionych w Polsce i za granicą, czy brało udział w wypadkach oraz jaki przebieg odnotowano w nim przy przeglądach technicznych.
Zobacz tak�e
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Najczęściej kradzione
 • VOLKSWAGEN PASSAT
 • VOLKSWAGEN GOLF
 • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Wyłączenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń - zdarzenia, szkody, za które zakład ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.