X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 14 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Jak wiek samochodu wpływa na cenę OC?

2021-03-18 13:52 czwartek
ubezpieczenie samochodu na wyjazd
Auta używane cieszą się dużą popularnością wśród Polaków, mimo że nie spada zainteresowanie pojazdami fabrycznie nowymi. Osoby, które decydują się nabyć samochód „z drugiej ręki”, muszą się jednak liczyć z tym, że nabycie auta będzie początkiem wydatków. Okazuje się, że wiek pojazdu może wpływać na wysokość składki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Dowiedz się więcej.

Jak wynika z danych zawartych w Raporcie Branży Motoryzacyjnej PZPM, średni wiek pojazdu osobowego po 2019 roku wynosi 14 lat. Natomiast po polskich drogach porusza się zaledwie 29% aut młodszych niż 10 lat.

Dlaczego Polacy kupują starsze używane auta?

Zakup aut używanych nikogo nie dziwi. Zastanawiające jest jednak to, dlaczego Polacy tak chętnie nabywają dość stare pojazdy. Powodów jest kilka, a główną rolę odgrywa… cena.
Samochody kilkunastoletnie można kupić za kilka tysięcy złotych. W efekcie tego niemal każdy może pozwolić sobie na nabycie pojazdu – także młoda osoba, która dopiero co zyskała prawo jazdy.
Innym argumentem jest ten związany z niższą usterkowością. Samochody produkowane kilkanaście lat temu zawierają mniej elektroniki. A to właśnie takie elementy uważane są za najbardziej awaryjne.

Kiedy wiek samochodu ma znaczenie?

Osoby, które decydują się na zakup pojazdów używanych muszą mieć świadomość, że wiek auta odgrywa istotną rolę. I wcale nie chodzi tutaj wyłącznie o kwestię sprawności technicznej. Rocznik pojazdu jest ważny przy zaciąganiu kredytu samochodowego. Większość banków nie udziela finansowania wówczas, gdy wiek auta przekracza ustaloną granicę albo suma lat i okresu kredytowania przekracza wyznaczony limit.
Co to może oznaczać? Tylko tyle, że nabycie pojazdu kilkunastoletniego może wykluczyć cię z możliwości zaciągnięcia finansowania w banku.

Więcej przeczytasz w tym artykule: Wiek samochodu a cena OC - Jak wiek samochodu wpływa na cenę OC?

Czy ubezpieczyciele biorą pod uwagę rocznik samochodu?

Rocznik pojazd to cenna informacja nie tylko dla instytucji finansowych, ale również towarzystw ubezpieczeniowych. Okazuje się bowiem, że wiek samochodu może wpływać na wysokość składki na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Z czego to wynika?
Zasada jest prosta: im młodszy samochód, tym lepsza jest jego sprawność. Zaś dobry stan techniczny oznacza mniejsze ryzyko spowodowania zdarzenia drogowego. Ponadto pojazdy kilkunastoletnie nie posiadają specjalnych systemów zwiększających bezpieczeństwo, a poza tym są mocno wyeksploatowane.
Wyjątek! Tylko na samochody wyprodukowane w latach dziewięćdziesiątych i wcześniej – w kategorii pojazdów starszych – nie są nakładane wysokie składki.  Towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą z założenia, że takie auta użytkowane są sporadycznie, a jeżdżą nimi osoby starsze uznawane za odpowiedzialnych kierowców.
Warto jednak mieć świadomość, że zależność między wiekiem auta a wysokością składki wcale nie jest taka oczywista. Wiele czynników ma wpływ na ostateczny koszt obowiązkowego ubezpieczenia OC – wśród nich można wymienić między innymi:

  • wiek kierowcy
  • datę wydania prawa jazdy
  • miejsce zamieszkania
  • marka i model pojazdu
  • pojemność silnika
  • rodzaj paliwa.
Niektórzy ubezpieczyciele zwracają również uwagę na stan cywilny, a nawet liczbę dzieci…
Jak zatem to wygląda w praktyce? Wystarczy przyjrzeć się przykładowym kalkulacjom dla właściciela Volkswagena Passata o pojemności silnika 1,8 l. Kierowca ma 30 lat i mieszka w Katowicach. Jest żonaty. Ma swoim koncie ma zniżki OC w wysokości 60%.

Składki OC dla samochodu z rocznika 1990:
- AXA Direct – 482 zł
Link4 – 592 zł
- Benefia – 822 zł.
Składki OC dla samochodu z rocznika 2000:
- AXA Direct – 802 zł
- Link4 – 741 zł
- Benefia – 1599 zł
Składki OC dla samochodu z rocznika 2010:
- AXA Direct – 669 zł
- Link4 – 664 zł
- Benefia – 1569 zł.
Składki OC dla samochodu z rocznika 2018:
- AXA Direct – 1093 zł
- Link4 – 611 zł
Benefia – 1397 zł.

Co z tego wynika? Ubezpieczyciele nie biorą pod uwagę rocznika pojazdu wyprodukowanego w latach dziewięćdziesiątych. Natomiast wyraźna jest zależność między wiekiem auta a składką – im nowszy pojazd, tym niższa składka. Co prawda w przypadku niektórych ubezpieczycieli różnice te są niewielkie, ale mimo wszystko występują.

Jak wybrać OC i nie przepłacić?

Jeżeli zamierzasz kupić starszy pojazd, ale chcesz zapłacić możliwie jak najmniej, jest na to prosty sposób. Wystarczy, że – zamiast wybierać przypadkową ofertę – porównasz dostępne możliwości. Nie musisz przy tym zbierać danych samodzielnie, ponieważ z pomocą przychodzą internetowe serwisy porównywarkowe. Udostępniane tam kalkulatory pozwalają na szybkie oszacowanie wysokości składki w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych.
Jak to działa? Wystarczy, że wypełnisz formularz – zawarte tam dane stanowią podstawę do przeprowadzenia kalkulacji. Po zaakceptowaniu podstawowej zgody, otrzymasz informację zwrotną. W ciągu kilkunastu sekund dowiesz się, gdzie najtaniej ubezpieczysz pojazd.

Pamiętaj! Dzięki kalkulacjom możesz zaoszczędzić nawet do 50%. Dlatego warto poświęcić kilkanaście minut na rzetelną analizę – bez wychodzenia z domu. 
Zobacz tak�e
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Wiadomości
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Najczęściej kradzione
  • VOLKSWAGEN PASSAT
  • VOLKSWAGEN GOLF
  • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Wykup ubezpieczenia - sytuacja, w której towarzystwo ubezpieczeniowe ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.