X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Twojego
samochodu najtańsze OC?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 14 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 348 zł rocznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

drukuj forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Kierowco, nieznajomość prawa szkodzi. Zwłaszcza po szkodzie.

2013-09-09 09:20 poniedziałek
Jedna z podstawowych zasad prawa rzymskiego mówi, że nieznajomość prawa szkodzi (łac. ignorantia iuris nocet). Choć ta zasada ma głównie zastosowanie do osób, które wykręcają się od odpowiedzialności karnej twierdząc, że nie wiedziały, że dana czynność jest zabroniona przez prawo, to można również powiedzieć, że świetnie pasuje do osób, których auto uległo uszkodzeniu podczas kolizji drogowej. Większość z nich otrzymuje kosztorys od ubezpieczyciela sprawcy, ale w ogóle go nie analizuje i zgadza się z wszelkimi wyliczeniami. Często bowiem zdarza się, że wypłacone przez ubezpieczyciela odszkodowanie jest znacząco zaniżone, ale właściciel auta nie zdaje sobie z tego sprawy. Oczywiście od nikogo nie wymaga się, aby znał każdy obowiązujący przepis prawa, ale zawsze należy wiedzieć gdzie udać się po poradę czy też fachową pomoc.

Na różnych stronach internetowych oraz w prasie wielokrotnie można przeczytać o nieuczciwych ubezpieczycielach, którzy nie wypłacają należnych odszkodowań lub zaniżają ich kwoty. Publikacja takich artykułów ma na celu nie tylko poinformowanie społeczeństwa o zaistniałej sytuacji, ale również wyczulenie na działanie takich podmiotów i zmobilizowanie do walki o swoje pieniądze.

Jaki czynności należy podjąć po kolizji drogowej?

Kiedy zdarzy nam się nawet najmniejsza stłuczka należy zawsze wezwać Policję. Przybyły na miejsce patrol spisze protokół/notatkę oraz wskaże sprawcę zdarzenia. Jest to bardzo istotne, ponieważ niejednokrotnie kierowca nie chce się przyznać do winy, a przez to możemy nie otrzymać odszkodowania z OC sprawcy. Jeśli nasze auto nie nadaje się do dalszej jazdy to należy wezwać lawetę, która przetransportuje je do naszego miejsca zamieszkania lub na parking strzeżony. Wiele osób, chcąc uniknąć dodatkowych kosztów pozostawia uszkodzone auto na niestrzeżonym parkingu, leśnej polanie czy też po prostu przy drodze. Taka sytuacja może doprowadzić do powiększenia uszkodzeń lub zachęcić złodzieja do demontażu poszczególnych części.

Kiedy po kilku dniach wrócimy na miejsce zdarzenia może się okazać, że przez nasze niedbalstwo i pozorną oszczędność auto nadaje się na złom, a ubezpieczyciel odda nam pieniądze tylko i wyłącznie za te uszkodzenia, które powstały podczas kolizji oczywiście o ile nie odmówi wypłaty z uwagi na trudności w ustaleniu rozmiaru uszkodzeń powypadkowych. Częstokroć takie nieprzemyślane postępowanie jest spowodowane tym, że nie posiadamy odpowiedniej wiedzy dotyczącej zakresu odpowiedzialności ubezpieczyciela. Jest on bowiem zobowiązany do zwrotu kosztów nie tylko za lawetę, ale również za parking strzeżony oraz inne poczynione przez nas nakłady finansowe w celu zabezpieczenia uszkodzonego pojazdu . Ponadto przysługuje nam zwrot kosztów wynajęcia samochodu zastępczego od dnia wypadku do dnia naprawy naszego samochodu. Trzeba tylko mieć świadomość swoich praw i skutecznie je egzekwować.

Zobacz tak�e
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Najczęściej kradzione
  • VOLKSWAGEN PASSAT
  • VOLKSWAGEN GOLF
  • AUDI A4
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Wykaz świadczeń zdrowotnych - wykaz zawierający świadczenia zdrowotne objęte ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.