Na polskim rynku finansowym towarzystwa ubezpieczeniowe oferują swoim klientom szereg produktów o charakterze ochronnym. Dla osób niedoświadczonych w dziedzinie ubezpieczeń, wybór najlepszego produktu może stanowić pewien problem. Czym, bowiem, ma się kierować klient, aby wybrane przez niego ubezpieczenie ochronne spełniło jego wymagania? Jakie opcje wykupić, aby odpowiednio zabezpieczyć rodzinę i bliskich? Na co zwrócić uwagę czytając ogólne warunki ubezpieczenia lub rozmawiając ze specjalistą? Zapraszam do lektury.
Zakres ubezpieczenia – Dowiesz się, jakie sytuacje i zdarzenia uprawniają do wypłaty świadczeń. Dodatkowo sprawdź, czy ubezpieczenie daję możliwość zmiany zakresu ochrony. Jeśli wykupujesz polisę na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, Twoja sytuacja życiowa z pewnością zmieni się na przestrzeni tych lat, zatem warto wiedzieć, czy w razie potrzeby można dokonać zmian. Przy okazji zapoznaj się z wyłączeniami od odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Wyłączenia te, bowiem, w określonych przypadkach dają TU prawo do odmowy wypłacenia świadczenia ubezpieczeniowego uposażonym.
Suma ubezpieczenia - Wartość świadczenia gwarantowana w polisie z tytułu: zgonu osoby ubezpieczonej, wypłaty kapitału końcowego, całkowitego inwalidztwa czy śmiertelnej choroby. To klient decyduje o wielkości sumy ubezpieczenia, zatem musi mieć pełną świadomość, czemu ona służy i jaka będzie najodpowiedniejsza. Dowiedz się, czy w czasie trwania ubezpieczenia możesz zmienić wysokość sumy ubezpieczenia.
Ograniczenia wiekowe – Każde ubezpieczenie na życie zawiera ograniczenia, co do wieku, w którym może zostać zawarte. Są ubezpieczenia dostępne od urodzenia, od 13 lub 18 roku życia. Często podana jest tez górna granica (np. do 65 czy 70 roku życia). Konkretne informacje na ten temat znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia.
Opłacanie składek – zwykle wylicza się składkę roczną, ale możliwe jest opłacanie jej częściej (np. kwartalnie, półrocznie). Przy okazji składek sprawdź, czy dopuszczalny jest okres opóźnienia opłaty składki. Jego przekroczenie powoduje najpierw zawieszenie ochrony ubezpieczeniowej, a następnie rozwiązanie umowy lub przekształcenie w umowę bezskładkową. Nieliczne programy przewidują zawieszenie opłacania składek - z zawieszeniem ochrony ubezpieczeniowej - a następnie powrót do normalnego programu. Najczęściej można to zrobić po okresie 2 do 3 lat od początku ubezpieczenia. Często jest to możliwe w formie pożyczki pod zastaw wartości gotówkowej polisy.
Kup ubezpieczenie