X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Co tam z IKE i IKZE?

2012-11-12 12:42 poniedziałek
Maciej Lichoński
Pragnąc ułatwić Polakom gromadzenie pieniędzy na emeryturę rząd stara się (przyznać trzeba, że dość nieudolnie) wprowadzić systemy ulg, które miałyby zachęcić coraz bardziej świadomych obywateli do oszczędzania.

Mimo chęci (może i dobrych) efekty są gorzej, niż mizerne.

Jeżeli państwo nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu zabezpieczenia emerytalnego, to nie powinno opodatkowywać wydatków ponoszonych przez gospodarstwa domowe w celu podniesienia tego poziomu. Teza ta wydaje się oczywista, ale nie dla rządzących, dla których wpływy z bieżących podatków są zawsze najważniejsze.

Do dzisiaj zanotowano (dane szacunkowe) ok. 12.000 kont IKZE oraz 800.000 kont IKE, ale w tej liczbie kont IKE czynnych, na które wpłynęła jakaś składka, jest zaledwie nieco ponad 25 proc.

Można by mówić o powodzeniu pomysłu i o sukcesie, jeżeli z tych form oszczędzania skorzystałoby 8 – 10 milionów Polaków, a tak...

Cóż nas bowiem czeka?
  • tylko co 12 Polak otrzyma emeryturę zbliżoną do wysokości swoich ostatnich zarobków,
  • w nowym systemie emerytalnym (bez dodatkowych oszczędności) stopa zastąpienia – czyli relacja emerytury do ostatnich zarobków wynosi między 40 proc. a 60 proc.
  • na biedę narażone są zwłaszcza kobiety – duża część z nich dostanie zaledwie 30 proc. ostatniej swojej pensji.
Jest dla mnie rzeczą oczywistą, że około połowa zarabiających i utrzymujących siebie i rodziny nie ma po prostu pieniędzy na jakiekolwiek inwestowanie, ale duża część ma środki, tyle że woli je wydawać na bieżącą konsumpcję, aniżeli przeznaczać nadwyżki na przyszłość. Przecież już dziś odłożenie 20 złotych pozostaje dla wielu niezauważalne, podczas gdy dla emeryta jest to bardzo znacząca kwota.

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele i tak naprawdę nikt nie bada, dlaczego Polacy nie oszczędzają na swoją starość, natomiast bardzo wiele instytucji bada, ile procent z nas oszczędza, a ile nie.

Przyjrzyjmy się więc pierwszemu rozwiązaniu czyli IKZE. Jest to dla mnie, zawodowego i etycznego sprzedawcy produkt kompletnie niepojęty!

Skomplikowany jak konstrukcja radzieckiego budzika, z mocno kontrowersyjnymi korzyściami dla klientów, ograniczeniami jak w grze w chowanego. Słowem nic nie wiadomo, ale dziwne, gdybyście tego nie kupili.

Dzisiaj rząd proponuje wynikający z ustawy limit dla maksymalnej kwoty, jaka może być zaalokowana na IKZE w danym roku kalendarzowym. Kwota ta nie może przekroczyć 4 proc. rocznej podstawy  naliczania składki na ubezpieczenie emerytalne – maksymalnie 4.030,80 zł w 2012 roku.

Prawda, że proste?
Zobacz tak�e
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Porady eksperta
« zapisz siďż˝ na Newsletter
  • 2013-11-20 23:32 środa ~rebeka | [+] odpowiedz
    Dla mnie ike też jest świetnym produktem, sama je mam. Produkt prosty, powiększające się oszczędności na moim koncie oraz plus z podatkiem belką. Warto inwestowac w swoją przyszłość, bo bez tego zosta... czytaj dalej »
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Kaucja - suma pieniędzy, która stanowi zabezpieczenie ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.