Kupując ubezpieczenie na życie i opłacając składki mamy przeświadczenie, że w razie jakiegoś zdarzenia ubezpieczeniowego należy się nam lub naszym uposażonym świadczenie ubezpieczeniowe. Zwykle nie zastanawiamy się nad tym, czy są jakieś sytuacje, w których towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi nam wypłaty świadczenia. A takie sytuacje istnieją i nie należą, niestety, do sporadycznych. Bardzo często odmowa ze strony towarzystwa powoduje oburzenie uposażonych i przekazanie sprawy do sądu, jednak część tego typu sytuacji mogłaby nie mieć miejsca, gdyby każdy z nas dobrze zapoznał się z rozdziałem OWU dotyczącym Wyłączeń od odpowiedzialności.
W ogólnych warunkach ubezpieczenia na życia towarzystwa zastrzegają sytuacje, w których nie wypłacą świadczeń w przypadku śmierci ubezpieczonego w trakcie trwania umowy. Podana niżej lista wyłączeń ma ogólny charakter; poszczególni ubezpieczyciele mogą ją wydłużać lub skarać. Poniżej przedstawiono wyłącznie wzorzec.
Najczęściej spotykane wyłączenia od odpowiedzialności
-
Podanie przez ubezpieczonego nieprawdziwych informacji dotyczących oceny ryzyka (ukrywanie chorób lub schorzeń własnych lub występujących w bliskiej rodzinie, uprawianie niebezpiecznych sportów lub wykonywanie niebezpiecznych zawodów - pilot oblatywacz, pilot nielicencjonowanych linii lotniczych, nurek, służba w oddziałach specjalnych wojska, policji, straży granicznej, prowadzenie akcji ratowniczej, praca na platformach wiertniczych, artysta cyrkowy)
-
Śmierć ubezpieczonego w wyniku umyślnego czynu uposażonego (sytuacje znane głównie z filmów, gdy działanie uposażonego wymierzone jest przeciwko ubezpieczonemu, w celu zdobycia świadczenia po jego śmierci)
-
Samobójstwo ubezpieczonego (Praktycznie każde towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłaty świadczenia, jeśli śmierć ubezpieczonego nastąpiła w wyniku odebrania życia). Zgodnie z art. 833 k.c. Samobójstwo ubezpieczonego nie zwalnia towarzystwa od obowiązku świadczenia, jeśli zdarzenie nastąpiło po upływie dwóch lat od zawarcia umowy. Przed upływem wymienionego okresu karencji teoretycznie możliwość wypłaty świadczenia istnieje, jeżeli przedmiotowy zakres asekuracji uwzględnia samobójstwo jako zdarzenie ubezpieczeniowe.
Kup ubezpieczenie