X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Ile kosztuje leczenie raka?

2014-10-06 12:56 poniedziałek
polisa na raka
Choroba nowotworowa nie wybiera. Chorują młodzi i starsi, biedni i bogaci, osoby aktywne fizycznie i niezbyt aktywne, palacze, jak i niepalący, a także dzieci, młode matki i mężczyźni w sile wieku. Ile kosztuje leczenie choroby nowotworowej? Jak możesz się zabezpieczyć finansowo na wypadek zachorowania na raka?

Rak dla wielu jest jak wyrok. Faktem jest, że co roku w Polsce na choroby nowotworowe umiera ponad 80 000 ludzi. Rak stanowi drugą, po chorobach układu krążenia, przyczynę śmierci w Polsce. Co gorsze, zachorowalność na nowotwory rośnie. Polacy zaniedbują profilaktykę, nie wierzą, że nowotwór może dotknąć także ich lub ich rodziny, nie chcą nawet o tym myśleć. Przychodzą do lekarza zdecydowanie za późno.

ubezpieczenie na życie

Ile kosztuje rak?

Leczenie nowotworów jest drogie. Niemal 6,5 mld zł, czyli ok. 10 proc. budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia, jest przeznaczane na terapie onkologiczne: leczenie szpitalne, chirurgię, chemioterapię itd. Przeciętnie na jednego chorego wydawana jest suma ok. 10 000 zł. Średni koszt samej chemioterapii wynosi ponad 13 000 zł. Koszty nowotworów to nie tylko wydatki poniesione przez państwo, ale przede wszystkim koszty ponoszone przez samego chorego i jego rodzinę. Chory zapłaci m.in. za:

1. Leki osłonowe przy chemioterapii - lekarstwa nie zawsze bywają refundowane, tymczasem są niezbędne w trakcie terapii; chodzi głównie o leki przeciwwymiotne, przeciwkrwotoczne i przeciwbólowe.

2. Koszty badań np. tomografii komputerowej - w momencie, gdy istnieje potrzeba natychmiastowego sprawdzenia postępów leczenia, a czas oczekiwania na badanie w ramach NFZ jest długi, a pacjent nie ma możliwości szybkiego skorzystania z badania.

3. Dieta. Zdrowa dieta może pomóc w szybszym powrocie do zdrowia i stanowi wsparcie w leczeniu choroby. Niestety, często oznacza to większe wydatki na jedzenie, bowiem to, co do tej pory spożywał chory np. tanie produkty z hipermarketów, okazuje się źle wpływać na jego zdrowie. Ekologiczne, zdrowie produkty są znacznie droższe, a jednak w sytuacji, gdy człowiek walczy o powrót do zdrowia, pieniądze nie mogą być najważniejsze.

4. Koszty dojazdów. Choroba nowotworowa to wiele kosztów, których się w pierwszej chwili nie widzi. Chory na raka nie może siadać za kierownicą i sam dojechać do szpitala, bowiem po przebytej chemii nie czuje się na siłach. Jeśli nie ma możliwości stale angażować kogoś z rodziny (ale to również czas tej osoby i koszty przeznaczone na benzynę), to pacjent wyda niemało pieniędzy na taksówki, opiekę pielęgniarki itd. Czasem też ośrodek, w którym zaproponowano mu najlepszych specjalistów i najwyższą jakość leczenia, znajduje się wiele kilometrów od miejsca zamieszkania. Koszty tych dojazdów mogą poważnie nadszarpnąć domowy budżet chorego.

5. Inne wydatki. Zawsze trzeba się liczyć z faktem wystąpienia nieprzewidzianych wydatków. Chory w czasie terapii dostaje uczulenia i alergii na różne produkty, których wcześniej używał i teraz może korzystać tylko z produktów hipoalergicznych itd. W przypadku braku przewidywanych rezultatów chory może rozpatrywać alternatywne terapie, leki niedostępne w Polsce, za które trzeba będzie samemu zapłacić i to niemałe pieniądze. Lista dodatkowych wydatków rośnie z każdym dniem leczenia.

6. Utrata lub utrata części dochodu. Nie wolno nam zapomnieć o najważniejszym z wydatków, czyli o utracie potencjalnych zarobków. Chory nie pracuje. O ile pozostaje zatrudniony w oparciu o umowę o pracę, to może liczyć na chorobowe (które jednak nie będzie sięgać zarabianej przez niego kwoty). Osoby na innego rodzaju umowach są w dużo gorszej sytuacji. Przedsiębiorca nie zarabia, więc nie ma zysku i chorobowe tutaj wiele nie zmienia. Chory zatrudniony na umowę zlecenie lub dzieło często traci pracę z racji długiej nieobecności i niemożności pracy. To właśnie utrata części lub nawet całości dochodu jest najpoważniejszym kosztem choroby.

Rak, nawet jeżeli nas nie zabije, to może skutecznie wpędzić w finansową ruinę. Aby temu zapobiec, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie finansowe w postaci polisy na raka (więcej na jej temat przeczytasz na stronie porównywarki polisanaraka.pl) lub szerszego ubezpieczenia od poważnego zachorowania (obejmuje nie tylko nowotwory). Nie łudź się, że ciebie ten temat nie dotyczy. Wielu ludzi, którzy tak twierdzili, już pośród nas nie ma. I pamiętaj, że żadne zabezpieczenie nie zastąpi działań profilaktycznych i regularnych badań. Dbaj o swoje zdrowie, bo to jedna z najcenniejszych rzeczy, jakie posiadasz. Doceń je, dopóki możesz. 

Joanna KubicaKup ubezpieczenie
Zobacz tak�e
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
  • 2014-10-10 21:09 piątek ~Jędrzej | [+] odpowiedz
    Przeżyłem we własnej rodzinie raka piersi żony. Koszty liczcie Państwo w dziesiątkach tysięcy złotych a nie w tysiącach! Ubezpieczenia grupowe, które proponują 3-5 tysięcy za chorobę nowotworową to... czytaj dalej »
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Wady wrodzone - powstałe podczas rozwoju płodowego wady ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.