Czy orientacja seksualna człowieka ma wpływ na to, czy otrzyma on polisę na życie czy też decyzja towarzystwa ubezpieczeniowego będzie odmowna? Jak to bywało w przeszłości? Jak kształtuje się sytuacja w razie śmierci osoby o odmiennej orientacji seksualnej, czy jej partner otrzyma świadczenie? O tym wszystkim w artykule poniżej.
Przede wszystkim styl życia
To nie orientacja seksualna człowieka, ale jego zdrowy bądź szkodliwy dla organizmu styl życia może mieć wpływ na to, że TU odmówi przyznania ubezpieczenia na życie bądź zwiększy wielkość składki ubezpieczeniowej o kilkadziesiąt procent. Jeśli jesteś osobą homoseksualną o dużej nadwadze, o skłonnościach do używek (alkohol, papierosy) lub uprawiasz niebezpieczny sport to właśnie te czynniki sprawią, że Twoja składka może ulec zwiększeniu a nie fakt, że posiadasz odmienną orientację seksualną. I jeśli TU zażąda od Ciebie dodatkowych badań czy zwiększenia składki możesz być pewien, że to Twoje skłonności do nałogów lub wyjątkowo niezdrowy tryb życia spowodowały, że TU ma obawy co do podjęcia ryzyka i objęcia Cię ochroną ubezpieczeniową.
Sprawa HIV
W ankiecie medycznej będącej częścią wniosku ubezpieczeniowego widnieje pytanie o to, czy według własnej wiedzy jesteś nosicielem wirusa HIV. Pytanie to dotyczy wszystkich klientów TU, nie tylko osób homoseksualnych. Czasy, gdy wirus HIV i AIDS utożsamiane były wyłącznie ze środowiskiem homoseksualnym już dawno minęły. Swego czasu w krajach zachodnich miały miejsce przypadki, gdy towarzystwa ubezpieczeniowe odmawiały objęcia ochroną ubezpieczeniową osób z odmienną orientacją seksualną właśnie w związku z podwyższonym ryzykiem zarażenia się wirusem HIV. Nie brano wówczas pod uwagę, że wielu homoseksualistów żyje w stałych związkach monogamicznych i ryzyko zarażenia się HIV jest u nich takie samo jak w przypadku osób heteroseksualnych.
Jak już wspomniałam towarzystwo ubezpieczeniowe oczekuje przede wszystkim szczerej odpowiedzi dotyczącej kwestii HIV, ale oczekuje jej niezależnie od orientacji seksualnej.
Świadczenie dla partnera
W naszym kraju związki homoseksualne nie posiadają jeszcze regulacji prawnych. O ile z punktu widzenia prawa spadkowego Twój wieloletni partner/partnerka jest osobą obcą, nie posiadającą żadnego ustawowego prawa do spadku po Tobie, w przypadku polisy na życie sprawę możesz rozwiązać łatwiej. Po prostu swojego partnera ustanowisz uposażonym na Twojej polisie. Jeśli nie wskażesz nikogo więcej, Twój partner w razie Twojej śmierci otrzyma 100% świadczenia ubezpieczeniowego. W przypadku uposażonych nie ma bowiem wymogu wskazywania jedynie osób z rodziny.
Alicja Szakiel
Kup ubezpieczenie