X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

ZUS czy OFE: podejmij decyzję do 31 lipca

2014-04-28 14:36 poniedziałek
emerytura
Do 31 lipca 2014 roku każdy Polak opłacający składki emerytalne, musi podjąć decyzję, czy chce odkładać część składek do OFE, czy również na indywidualne konto w ZUS. Dziś piszemy o tym co będzie działo się z naszymi składkami w zależności od wybranej opcji, co zrobić jeśli chcesz zostać tylko w ZUS, a co jeśli też w OFE oraz jak wypełnić i gdzie złożyć oświadczenie dla ZUS odnośnie swojego wyboru.

Okres między kwietniem, a końcem lipca 2014, to tzw. „okienko transferowe”, a więc czas w trakcie którego masz podjąć decyzję co do wyboru przekazywania składek emerytalnych. Opcje są dwie:
 • przekazujesz składki emerytalne tylko i wyłącznie do ZUS,
 • przekazujesz część składek do ZUS, a część do OFE.

Co się dzieje z Twoimi składkami emerytalnymi?

Poniższa grafika prezentuje jak zostanie rozłożony podstawowy wymiar składki opłacanej przez ciebie oraz twojego pracodawcę w zależności od wyboru ZUS lub ZUS i OFE.

ZUS versus OFE

Źródło grafiki: tvn24bis.pl

Jak widać z powyższego schematu – niezależnie od wybranej opcji i tak część twojej składki emerytalnej wędruje do ZUS. W przypadku wyboru opcji ZUS plus OFE jedyna różnica polega na tym, że 7,3 proc. składka emerytalna zostaje podzielona pomiędzy indywidualne subkonto w ZUS-ie a rachunek w OFE.

ubezpieczenie na życie

 

Gdy wybierasz tylko ZUS...

Jeśli wybierasz tylko ZUS nie musisz nic robić. Także jeśli ostatecznie nie podejmiesz żadnej decyzji, ta opcja zostanie dla ciebie wybrana automatycznie.

Jeśli wybierasz ZUS i OFE
W momencie gdy wybierasz zarówno ZUS jak i OFE, musisz wypełnić i złożyć specjalne oświadczenie. 

Jak wypełnić oświadczenie?

Na oświadczeniu należy wpisać wszystkie niezbędne dane osobowe czyli:
 • imię,
 • nazwisko,
 • data urodzenia,
 • PESEL,
 • seria i numer dowodu,
 • adres zamieszkania,
 • adres poczty elektronicznej,
 • nazwę wybranego funduszu OFE.

Następnie należy złożyć podpis pod stwierdzeniem dotyczącym zapoznania się z informacjami o:
 • powszechnym systemie emerytalnym (materiał przygotowany przez resorty pracy oraz finansów, dostępny m. in. w placówkach ZUS czy na stronie KNF),
 • OFE (materiały przygotowane przez towarzystwa).

W jaki sposób złożyć deklarację?

Oświadczenie możesz złożyć na trzy sposoby:
 1. Skorzystaj z platformy elektronicznej www.pue.zus.pl. Zarejestruj się na stronie, a później udaj do najbliższego oddziału ZUS i potwierdź założenie konta (z potwierdzenia zwolnione są osoby, które posiadają certyfikat kwalifikowany lub założony profil na stronie www.epuap.gov.pl – osoby te mogą logować się, korzystając z tych samych danych).
 2. Wypełnij oświadczenie na stronie www.pue.zus.pl, wydrukuj go i wyślij pocztą do ZUS. Pamiętaj: liczy się data stempla pocztowego!
 3. Zanieś wypełniony formularz do jednej z ponad 300 placówek ZUS. W ponad 100 z nich znajdują się automaty umożliwiające wypełnienie i wysyłanie oświadczeń.

Ile będzie wynosić moja emerytura?

Ile funduszy posiadasz na koncie emerytalnym? Nie wiesz? Możesz to sprawdzić w dowolnym oddziale ZUS lub po zarejestrowaniu się na stronie www.pue.zus.pl. Tutaj poznasz stan swojego konta a także obliczysz wysokość przyszłej emerytury.

Jeżeli z uzbieranych składek wciąż brakuje ci do emerytury minimalnej (ok. 844 zł brutto), to ZUS podwyższy ją do tej kwoty. Warunek jest jeden: musisz przepracować odpowiednią liczbę lat, czyli na chwilę obecną:
 • 20 lat w przypadku kobiet
 • 25 lat w przypadku mężczyzn.

Od 2022 roku liczba wymaganych lat do emerytury będzie wynosić 25 lat dla każdej płci.

Obliczyć własną emeryturę, możesz również za pośrednictwem kalkulatora emerytalnego na stronie Komisji Nadzoru Finansowego.

Kup ubezpieczenie
Zobacz tak�e
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Aktywa netto na jednostkę uczestnictwa - wartość aktywów netto funduszu w ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.