X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Na czym polega dopasowanie polisy na życie?

2016-09-28 14:27 środa
dopasowane ubezpieczenie
Samo posiadanie ubezpieczenia to jeszcze za mało. Taka forma ochrony sprawdzi się dopiero wtedy, gdy będzie w stanie pokryć szkody towarzyszące zdarzeniu. Oczywiście, nie każda strata da się przeliczyć na pieniądze, ale za skutki towarzyszące np. śmierci lepiej, żeby zapłacił ubezpieczyciel niż pogrążona w żałobie rodzina. 

Przy podpisywaniu umowy należy zwrócić szczególną uwagę na kilka elementów, które w razie wystąpienia szkody będą miały kluczowe znaczenie przy wypłacie należnego (bądź nie) odszkodowania. Są to przede wszystkim:
 
  • wyłączenia odpowiedzialności,
  • zakres ubezpieczenia podstawowego i rozszerzonego,
  • liczba rozszerzeń,
  • opinie (specjalistyczne fora, rankingi, artykuły).
 
Każde z powyższych elementów to jednak tylko kryterium, jakim należy kierować się przy wybieraniu polisy na życie. Jej dopasowanie w przypadku różnych osób ubezpieczonych będzie oznaczało co innego. Zwłaszcza, gdy ubezpieczyciel bierze pod uwagę choćby wiek i stan zdrowia klienta.

Dopasuj składniki polisy

 

Ubezpieczenia na życie w liczbach

„Polacy rzadziej wybierają ubezpieczenia na życie” – taki uproszczony wniosek płynie z ostatniego raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń podsumowującej dane za II kwartał 2016 roku. Tendencja spadkowa ma odniesienie do analogicznego okresu w roku poprzednim. Obniżeniu uległa nie tylko wartość składki. Zmalała też wartość świadczeń w ubezpieczeniach na życie.
 
Wyniki dostarczone przez PIU mogą niepokoić nie tylko środowisko branżowe, ale również samych konsumentów. Z drugiej jednak strony, jeśli wziąć pod uwagę całe półrocze 2016 roku, polscy ubezpieczyciele wypłacili klientom oraz osobom poszkodowanym nieco ponad 9 mld zł świadczeń z tytułu polis życiowych.
 
Czy to dużo? Na pewno mniej niż przed rokiem, tyle że wpływ na przytoczone liczby miały zmiany w ustawie o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, co w praktyce oznaczało konieczność dostarczania klientowi przed podpisaniem umowy ubezpieczenia z elementem inwestycyjnym większej ilości informacji.
 
- Zmiany skutkują spadkiem sprzedaży takich produktów, jednak przede wszystkim prowadzą do bardziej świadomego wyboru usługi przez klienta i ograniczają do minimum ryzyko niedopasowania produktu do potrzeb – wyjaśnia Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU.


jak kupić polisę
 
Infografika 1. O tym należy bezwzględnie pamiętać, chcąc zakupić dobrane ubezpieczenie na życie
Źródło: Opracowanie własne
 
 

Powody zawierania umowy ubezpieczenia

Ubezpieczenie na życie to produkt chroniący finansowo rodzinę ubezpieczonego na wypadek jego śmierci. Ta definicja dotyczy wersji podstawowej, która jest przez większość ubezpieczonych rozszerzana o umowy dodatkowe – w zależności od indywidualnych potrzeb.
 
Coraz więcej konsumentów rozważa posiadanie ubezpieczenia na życie nie tylko w celach ochronnych (dla siebie lub najbliższych), ale także jako formę zabezpieczenia finansowego na przyszłość, po przejściu na emeryturę dla zapewnienia sobie dodatkowych środków.
 
- Na znaczeniu będzie zyskiwało dobrowolne, systematyczne oszczędzanie. Rynek ubezpieczeń na życie jest stworzony do tego, by zapewniać długoterminowe zabezpieczenie finansowe i niezależnie od kształtu produktów oszczędnościowych, pozostanie kluczowym segmentem zabezpieczenia emerytalnego – podkreśla prezes zarządu PIU. 
 
Bez względu na powód, dla którego wybierane jest ubezpieczenie na życie, faktem jest, że ponad 50% Polaków jest objętych taką polisą, choć w różnej formie – szkolne, pracownicze oraz indywidualne.
 
 
Michał Ratajczak
 

Porównaj oferty!

Kup ubezpieczenie
« powrót do działu: Ubezpieczenia na życie
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
NNW - polisa stosowana jako odrębna umowa ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.