X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

OC w życiu prywatnym - chroni nie tylko zimą

2015-12-14 15:02 poniedziałek
chodnik

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym pozwala na pokrycie szkód, które poniosły osoby trzecie w wyniku naszych czynności życia codziennego. Może to być na przykład nieodpowiedzialne prowadzenie gospodarstwa domowego.

Okres zimowy zazwyczaj wiąże się z opadami śniegu i koniecznością zadbania o bezpieczeństwo. Dotyczy to zarówno naszych najbliższych jak i osób trzecich. Podstawowym, nieszczęśliwym zdarzeniem, z którym często się spotykamy jest przewrócenie się na śliskim chodniku. Zgodnie z „ustawą o utrzymaniu porządku i czystości w gminach”, posiadamy obowiązek „uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż ich nieruchomości”. Oznacza to, że jesteśmy zobowiązani do regularnego odśnieżania terenu przed domem lub jeśli mieszkamy w budynku wielorodzinnym, obowiązek ten przechodzi na właściciela lub zarządcę nieruchomości.

Znajdź polisę dla siebie

Załóżmy, że to my jesteśmy ofiarą wypadku. Przechodząc obok domu sąsiada, poślizgnęliśmy się i złamaliśmy nogę. W takiej sytuacji możemy ubiegać się o wypłatę odszkodowania. Jako że to sąsiad jest odpowiedzialny za utrzymanie porządku przed domem, to właśnie do niego powinniśmy się zwrócić. Jeżeli posiada on ubezpieczenie OC, sprawę kierujemy bezpośrednio do jego ubezpieczyciela. W momencie wypadku warto wykonać zdjęcia z miejsca zdarzenia oraz poprosić świadków o podanie danych osobowych. Uprości to cały proces i będzie podstawą do wypłacenia odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu. W sytuacji gdy sąsiad nie posiada ubezpieczenia OC, sprawę możemy skierować do sądu, a odszkodowanie będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni.

Zima to czas, w którym o wypadek naprawdę nietrudno. Musimy pamiętać o regularnym odśnieżaniu chodnika przed budynkiem, aby nie dopuścić do sytuacji jak ta opisana powyżej. Zwróćmy uwagę również na dach. Mogą na nim zalegać połacie śniegu, a z rynien zwisać sople lodu. Dla przechodzących przed domem osób, stwarzają one duże zagrożenie i zwiększają ryzyko nastąpienia wypadku. To, o co bezwzględnie musimy się zatroszczyć – to ubezpieczenie OC. W trakcie intensywnych opadów śniegu musielibyśmy bez przerwy odśnieżać chodnik. Zazwyczaj nie mamy takiej możliwości, a polisa może nam znacznie pomóc. W razie jakiegokolwiek wypadku to ubezpieczyciel pokryje koszty.

OC w życiu prywatnym przydaje się nie tylko w porze zimowej. Przykładów korzyści wynikających z wykupienia polisy jest naprawdę wiele. Poza trywialnymi przypadkami szkód jak np..: zalanie mieszkania sąsiada, lub pogryzienie przechodnia przez naszego psa możemy zaobserwować dosyć nietypowe sytuacje. Za jeden z takich przykładów może posłużyć autentyczna sytuacja opisana na forum internetowym. Pani korzystająca z usług fryzjera została poraniona nożyczkami, w wyniku czego ucho musiało zostać zszyte. Osoba wykonująca swoją pracę z pewnością nie chciała do tego dopuścić i w ramach zadośćuczynienia od razu zawiozła klientkę na pogotowie. To jednak nie wystarczy. Poszkodowana ma prawo domagać się rekompensaty, za którą odpowiada ubezpieczyciel fryzjerki. Jeżeli nie posiada ubezpieczenia OC koszty musi ponieść ona sama z własnej kieszeni.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej może oszczędzić nam bardzo wysokich wydatków. Powinniśmy zwrócić uwagę na nie, szczególnie teraz w okresie zimowym, gdy możemy spodziewać się intensywnych opadów śniegu i niskich temperatur.

Julietta Maciejak

Porównaj oferty towarzystw już teraz!

« powrót do działu: Wiadomości
« zapisz się na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.