X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Biegasz? Poszukaj odpowiedniego ubezpieczenia!

2014-09-30 14:07 wtorek
Polisy dla biegaczy

Polacy pokochali bieganie. To najchętniej uprawiany sport nad Wisłą i z roku na rok rośnie liczba „zarażonych” tą dyscypliną sportu. Jakie ubezpieczenie oferują biegaczom firmy ubezpieczeniowe?

Biegać może praktycznie każdy niezależnie od miejsca i pory. Nikogo już nie dziwią osoby uprawiające bieganie w parkach czy na ulicach, popularnym wydarzeniem stały się imprezy sportowe dla biegaczy. Wokół biegania, co naturalne, powstał również całkiem spory rynek usług zarabiający na pasji Polaków. A co biegaczom oferuje branża ubezpieczeniowa?

PORÓWNAJ OFERTY NNW!

Czy osoba uprawiająca bieganie potrzebuje specjalnej ochrony ubezpieczeniowej?

I tak, i nie. Jeśli biegasz amatorsko, dla wzmacniania kondycji i lepszego samopoczucia, standardowe ubezpieczenie NNW powinno być wystarczające. Bieganie nie jest sportem ani ekstremalnym, ani o wysokim stopniu ryzyka, więc nie potrzebujesz rozszerzać polisy o dodatkowo płatną klauzulę, która zapewnia ochronę w tego typu aktywnościach. Na pewno jednak zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia i katalog wyłączeń. W kwestii zakresu ochrony ubezpieczeniowej masz bardzo duży wybór. Polisa może obejmować tylko następstwa nieszczęśliwych wypadków w postaci uszczerbku na zdrowiu lub dodatkowo gwarantować wypłatę określonej kwoty świadczenia w związku z pobytem w szpitalu, przebytą operacją, czasową niezdolnością do pracy lub inwalidztwem.

Biegając dwa razy w tygodniu po parku, raczej nie jesteś narażony na poważne kontuzje i wypadki, pamiętaj jednak, że ubezpieczenie działa również w życiu codziennym, zatem obejmuje również nieszczęśliwe zdarzenia powstałe w czasie weekendowego wyjazdu na wieś czy w trakcie drogi do pracy. Różnorodność zakresów i sum ubezpieczenia pozwoli Ci bez problemów dopasować wysokość składki do swoich możliwości.

Trochę inaczej sytuacja będzie wyglądać, jeśli biegasz również w zawodach sportowych, uczestniczysz w maratonach i Twoim celem jest osiąganie jak najlepszych wyników. Ubezpieczyciele traktują taką aktywność jako wyczynowe uprawianie sportu i bezwzględnie powinieneś wówczas rozszerzyć ubezpieczenie NNW o dodatkową klauzulę, za którą będziesz musiał również zapłacić dodatkową składkę. Zwyżka może wynosić nawet 50% stawki podstawowej, ale bez tego rozszerzenia twoje ubezpieczenie nie zadziała, gdy nabawisz się uszczerbku na zdrowiu podczas pokonywania ulicami jednego z polskich miast kolejnego kilometra maratonu.

Oczywiście możesz się zdecydować na typowe ubezpieczenie dla sportowców. Produkty takie oferuje np. PZU (PZU Sport) oraz Uniqa (Wypadek & Przezorność) i charakteryzują się przede wszystkim tym, że są dedykowane osobom aktywnie uprawiającym sport, a więc zakres ochrony jest dostosowany do potrzeb osób związanych z kulturą fizyczną. Ochrona może być aktywna w ograniczonym zakresie – tylko podczas uprawiania sportu lub w pełnym – w ciągu całej doby.

Tylko NNW?

Jeśli bieganie po parku to dla ciebie tylko drobna rozgrzewka, a krajowe imprezy nie dostarczają tylu emocji ile kolejne wyzwania biegowe za granicą, koniecznie pomyśl o ubezpieczeniu kosztów leczenia. W Polsce w razie jakiejkolwiek kontuzji lub zasłabnięcia na trasie maratonu zostanie ci zapewniona pomoc w ramach publicznej służby zdrowia. Za granicą bywa różnie, dlatego dla własnego komfortu i zabezpieczenia portfela, przed wyjazdem na zagraniczną imprezę sportową zaopatrz się w polisę kosztów leczenia, która będzie oczywiście uwzględniała rozszerzenie z tytułu wyczynowego uprawiania sportu.

Zwyczajowo doraźną pomoc medyczną na trasie powinieneś mieć zapewnioną w ramach organizacji całej imprezy, co jednak jeśli będziesz musiał skorzystać z dodatkowej opieki lekarskiej? Nie zorganizują tego ani nie opłacą organizatorzy maratonu. Problem będzie zdecydowanie mniejszy, jeśli przed wyjazdem zakupiłeś ubezpieczenie kosztów leczenia. Rozszerzając je o świadczenia assistance będziesz miał zagwarantowaną organizację transportu do placówki medycznej, pomoc ze strony tłumacza czy w razie potrzeby organizację przyjazdu z Polski osoby bliskiej. Pamiętaj, że taką polisę możesz wykupić tylko na czas twojego pobytu za granicą. Składka za jeden dzień to wydatek rzędu kilku-kilkunastu złotych, który z pewnością się zwróci w razie nieszczęśliwego wypadku skutkującego koniecznością uzyskania pomocy lekarskiej.

Uwaga na innych biegających

Jest jeszcze jedno istotne ryzyko, o którego zabezpieczenie powinien zatroszczyć się każdy biegacz – zarówno amator jak i sportowiec wyczynowy. Chodzi o ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Tak jak aktywnie uprawiając sport, nietrudno o kontuzję, tak również podczas sportowej rywalizacji nietrudno o potrącenie osoby, którą właśnie omijasz czy nadepnięcie na piętę biegacza z przodu. Nawet podczas treningu w parku możesz niechcący potrącić spacerującą staruszkę. Taki nieszczęśliwy upadek może skończyć się tylko lekkim zadrapaniem, ale może też skutkować poważniejszymi konsekwencjami – skręcaniami lub złamaniami, czasową niezdolnością do pracy poszkodowanego lub koniecznością rehabilitacji staruszki.

I niestety może być tak, że osoba ta zwróci się z roszczeniem o zwrot wszelkich kosztów do sportowca. Jeśli biegasz za granicą, tym bardziej powinieneś posiadać polisę OC. Wystarczy, że będzie to zwyczajne OC w życiu prywatnym z rozszerzeniem o wyczynowe uprawianie sportów. Dodatkowym atutem tego rodzaju ubezpieczenia jest fakt, że będzie ono działało także w związku z czynnościami życia codziennego, zapewniając Ci tym samym kompleksowy zakres ochrony. A składka? Bez problemów powinieneś zamknąć się w kwocie do 100 zł za roczny okres ubezpieczenia.

Powszechne przekonanie jest takie, że sport to zdrowie. I generalnie tak jest. Mimo to jednak warto mieć w zanadrzu dodatkową ochronę w postaci ubezpieczenia, w razie gdyby uprawianie sportu miało skutkować nieoczekiwanymi kontuzjami, uszczerbkami na zdrowiu czy koniecznością podjęcia dodatkowej diagnostyki lekarskiej. Dobrze dobrana polisa NNW i OC w życiu prywatnym, a dla miłośników zagranicznych biegów również kosztów leczenia, to niedroga inwestycja, jednak w przypadku wystąpienia nieoczekiwanych zdarzeń z pewnością jej rola będzie nieoceniona.  
 

PORÓWNAJ OFERTY NNW!

Sylwia Krukowska
Zobacz tak�e
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Uposażony - Uposażony – inaczej beneficjent; osoba ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.