X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Do tych, co wybrali OFE. I do tych, co wybrali ZUS

2014-08-06 15:08 środa
Maciej Lichoński
Dla wszystkich agentów ubezpieczeniowych ostatnie 3 miesiące były niezwykle pracowite. Ja, na przykład, weryfikowałem dane moich Klientów, którzy wiele lat temu byli przeze mnie zapisani do OFE. Duża część z nich miała umowy ponad czternastoletnie, a ponad 90 proc. nigdy nie aktualizowała swoich danych w OFE (możliwości jest wiele: pisemnie, przez Internet, osobiście).

Niezgodności było mnóstwo. Od nieaktualnych adresów (dlatego nie docierały do nich wysyłane z firmy informacje o stanie rachunku), nazwisk (panienki wyszły za mąż), aż po brak beneficjentów, co w przyszłości mogło rodzić różne implikacje związane z zastosowaniem przepisów Kodeksu Cywilnego.

Co ciekawe, zaledwie część członków OFE chciała te dane zweryfikować, twierdząc, że emerytur z tego źródła i tak nie będzie (żadna z tych osób nie miała pojęcia, ile ZUS mu przekazał do OFE, a jaką wartość ma aktualnie ich konto!) i że szkoda na to czasu.

Kiedyś napisałem felieton o tym, że Polacy zupełnie nie dbają o swoje finanse, wyrzucając mnóstwo pieniędzy w błoto, zamiast zacisnąć pasa i pomyśleć o tym z czego będą żyć na emeryturze.

Z reguły ten temat powoduje irytację rozmówców, niezależnie od ich wieku i dlatego na porządku dziennym są zawsze podobne do siebie i wzięte z sufitu riposty, w rodzaju: a czy ja dożyję? będzie wojna i nas wszystkich zabiją; spadnie na ziemię jakaś kometa i będzie koniec świata, itd.

Tymczasem na konkretne pytania: a jeżeli Pan/Pani dożyje do wieku emerytalnego (co nie daj Panie Boże!), to z czego będzie Pan/Pani żyć? Skąd weźmie Pan/Pani pieniądze na podstawowe potrzeby, leki, lekarzy? Reakcją jest typowa ucieczką od tematu i odpowiedź: „Mam jeszcze czas o tym pomyśleć!”

Nieliczne tylko osoby podejmują merytoryczną dyskusję, czy i jak można dzisiaj, mając 25, 40, 60 lat podjąć jakieś kroki, aby złagodzić skutki luki emerytalnej, a więc zniwelować przepaść, jaka będzie dzielić nasze ostatnie zarobki od wysokości emerytury.

W tym kontekście część moich rozmówców pochwaliła się podjętą przez siebie decyzją o pozostaniu w OFE albo w ZUS.

Na pytanie DLACZEGO właśnie takiego wyboru dokonali, odpowiadali tylko nieliczni i to przeważnie w sposób, który chcieli by był humorystyczny: bo nie lubię Tuska, bo mnie okradli w OFE i wywieźli pieniądze za granicę, bo tak postanowiłem i już!

Moje wnioski z ostatnich kilkuset spotkań są bardzo pesymistyczne: duża część społeczeństwa w ogóle nie rozumie systemu emerytalnego, jaki obowiązuje obecnie w Polsce w związku z czym nic nie robi, aby się przygotować do emerytury. Pod żadnym względem:

1. nie gromadzi chociażby niewielkich środków, które zbierane przez dziesiątki lat dałyby jednak jakiś zastrzyk finansowy na czas, kiedy już dorobić nie będzie można,

2. nie ma przemyślanych spraw związanych z dziedziczeniem (mało kto wie czym skutkuje dziedziczenie ustawowe i jak się można przed tym zabezpieczyć),

3. mało kto myśli o tym, że na starość nie da się mieszkać na 4 piętrze bez windy i może warto zawczasu zamienić mieszkanie, kiedy przeprowadzka jest jeszcze w zasięgu jego możliwości (głównie psychicznych, ale także finansowych i fizycznych),

4. może już w wieku 50+ trzeba przerobić łazienkę, rezygnując z głębokiej wanny na rzecz brodzika, ponieważ dla osoby starszej wejście do wanny może być niemożliwe, a dla emeryta stanowi to znaczny wydatek, itp., itd.

Nie widać żadnych przejawów przezorności. Wszyscy żyją dniem dzisiejszym, nie planują wydatków, nie myślą o przyszłości, ani swojej, ani swoich rodziców.Może faktycznie nie dożyjemy starości i niepotrzebnie piszę o tym wszystkim. Ale, jeżeli jednak dożyjemy? Aż strach pomyśleć! 

Maciej Lichoński 

Skontaktuj się z Autorem, który może zostać również Twoim doradcą ubezpieczeniowym, przez stronę: Ubezpieczenia na życie 
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Porady eksperta
« zapisz siďż˝ na Newsletter
  • 2014-08-08 22:04 piątek ~Szymon | [+] odpowiedz
    Mam od wielu lat dwie firmy z różnych branż: produkcyjna i przewozowa. W pierwszej mam rotację wśród pracowników 70% w drugiej 80%. Teraz część uciekła bez uprzedzenia do prac sezonowych, wyzej płatny... czytaj dalej »
  • 2014-08-07 17:01 czwartek ~moo [zmoderowano] | [+] odpowiedz
    "...nie gromadzi chociażby niewielkich środków, które zbierane przez dziesiątki lat dałyby jednak jakiś zastrzyk finansowy na czas, kiedy już dorobić nie będzie można.." - człowieku, w jakie... czytaj dalej »
  • 2014-08-07 15:07 czwartek ~Aura | [+] odpowiedz
    Przerażające. A kto ma nas nauczyć zadbania o przyszłość? Politycy czy agenci wciskający nam niepotrzebne produkty, byle zarobić na prowizji? Ja już dożyłam emerytury. Jestem sama, lat 63, dzieci dal... czytaj dalej »
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.