X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Dziedziczenie w OFE

2011-04-07 09:04 czwartek
Zabezpiecz swój kredyt polisą
Środki zgromadzone przez Ciebie w funduszu emerytalnym to Twój prawdziwy kapitał ze wszelkimi tego prawnymi konsekwencjami, a więc także z możliwością dziedziczenia.

W przypadku, gdy ubezpieczony nie dożyje wieku emerytalnego, jego współmałżonek otrzyma połowę zgromadzonego kapitału w zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot wspólnoty małżeńskiej.

Przeważnie (gdy małżonkowie pozostawali we wspólnocie majątkowej w okresie trwania związku małżeńskiego) jest to połowa środków zgromadzonych przez zmarłego członka funduszu na jego rachunku, poczynając od daty zawarcia związku małżeńskiego.

Część ta zostanie przekazana na konto małżonka w funduszu emerytalnym. Będzie nim mógł dysponować dopiero wówczas, gdy osiągnie wiek emerytalny. Druga połowa będzie dziedziczona zgodnie z zasadami prawa spadkowego. Ubezpieczony może wskazać osoby uposażone do dysponowania jego kapitałem po jego śmierci. Gdyby nie wskazał imiennie takiej osoby (lub osób), kapitał dziedziczyć będą członkowie najbliższej rodziny.


Przykład 1.

Osoba X zawarła związek małżeński, a następnie (za jakiś czas) przystąpiła do funduszu emerytalnego. Podpisując umowę uczestnictwa nie wskazała osób uposażonych.
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
 • 2020-08-13 13:58 czwartek ~rosomaczek1 | [+] odpowiedz
  Witam serdecznie. Proszę o odpowiedz jeżeli wskazałam uposażonego do środków dziedziczonych po mojej śmierci- moją żonę, która jest już emerytką, to czy po mojej śmierci oprócz 50% należnych żonie p... czytaj dalej »
 • 2013-09-17 12:08 wtorek ~yogi | [+] odpowiedz
  Wszystko co było tu napisane o OFE w świetle działań PO staje się MAŁO AKTUALNE , 1) spadek składki do OFE, 2) dziedziczenie .. jedną USTAWĄ rząd "zmieni" zasady, reszta to bicie piany na ty... czytaj dalej »
 • 2010-12-09 10:02 czwartek ~Ryszard Babiarz | [+] odpowiedz
  Czy od środków dziedziczonych z OFE płaci się jakieś podatki ? Czy przed wypłatą dziedziczonych środków OFE jest zobowiązane do odprowadzenie podatku dochodowego. Jeżeli tak to czy podatek jest odprow... czytaj dalej »
 • 2010-11-22 12:07 poniedziałek ~Marek Daniłowicz | [+] odpowiedz
  Witam mam pytanie - a co będzie z ewentualnym dziedziczeniem, gdy pobiorę chociaż 1 emeryturę z OFE? Czy nadal po mojej śmierci będą obowiązywać przepisy o dziedziczeniu - wspomniane przez Panią? Bę... czytaj dalej »
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Europejski Komitet Ubezpieczeń - działający w Brukseli europejski związek ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.