X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Popularność prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych

2009-04-15 09:01 środa
Kruszewska

Rozmowa z Xenią Kruszewską, Prezes ZDROWIE Direct na temat prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych.

Czy Polacy są zainteresowani prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi?

Zainteresowanie prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi rośnie bardzo wyraźnie od paru lat. Im dłuższy czas oczekiwania na leczenie w publicznej służbie zdrowia, tym chętniej wydajemy pieniądze na leczenie w prywatnych gabinetach i szpitalach.
Polacy coraz bardziej dbają o swoje zdrowie, wymagają coraz lepszej jakości usług medycznych. A najwyższą jakość, rozumianą, jako najlepsi specjaliści, najnowocześniejszy sprzęt, doskonała organizację wykonania usługi znajdują właśnie w prywatnych ubezpieczeniach zdrowotnych. Dlatego liczba ubezpieczonych prywatnie rośnie z roku na rok.

Dlaczego warto kupić sobie polisę zdrowotną?

Polacy wydają blisko 30 mld zł na prywatne leczenie (leki, porady lekarskie, badania i leczenie bardziej specjalistyczne, w szpitalach). Jeżeli z jednej strony mają do wyboru  miesięczną składkę często tańszą niż abonament telewizji satelitarnej, w cenie codziennej filiżanki kawy, czy gazety, a z drugiej strony wydatki znacznie obciążające budżet domowy, takie jak koszty skomplikowanych badań np. rezonansu magnetycznego, porad specjalistów, czy takich operacji jak skomplikowane zabiegi naprawcze kolan, czy serca, to rachunek jest bardzo prosty. Z finansowego punktu widzenia to się po prostu opłaca.

Kupując prywatne ubezpieczenie zdrowotne oszczędza się nie tylko pieniądze, ale i czas. Większość ubezpieczeń prywatnych oferuje możliwość umawiania wszystkich porad, badań, czy wizyt domowych pod jednym numerem telefonu, przez 24 godz. na dobę, a przecież Polacy są bardzo zapracowani, cenią swój czas, więc organizacja i szybkość dostania się do lekarza, zwłaszcza wtedy, gdy dopada choroba, są niezwykle ważne. Jeżeli z jednej strony w publicznym szpitalu pacjent dowiaduje się, że na operację kolana ma czekać 1 rok, a z drugiej strony w ramach prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego będzie miał je zoperowane w ciągu tygodnia, czy dwóch, i na dodatek nic za to dodatkowo nie zapłaci, to wybór jest prosty.

Polisę zdrowotną warto kupić, przede wszystkim, dlatego, że inwestycja we własne zdrowie, jest 100% pewną inwestycją. A nawet jak dzisiaj każdy z nas czuje się zdrowo to warto mieć możliwość bezproblemowego wykonania badań profilaktycznych, a taką możliwość oferują prywatne ubezpieczenia zdrowotne.

Czy prywatne ubezpieczenia zastępują to, co gwarantuje nam ZUS?

W żadnym kraju europejskim ubezpieczenie prywatne całkowicie nie zastępuje państwowej służby zdrowia.
Nie można mieć zagwarantowanego zwrotu kosztu leków, do których dopłaca państwo, bardzo drogich i wysokospecjalistycznych zabiegów operacyjnych m.in. takich jak przeszczepy, czy dializy nerek.  Natomiast bez cienia wątpliwości można powiedzieć, że prywatne ubezpieczenie zdrowotne gwarantuje szerszy zakres usług (np. leczenie stomatologiczne), usługi o wyższej jakości i komforcie, brak oczekiwania na uzyskanie porady lekarskiej, na przeprowadzenie operacji, na wykonanie koniecznych skomplikowanych badań diagnostycznych.

Co jest lepsze: ubezpieczenie, czy abonament? Dlaczego?

Ubezpieczenie. Przede wszystkim ze względu na cenę. Osoba prywatne nie kupi abonamentu za kilkadziesiąt złotych miesięcznie, czyli za cenę ubezpieczenia. Abonamenty są ofertą dla firm, które kupują usługi dla swoich pracowników. Jeżeli nasza firma nam tego nie gwarantuje, to nie mamy szans na kupienie prywatnego abonamentu tańszego niż za kilkaset złotych miesięcznie.
Poza tym w dużych miastach coraz trudniej dostać się do lekarza w sieciowych placówkach medycznych, oferujących abonamenty. Prywatne ubezpieczenia zdrowotne gwarantują nam zwykle dostęp do wielu różnych placówek. Jeżeli w jednej przychodni termin wizyty jest za dwa tygodnie, to w drugiej do lekarza możemy dostać się już jutro. Ubezpieczenia oferują nam wybór przychodni, w której będziemy się leczyć, za niską, miesięczną cenę.

Jakich ubezpieczeń poszukują Polacy? O jakie najczęściej pytają? (ambulatorium, szpital, konkretni lekarze lub usługi?)

Od roku wyraźnie obserwujemy, że Polacy coraz częściej i bardziej świadomie wybierają ubezpieczenia kompleksowe, oferujące nie tylko leczenie w przychodniach, lecz również leczenie w szpitalu. Jeżeli ktoś usłyszał od swoich bliskich, że na prostą operację w szpitalu publicznym musi czekać ponad rok, to szybko decyduje się na zakup ubezpieczenia oferującego organizację i pokrycie kosztów leczenia szpitalnego, lub gwarantującego wypłatę pieniędzy po leczeniu. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że coraz droższe specjalistyczne usługi medyczne mogą znacznie uszczuplić budżet domowy.
Mamy również klientów, którzy uzupełniają usługi kupowane przez pracodawcę w ramach abonamentu o prywatne ubezpieczenia zdrowotne gwarantujące jedynie leczenie szpitalne.

Ile złotych (w skali miesiąca) przeciętny Polak musi wydać, aby zapewnić sobie przyzwoity pakiet ubezpieczenia zdrowotnego?

Składka miesięczna jest uzależniona od płci i wieku osoby, która chce się ubezpieczyć. Ale jeżeli przyjmiemy, że przeciętny Polak ma 40 lat, to ubezpieczenie oferujące bardzo szeroki zakres usług medycznych można kupić już za 49 zł miesięcznie. Za mniej niż 80 zł miesięcznie mamy zagwarantowane bezpieczeństwo w trakcie pobytu w szpitalu, łącznie z prywatnym porodem i bardzo skomplikowanymi operacjami na otwartym sercu. Jest dostępnych wiele różnorodnych ofert, każdy może wybrać ubezpieczenie, które z jednej strony zapewni mu bezpieczeństwo zdrowotne, a z drugiej kosztuje niewiele.

Jak najlepiej dobrać polisę ub. zdrowotnego? Na co zwrócić uwagę, co analizować?

Na naszym portalu namawiamy klientów, by w pierwszej kolejności sprawdzili, w jakich placówkach mogą się dzięki ubezpieczeniu zdrowotnemu leczyć bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Następnie należy sprawdzić jakie porady  są gwarantowane i jakie inne usługi medyczne oferuje ubezpieczenie prywatne. Wiadomo, że jeżeli jest zaznaczone, że można wykonać badania bardzo specjalistyczne, jak rezonans magnetyczny, czy tomografia komputerowa, to prostsze i mniej skomplikowane badania też są oferowane.
Kolejnym ważnym krokiem jest sprawdzenie czy można leczyć choroby, które występowały przed wykupieniem ubezpieczenia tzw. choroby wcześniej występujące lub przewlekłe, i jakie są okresy karencji, czyli czy i jak długo po wykupieniu ubezpieczenia trzeba czekać by móc skorzystać z interesującej usługi medycznej. A dopiero na końcu analizować ubezpieczenia pod kątem wysokości składki.

Jakie są korzyści z zakupu polisy zdrowotnej on-line?

Po pierwsze, tylko w internecie można porównać i sprawdzić wszystkie cechy polisy, o których wcześniej mówiłam. Już obecnie Polacy przed kupnem jakiegokolwiek towaru, czy usługi dokładnie je porównują. Zanim kupią jakikolwiek sprzęt domowy, czy przed wyborem kredytu, analizują ceny i cechy towaru, czy usługi  na porównywarkach internetowych.  Zanim kupią ubezpieczenie samochodu to szukają i porównują na Państwa portalu. Polacy nie wierzą już ślepo w przekazy reklamowe, czy namowy sprzedawców. Polacy są coraz bardziej świadomymi klientami.
W przypadku polis zdrowotnych, których Ogólne Warunki Ubezpieczeń, są napisane niezrozumiałym prawniczo-medycznym językiem klient nie tylko musi mieć możliwość porównania ich w jednym miejscu, ale również przeczytania o nich w języku zrozumiałym nie tylko dla fachowców.

Oprócz najważniejszej przewagi, jaką daje zakup przez porównywarkę internetową, czyli możliwości porównania różnych cech ubezpieczenia w jednym miejscu, niezwykle ważna jest wygoda i szybkość zawarcia ubezpieczenia. Można porównać i kupić ubezpieczenie siedząc wygodnie przed komputerem w wolnej, wybranej chwili. Wszystkie czynności łącznie z zapłaceniem składki na konto Towarzystwa Ubezpieczeń można wykonać w mniej niż 10 minut.
Ostatnią cechą, bardzo cenioną przez klientów, jest prywatność. Często w ubezpieczeniach zdrowotnych trzeba odpowiedzieć na pytania dotyczące stanu zdrowia. Wypełnianie wniosku medycznego przy obcej osobie, jaką jest agent ubezpieczeniowy wywołuje często duży dyskomfort. Przy zawieraniu polisy przez Internet, jest tylko klient i komputer. Nikt nie zagląda przez ramię. W tym wypadku Internet zapewnia anonimowość

Czy prywatne ubezpieczenia zdrowotne mają szansę się upowszechnić?

Nie ma kraju w Unii Europejskiej, w którym nie byłoby prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Polacy już od wielu lat wiedzą, że jeżeli chcą mieć zapewnione leczenie wysokiej jakości, dostarczone na czas, muszą je sobie sami kupić. Świadczy o tym, blisko 30 miliardów złotych wydawanych z własnej kieszeni na leczenie.
Jak pokazują, zarówno polskie, jak i światowe badania, brak pieniędzy w publicznej służbie zdrowia będzie się pogłębiał, kolejki oczekujących na usługi będą rosły. Trzy czynniki powodujące to zjawisko, obserwowane nie tylko w Polsce, to: starzenie się społeczeństwa, postęp technologii medycznej (leczenie będzie coraz droższe) i wzrost oczekiwań społeczeństwa – wyższa jakość, lepsza dostępność usług medycznych, nawet bez zmian w publicznej służbie zdrowia spowodują, że w ciągu najbliższych paru lat posiadanie prywatnej polisy zdrowotnej, stanie się taką samą oczywistością jak dostęp do Internetu.

Rozmawiała: Zofia Dmochowska

« powrót do działu: Wywiady
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Jednostka uczestnictwa - najmniejsza część funduszu inwestycyjnego, służy ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.