X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj forum poleć artykuł znajomemu A A A

Rodzinna tragedia i 240 tys. zł jako rekompensata za śmierć obojga rodziców

2015-12-01 13:37 wtorek
ubezpieczenie nagrobków
W marcu 2006 roku, Magdalena w jednej chwili straciła oboje rodziców. Do tragedii doszło, kiedy to kierowca samochodu, którym podróżowali jako pasażerowie, zjechał na przeciwległy pas ruchu i czołowo zderzył się z nadjeżdżającym z przeciwka pojazdem. Poniesione w trakcie wypadku obrażenia okazały się na tyle poważne, że życia obojga rodziców nie udało się uratować. Osierocili zaledwie dwumiesięczną córkę.
 
Dorastanie bez rodziców
 
Dalszą opieką nad Magdaleną zajęli się jej dziadkowie, z którymi zamieszkała. Starsi ludzie z prawdziwym poświęceniem oddali się wychowaniu wnuczki, jednakże pomimo najszczerszych chęci i wielkiego serca okazywanego dziecku, nie byli w stanie w pełni zastąpić Magdalenie biologicznych rodziców. Mając roczek zaczęła nazywać ich „mamą” i „tatą”, ale wraz z wiekiem, powoli zaczęło do niej docierać, że jest sierotą, a wraz z tą świadomością zrodziło się poczucie smutku i straty.
 
Naturalna dziecięca ciekawość sprawiła, że Magdalena zaczęła dopytywać dziadków, co stało się z jej rodzicami. Prawda okazała się dla niej druzgocąca. Ogromu cierpienia Magdaleny nie łagodził fakt troskliwej opieki ze strony dziadków. Z wiekiem stan psychiczny dziewczynki pogarszał się, na co wpływ miały między innymi przypadki dyskryminacji ze strony rówieśników. Dzieci dokuczały Magdalenie wyśmiewając się z faktu, że nie posiada ona rodziców. Stała się z tego powodu zamknięta w sobie i obojętna na otoczenie.
 
Walka o odszkodowanie
 
Opiekunowie Magdaleny postanowili walczyć w jej imieniu o sprawiedliwość i należne zadośćuczynienie. W pozwie, który do sądu wpłynął w październiku 2014 roku, a więc w osiem i pół roku po tragedii, występująca jako powódka Magdalena domagała się od Ubezpieczyciela 300 tys. zł rekompensaty za ból i cierpienie po stracie rodziców. Wcześniej, za zgodą sądu rodzinnego, babcia zawarła w jej imieniu ugodę z Ubezpieczycielem, opiewającą na kwotę 100 tys. zł odszkodowania i dodatkowo 1 tys. zł miesięcznej renty do 24 roku życia na utrzymanie Magdaleny.
 
Ubezpieczyciel wystąpił o uchylenie powództwa, argumentując, że brak jest wystarczających podstaw prawnych, aby je uwzględnić, a ponadto podniósł, iż wypłacił już odszkodowanie w wysokości 100 tys. zł na rzecz Magdaleny, a jej obecne żądania finansowe uznał za zbyt wygórowane. Towarzystwo Ubezpieczeniowe argumentowało, że skoro w chwili wypadku, w którym zginęli jej rodzice, dziewczynka miała zaledwie dwa miesiące, nie wytworzyła jeszcze więzi z rodzicami, a obowiązki jej opiekunów przejęli dziadkowie i to z nimi buduje ona tego typu więzi.
 
Decyzja sądu i finał sprawy
 
Sąd nie podzielił poglądów Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Jego zdaniem argumentacja Ubezpieczyciela, że ze względu na młody wiek poszkodowanej więź łącząca ją z rodzicami nie zdążyła się rozwinąć, jest chybiona, ponieważ mimo że nie mogła ona poznać swoich rodziców ani zapamiętać ich wyglądu (tzw. amnezja dziecięca), fakt ten nie uchronił jej przed poczuciem straty i cierpienia w czasie późniejszym. Co więcej, zdaniem sądu, więź dziecka z jego rodzicami tworzy się nie tyle w chwili narodzin, ale już w okresie prenatalnym. W związku z tym nawet u tak małego dziecka dochodzi do naruszenia jego dobra osobistego. Sąd orzekł także, że w przypadku tego procesu nie można (przy ustalaniu wysokości odszkodowania) uwzględniać wypłaconych wcześniej przez ubezpieczyciela 100 tys. zł.
 
Śmierć bliskiej osoby jest naruszeniem dobra osobistego, gdyż jej utrata powoduje traumę, cierpienie i zerwanie więzi emocjonalnej – szczególnie jeżeli chodzi o tak bliskich sobie członków rodziny, jak rodzice i ich potomstwo – mówi mec. Joanna Smereczańska-Smulczyk z Kancelarii Radców Prawnych EuCO, pełnomocnik Magdaleny.
 
Ostatecznie, w wyniku działań Europejskiego Centrum Odszkodowań, na rzecz Magdaleny zasądzono 240 tys. złotych (po 120 tys. za śmierć każdego z rodziców) wraz z ustawowymi odsetkami od stycznia 2015 roku do dnia zapłaty, a ubezpieczyciel obciążony został zwrotem kosztów procesu (4,3 tys. zł) oraz opłatą na rzecz Skarbu Państwa w wysokości 12 tys. tytułem nieuiszczonych kosztów sądowych.
 
Dane bohaterów tekstu zostały celowo zmienione.
« powrót do działu: Wiadomości
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Hipoteka - jedno z ograniczonych praw rzeczowych ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.