X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Coraz więcej rolników ubezpiecza uprawy w PZU

2009-06-16 10:47 wtorek
W tym roku rolnicy chętniej ubezpieczają zbiory w obawie przed skutkami ulewnych deszczy z gradobiciem oraz innymi czynnikami atmosferycznymi.

W PZU zawarto  już 50 tys. obowiązkowych ubezpieczeń upraw. Zgodnie z prawem, właściciele gospodarstw mają czas do końca czerwca br. na wykupienie polis obejmujących przynajmniej 50% areału.

Od początku roku w PZU rolnicy zawarli 50 tys. umów obowiązkowego ubezpieczenia upraw. To prawie trzykrotnie więcej ubezpieczeń w porównaniu do  analogicznego okresu ubiegłego roku.
 
Rolnik, który zdecyduje się na kupno dotowanego ubezpieczenia rolnego, zapłaci tylko połowę składki ubezpieczeniowej. Pozostałe koszty pokryje budżet państwa. W rolnych ubezpieczeniach dotowanych dopłata obejmuje ubezpieczenie roślin uprawnych i zwierząt gospodarskich od czynników atmosferycznych określonych w ustawie. Zgodnie z obowiązującą ustawą, dotacje do składek ubezpieczeniowych za uprawy przysługują rolnikom, jeśli stawka taryfowa polisy upraw rolnych wynosi 3,5% lub 5% (w zależności od rodzaju uprawy), jednak nie więcej niż 6% sumy ubezpieczenia.

Ubezpieczenie upraw jest ubezpieczeniem obowiązkowym, zaś termin na jego wykupienie mija z końcem czerwca br.  Później ubezpieczenie upraw należy corocznie odnawiać.
 
Rolnicy najchętniej ubezpieczają uprawy zboża i rzepaku, choć wśród sadowników i producentów warzyw rośnie też zainteresowanie ubezpieczeniami od gradobicia. Umowy są najczęściej zawierane przez właścicieli dużych gospodarstw rolnych.
 
W ubiegłym roku PZU wypłacił prawie 11 tys. odszkodowań rolnikom posiadającym ubezpieczenia upraw ze składką dotowaną z budżetu państwa. PZU jest głównym rządowym partnerem w realizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Do firmy należy ponad 80% udziału w rynku ubezpieczeń rolnych.

Niby dużo, a wciąż mało

50 tysięcy ubezpieczeń to wcale nie tak dużo. Według ostrożnych szacunków najwyżej 10 procent rolników wykupi obowiązkową polisę w tym roku. Tak słabe zainteresowanie wynika z paru rzeczy. Po pierwsze kary za brak ubezpieczenia są śmiesznie niskie i nie odbierają prawa do dotacji z UE. Po drugie rzadko kiedy nieubezpieczony rolnik zostanie ukarany. Sprawdzenie ogromnej ilość gospodarstw przekracza możliwości jakichkolwiek organów kontroli. W przeciwieństwie do OC komunikacyjnego nie wystarczy postawić policjanta na drodze. Po trzecie rolnicy nie ufają ubezpieczycielom. Towarzystwa starają się obwarować umowy różnymi wyłączeniami i warunkami dodatkowymi, widać to zwłaszcza w ochronie przed skutkami suszy. Po czwarte w przypadku klęsk żywiołowych o sporym zasięgu państwo wypłaca rolnikom odszkodowania z budżetu niezależnie od posiadanego ubezpieczenia. Na dodatek robi to szybciej i bez szczególnej troski o rzeczywistą wycenę szkody.

Źródło: PZU

Jakub Tabisz
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Ubezpieczenia z dopłatą skarbu państwa
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Weksel - dokument wystawiony zgodnie z prawem ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.