Rodzajów ubezpieczeń przeznaczonych dla rolników jest mnóstwo. Ciężko się zorientować, które z nich trzeba zawrzeć, które nie są obowiązkowe, ale warto je mieć, które są dotowane, a które nie. W poprzednich artykułach rozpocząłem krótki przegląd dobrowolnych ubezpieczeń rolnych. Przyjrzyjmy się zatem kolejnym propozycjom towarzystw ubezpieczeń.
Ubezpieczenie pasiek
Każdy pszczelarz wie, jak cenne są dla niego jego ule. W końcu miód nie powstaje tak po prostu i trzeba się mocna napracować przy pszczołach, żeby móc zebrać miodowe żniwo. Z tego względu warto się dodatkowo zabezpieczyć polisą. Ubezpieczenie pasiek można zawrzeć, jeżeli pasieka składa się z przynajmniej pięciu pni pszczelich znajdujących się na toczku, pawilonie lub stebniku. Szeroki zakres ochrony ubezpieczeniowej obejmuje zatrucie pszczół środkami ochrony roślin, zniszczenie pasiek przez osoby trzecie, zwierzęta, ogień, powódź, huragan, uderzenie pioruna, zniszczenie pni pszczelich spowodowane wypadkiem w czasie ich transportu na pożytki. Dodatkowo za niewielką składkę można rozszerzyć ubezpieczenie o kradzież pni pszczelich lub rodzin pszczelich z uli z plastrami czerwia albo miodu.
Ubezpieczenie hodowli i chowu stawowego ryb
Kolejne dobrowolne ubezpieczenie adresowane jest do hodowców ryb. Polisa obejmuje karpie i pstrągi tęczowe w poszczególnych stadiach ich chowu lub hodowli. Odszkodowanie można uzyskać w przypadku zatrucia lub uduszenia się ryb, ich ucieczki lub niedoboru wody. Ubezpieczenie zawiera się na okres jednego stadium hodowli ryb.
Ubezpieczenie zwierząt futerkowych od padnięcia i uboju z konieczności
Wielu rolników zajmuje się dodatkowo hodowlą zwierząt futerkowych. Dla nich także oferowane jest ubezpieczenie. Jego zakres jest bardzo podobny do omawianego w poprzednim artykule ubezpieczenia zwierząt gospodarskich. W ramach polisy można ubezpieczyć lisy, norki i nutrie. Ubezpieczyciel zapewnia wypłatę odszkodowania w przypadku padnięcia lub koniecznego uboju zwierząt z powodu choroby, wypadku, ognia, powodzi lub huraganu.
Ubezpieczenie drobiu
Ostatnim już omawianym, dobrowolnym ubezpieczeniem rolniczym jest ubezpieczenie drobiu. Polisa obejmuje kury, kaczki, gęsi i indyki niezależnie czy są przeznaczone na tucz, chów na nioski, czy też produkcję jaj. Ubezpieczenie chroni przed szkodami w hodowli związanymi z ogniem, huraganem, powodzią, podtopieniem, deszczem, śniegiem, piorunem, eksplozją, gradem, upadkiem statku powietrznego, lawiną, zapadaniem i usuwaniem się ziemi oraz wydostaniem się wody z urządzeń wodnokanalizacyjnych, a także szkodami spowodowanymi chorobami, wypadkami oraz kanibalizmem. Na dodatek można dokupić dodatkowe ubezpieczenie na wypadek niezawinionych przerw w dopływie prądu do fermy.
Piotr Szostakiewicz