X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Obowiązkowe ubezpieczenia rolne w Compensie

2009-05-27 10:02 środa
Compensa, polski reprezentant Vienna Insurance Group posiada w swojej ofercie obowiązkowe ubezpieczenia dla rolników.

Dla kogo?

Ubezpieczenie skierowane jest do rolników - osób fizycznych, w posiadaniu lub współposiadaniu których znajduje się gospodarstwo rolne a także budynki rolnicze wchodzące w skład gospodarstwa rolnego. Ubezpieczenia te są ubezpieczeniami obowiązkowymi, którego zakres reguluje ustawa za dnia 22 maja 2003r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczyciel Komunikacyjnych. Brak wykupionego ubezpieczenia oznacza grzywnę dla rolnika. Jej wysokość zależy od wielkości gospodarstwa i nie przekreśla otrzymywania dotacji unijnych.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego


Ubezpieczenie skierowane jest do rolników - osób fizycznych, w posiadaniu lub współposiadaniu których znajduje się gospodarstwo rolne. Obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia powstaje w dniu objęcia w posiadanie gospodarstwa rolnego. Przedmiotem ubezpieczenia OC rolników jest odpowiedzialność cywilna rolnika oraz każdej osoby, która pracując w gospodarstwie rolnym w okresie trwania ochrony ubezpieczeniowej wyrządziła szkodę w związku z posiadaniem przez rolnika tego gospodarstwa rolnego.

Zakres ubezpieczenia


Zakresem ubezpieczenia objęta jest: odpowiedzialność cywilna za szkody wyrządzone w związku z posiadaniem gospodarstwa rolnego, których następstwem jest śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia bądź też utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia; szkody powstałe w związku z ruchem pojazdów wolnobieżnych, będących w posiadaniu rolników i użytkowanych w związku posiadaniem gospodarstwa rolnego.

Suma gwarancyjna

Suma gwarancyjna jest nie niższa niż wynosi równowartość w złotych: za szkody na osobie – 1.500.000 euro; za szkody złotych mieniu – 300.000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, bez względu na liczbę poszkodowanych.

Składka ubezpieczeniowa

Składka może zostać opłacona jednorazowo, w dwóch lub czterech ratach.

Wysokość składki za ubezpieczenie uzależniona jest od: przebiegu ubezpieczenia; zawarcia w Compensa innych ubezpieczeń rolnych; formy płatności składki. W przypadku posiadania innych polis Compensy składka może ulec znacznemu obniżeniu. Umowa jest zawierana na czas 12 miesięcy.

Ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych
Ubezpieczenie skierowane jest do rolników - osób fizycznych, w posiadaniu których znajdują się budynki wchodzące w skład gospodarstwa rolnego. Obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia powstaje z dniem pokrycia budynku dachem.

Przedmiot ubezpieczenia


Przedmiotem ubezpieczenia są wszelkie budynki znajdujące się na terenie gospodarstwa rolnego (mieszkalne, magazynowe, inwentarskie, gospodarcze).

Zakres ubezpieczenia

Zakresem ubezpieczenia objęte są szkody powstałe wskutek: ognia, huraganu, powodzi, podtopienia, deszczu nawalnego, gradu, opadów śniegu, uderzenia pioruna, eksplozji, obsunięcia się ziemi, tąpnięcia, lawiny lub upadku statku powietrznego. Polisa ta jest zwłaszcza ważna na terenach narażonych na susze i powodzie.

Suma ubezpieczenia

Sumy ubezpieczenia dla każdego budynku osobno ustala Ubezpieczający w porozumieniu z Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Vienna Insurance Group.

Składka ubezpieczeniowa


Składka może zostać opłacona jednorazowo, w dwóch lub czterech ratach.

Wysokość składki za ubezpieczenie uzależniona jest od: wysokości sumy ubezpieczenia; przebiegu ubezpieczenia; zawarcia w Compensa innych ubezpieczeń rolnych; formy płatności składki. Czas trwania umowy to 12 miesięcy.

Uwagi końcowe


Tylko trzej ubezpieczyciele – Concordia, Compensa i PZU oferują obowiązkowe ubezpieczenia rolne. Warunki umów w tych towarzystwach są do siebie zbliżone. Dlatego też warto dokładnie przyjrzeć się cenie polisy oraz warunkom wypłaty odszkodowania – to znaczy wszelkim obostrzeniom w umowie, warunkom dodatkowym i obligatoryjnym w czasie otrzymania należnego świadczenia. Dzięki obowiązkowym ubezpieczeniom gospodarz zyskuje pewność, że nie zostanie sam w przypadku kataklizmu lub nieszczęśliwego wypadku. Budżet państwa jest gwarantem wypłaty odszkodowania i chociaż wielu rolnikom, może się wydawać że w przypadku suszy czy huraganu i tak dostaną pieniądze z budżetu, to wcale tak nie jest. Tylko kataklizmy o sporym zasięgu skłaniają rząd do pomocy finansowej rolnikom. Dlatego warto pamiętać o obowiązkowym ubezpieczeniu rolnym.

Źródło: Compensa

Jakub Tabisz   

« powrďż˝t do dziaďż˝u: Ubezpieczenia obowiązkowe
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.