X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Uprawy ozime pod osłoną polisy – za 50% składki

2008-10-15 10:34 środa
Sprzyjające warunki pogodowe we wrześniu i październiku przyczyniają się do dobrych wschodów roślin ozimych. Nie wiadomo jednak czy zima tego roku będzie równie sprzyjająca dla rolników, czy też dojdzie do znacznych szkód z tytułu złego przezimowania.

Wiele regionów Polski zwłaszcza Pomorze, Wielkopolska, Warmia, czy też Podlasie narażone są na oddziaływanie negatywnych czynników atmosferycznych, powodujących zniszczenie lub uszkodzenie roślin ozimych. Na skutek ujemnego działania pokrywy śnieżnej przy niezamarzniętej glebie, dochodzi często do zamierania roślin na skutek trwających procesów życiowych. Działanie wiatrów doprowadza najczęściej do wysuszania roślin. Częstą przyczyną zniszczenia plantacji, szczególnie rzepaku jest wysadzanie roślin, rozumiane jako wynoszenie rośliny na skutek zmian objętości gleby przy kolejnym zamarzaniu i odwilży. Przykłady z lat ubiegłych wskazują na częste anomalia pogodowe, gdzie w ciągu kilku dni występują bardzo niskie temperatury oraz obfite opady śniegu. Następnie przychodzi odwilż, podczas której śniegi topnieją a gleba pozostaje cały czas zamarznięta. Dochodzi wtedy do wymoknięcia roślin, na skutek ich zalania lub wytworzenia skorupy lodowej. Symptomami zniszczenia plantacji jest brunatnienie i gnicie roślin, zerwanie części nadziemnej od korzenia, ubytki blaszki liściowej i masy korzenia oraz rozsadzanie tkanek wskutek zmian turgoru.

Z nadejściem wiosny i ruszeniem wegetacji rośliny narażone są na występowanie przymrozków wiosennych, które mogą powodować przemarzanie pąków kwiatowych w roślinach rzepaku, występowanie tzw. białych kłosów w zbożach itp. Z nadejściem lata na skutek gwałtownych zmian temperatur bardzo często dochodzi do gradobić i szkód z tym związanych takich jak  połamanie roślin, wybicie ziaren czy obicie łuszczyn.

Szacuje się, że na przełomie 2002 i 2003 roku około 40 upraw rzepaku w Polsce uległo wymarznięciu. W roku 2007 uprawy zostały zniszczone w wielu regionach przez przymrozki wiosenne, gdzie temperatura spadała na początku maja nawet do –11oC. W roku 2008 na początku lipca, liczne gradobicia zniszczyły w znacznym stopniu uprawy na krótko przed żniwami zwłaszcza w regionie Wielkopolski, Pomorza, Lubelszczyzny i Dolnego Śląska.

Z myślą o rolnikach, którzy uprawiają rośliny ozime, Concordia Polska TUW  oferuje ubezpieczenia ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych oraz gradu. – Istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia w specjalnie do tego przygotowanym pakiecie lub ubezpieczyć się tylko od ryzyka gradu. Dzięki zastosowaniu dopłat do składek z budżetu państwa, rolnik pokrywa tylko 50% składki. Dodatkowo ubezpieczając nie mniej niż połowę powierzchni upraw w gospodarstwie rolnym spełnia on narzucony przez ustawodawcę obowiązek ubezpieczenia – podkreśla Andrzej Janc, dyrektor Biura Ubezpieczeń Rolnych Concordia Polska TUW.
- Przykładowo ubezpieczając pszenicę ozimą oraz rzepak ozimy w pakiecie 3 ww. ryzyk w powiecie kościańskim, na sumę ubezpieczenia w wysokości 4000 zł/ha rolnik zapłaci składkę w wysokości 39 zł/ha w odniesieniu do pszenicy i 100 zł/ha w odniesieniu do rzepaku, a ubezpieczając tylko od gradu rolnik zapłaci składkę w wysokości 18 zł/ha w odniesieniu do pszenicy i 44 zł/ha w odniesieniu do rzepaku – tłumaczy Janc.

Wykupienie polisy gwarantuje rolnikowi kompleksową ochronę, a jego inwestycja zwraca się solidnym zabezpieczeniem upraw oraz gwarancją szybkiej i sprawnej likwidacji szkód przez ekspertów z branży rolnej. Dodatkowo za symboliczną składkę można wykupić zniesienie udziału własnego w ryzyku gradu lub gradu i przymrozków oraz uzyskać ochronę ubezpieczeniową od ognia.


Informacja Prasowa, Grupa Concordia
14 października 2008
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Ubezpieczenia z dopłatą skarbu państwa
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.