X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Rynek ubezpieczeń ochrony prawnej w Polsce

2009-09-21 10:58 poniedziałek
Andrzej Nepora
Rozmowa z Andrzejem Neporą, dyrektorem Oddziału Śląsko – Małopolskiego Grupy Concordia, na temat ubezpieczeń ochrony-prawnej.

Ubezpieczenia ochrony prawnej to stosunkowo nowy produkt na polskim rynku. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z ich istnienia. Czy mógłby Pan pokrótce przybliżyć naszym czytelnikom ideę tych ubezpieczeń? W jaki sposób one funkcjonują?

Każdy z nas w życiu codziennym zapewne słyszał, bądź zetknął się osobiście, z sytuacją dochodzenia bądź obrony własnych racji. Od reklamacji towarów lub usług, poprzez problemy prawne np. z instytucjami finansowymi, do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych w stosunku do sprawcy szkody komunikacyjnej lub głośnych ostatnio problemów z umowami z biurami podróży. W takich sytuacjach dochodzenie własnych praw często wiąże się z koniecznością poniesienia niemałych kosztów profesjonalnej pomocy prawnej tzn. zatrudnienia adwokata lub radcy prawnego, a czasami również kosztów sądowych. Polisa ochrony prawnej to niedrogi sposób ubezpieczenia się od ryzyka wystąpienia takich zdarzeń. W jej zakresie Grupa Concordia gwarantuje merytoryczną pomoc prawną oraz poniesienie kosztów danego sporu prawnego w ramach sumy ubezpieczenia. Innymi słowy, polisa ochrony prawnej umożliwia ubezpieczonemu tani dostęp do szerokiej palety usług prawnych.

W jakich sprawach może pomóc ubezpieczenie ochrony prawnej?

Tak jak wspomniałem wcześniej, zakres ubezpieczenia jest bardzo szeroki. Ochrona prawna ma zastosowanie przede wszystkim w sporach wynikających z ruchu komunikacyjnego pojazdu. Najważniejsze to sprawy dochodzenia własnych roszczeń odszkodowawczych, gdy ubezpieczony jest poszkodowanym w kolizji, jak również pomoc prawna przy sporach wynikających z negatywnej decyzji dotyczącej wypłaty odszkodowania. Polisa obejmuje także sporne sytuacje prawne, takie jak: zatrzymanie dowodu rejestracyjnego bądź prawa jazdy przez policję. Ubezpieczenie ochrony prawnej to również szeroka oferta pomocy prawnej w dochodzeniu roszczeń w życiu prywatnym i zawodowym. Dzięki polisie uzyskamy pomoc  między innymi w takich sytuacjach, jak dochodzenie praw wynikających z zawartych umów z różnymi  podmiotami gospodarczymi,  uzyskanie odszkodowania jako poszkodowani np. w wyniku poślizgnięcia się na nieuprzątniętym chodniku lub w innym przypadku wyrządzenia nam szkody przez inną osobę. Warto tutaj zwrócić uwagę na bardzo istotny fakt. Ochrona prawna jest w pewnym stopniu przeciwieństwem ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. OC chroni nas w przypadku, gdy jesteśmy sprawcą szkody, ale w jej zakresie nie uzyskamy pomocy przy dochodzeniu odszkodowania jeśli będziemy poszkodowani. W takim przypadku przydatne będzie tylko ubezpieczenie ochrony prawnej.

Oferta Grupy Concordia w zakresie ubezpieczeń ochrony prawnej jest bardzo szeroka.  Możemy tam odnaleźć między innymi ubezpieczenia dedykowane rolnikom, a także myśliwym. Czy możemy się spodziewać kolejnych produktów OP dedykowanych niszowym grupom?   

Dzięki zdobytemu  doświadczeniu  oraz współpracy z przedstawicielami wielu grup zawodowych  Grupa Concordia nieustannie poszerza zakres ubezpieczeń.  W  ofercie znajdują się polisy dedykowane lekarzom, służbom mundurowym, pracownikom przedsiębiorstw komunikacyjnych, środowiskom związków zawodowych, a także  bardzo specjalistycznym  grupom zawodowym, jak np. piloci cywilni bądź kontrolerzy lotów. Dzięki indywidualnemu podejściu do klienta oraz elastycznej konstrukcji poszczególnych polis ochrony prawnej, Grupa Concordia jest obecnie jednym z liderów sprzedaży tych ubezpieczeń w Polsce.

Jak Pan ocenia rozwój segmentu ubezpieczeń OP? Kiedy będziemy się mogli spodziewać takiej ich popularności jak w krajach Europy Zachodniej?

Moim zdaniem, wzrost zainteresowania ubezpieczeniami ochrony prawnej w Polsce jest tylko kwestią czasu. Rzeczywiście w Europie Zachodniej ubezpieczenie to jest praktycznie nieodzownym elementem ubezpieczenia komunikacyjnego. Wynika to z bardzo wysokiej świadomości prawnej występującej wśród społeczeństw europejskich. Jest to również najtańszy sposób na dostęp przeciętnego obywatela do drogich usług prawnych.
Obecnie w Polsce coraz częściej słyszy się w mediach o tragicznych wydarzeniach, po których poszkodowany obywatel musi dochodzić swoich praw przed sądem. Bez ubezpieczenia ochrony prawnej skutkuje to często brakiem możliwości skorzystania z dobrego adwokata lub radcy prawnego. Sytuacje te wpływają na wzrost świadomości prawnej wśród Polaków. Uważam, ze w dobie integracji państw Unii Europejskiej oraz standaryzacji systemów prawnych i ekonomicznych, popularność ubezpieczeń ochrony prawnej w Polsce może wzrosnąć bardzo szybko.

Czy obecny kryzys miał jakimkolwiek wpływ na rozwój segmentu ubezpieczeń OP?

Segment ubezpieczeń ochrony prawnej to jeden z solidnych filarów Grupy Concordia. Obok ubezpieczeń rolnych oraz współpracy z sektorem bankowości spółdzielczej stanowi podstawowy zakres ochrony Towarzystwa. Dzięki tym filarom Grupa Concordia skutecznie opiera się negatywnym skutkom ogólnoświatowego kryzysu. Oczywiście występują obszary, w których zainteresowanie polisami ochrony prawnej uległo zmniejszeniu. Jednak stale występują lub pojawiają się nowe dziedziny działalności gospodarczej, które mogą skorzystać z takiego ubezpieczenia. Dzięki temu polisy ochrony prawnej nadal stanowią dynamicznie rozwijający się segment rynku ubezpieczeniowego.

Rozmawiał Piotr Szostakiewicz
« powrót do działu: Wywiady
« zapisz się na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.