X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Ryzyko cybernetyczne – czego muszą obawiać się firmy

2015-11-30 13:49 poniedziałek

Cyberponiedziałek przypadający po czarnym piątku, to kolejny etap wyprzedaży. W tym dniu promocje ogłaszają wyłącznie sklepy internetowe. Popularność robienia zakupów online sprawia, że zarówno kupujący jak i firmy mogą stać się ofiarami ataków hakerów. Eksperci zajmujący się zarządzaniem ryzykiem w firmach są zgodni: ryzyko cyberataku to jedno z najważniejszych i najszybciej zyskujących na znaczeniu zagrożeń.

Według raportu Guide to Cyberrisk, przygotowanego przez ekspertów z Allianz Global Corporate & Specialty – specjalistycznej spółki z Grupy Allianz, roczne koszty cyberprzestępstw poniesione przez globalną gospodarkę wynoszą 445 mld dolarów, z czego ponad 200 mld dolarów poniosły cztery największe gospodarki światowe (USA, Chiny, Japonia i Niemcy).

 

Porównaj ubezpieczenia dla firm

Mniejsze firmy na celowniku
 

Ataki cybernetyczne zdarzają się coraz częściej i coraz bliżej nas. Przykładem mogą być głośne w ostatnich miesiącach przypadki włamania się i zablokowania systemu rezerwacyjnego największych polskich linii lotniczych czy kradzież i upublicznienie danych klientów jednego z działających w Polsce banków.

Według raportu Norton Cyber Crime opublikowanego w 2013 roku, koszty związane z działalnością przestępców internetowych wyniosły w Polsce ok. 6 miliardów złotych i dotknęły 6 milionów osób. Najczęstszym celem ataków cybernetycznych są duże organizacje – stanowią one cel hakerów w 40% przypadków. Niepokojący jest natomiast wzrost liczby ataków skierowanych przeciw małym firmom, zatrudniającym mniej niż 250 osób. Udział takich podmiotów w ogólnej licznie ataków zwiększył się aż do 34%.

Małe firmy mają mniej zaawansowane systemy i procedury zapewnienia bezpieczeństwa danych. Cyberataki prowadzone są głównie w celu użycia ich systemów informatycznych jako bramy wejściowej do systemów większych organizacji, z którymi prowadzą one współpracę biznesową.

Przed skutkami ataku można się zabezpieczyć

W przypadku incydentu w zakresie bezpieczeństwa informatycznego lub utraty danych konieczna jest odpowiednia i szybka reakcja, pozwalająca na kompleksowe podejście do incydentu. Firma może zminimalizować skutki cyberataków - przykładem takiego ubezpieczenia na polskim rynku jest wprowadzone przez Allianz Polska ubezpieczenie Allianz Cyber Protect. Zapewnia ono przede wszystkim pokrycie strat finansowych poniesionych w wyniku ataku hakerskiego oraz koszty wznowienia działalności po przerwie w działalności wywołanej takim atakiem, a także ochronę przeciwko tzw. cyberwymuszeniom.

Ubezpieczenie obejmuje też roszczenia osób poszkodowanych wskutek ujawnienia ich danych gromadzonych przez ubezpieczoną firmę. Oprócz wypłaty odszkodowań, polisa pozwala na pokrycie kosztów informatyki śledczej, kosztów obrony, kar administracyjnych, a w przypadku kradzieży danych dotyczących rachunków bankowych czy kart kredytowych, również koszty założenia nowych rachunków oraz koszty monitorowania transakcji w okresie pół roku od kradzieży danych.


Straty nie tylko finansowe

Bardzo ważnym elementem, często nawet bardziej dotkliwym dla firmy niż straty operacyjne, jest utrata reputacji. Dotyczy to szczególnie firm, których profil działalności opiera się na zaufaniu klientów. Utrata dobrego wizerunku może doprowadzić do poważnych problemów firmy, nawet wówczas, kiedy operacyjnie sprawnie upora się ona z rozwiązaniem problemów. W takich sytuacjach nieoceniona jest pomoc specjalistów ds. wizerunku, którzy zadbają o właściwe informowanie opinii publicznej. Ubezpieczenie cyberryzyka zapewnia ochronę i w takich przypadkach.


Ataki hakerskie będą zdarzać się coraz częściej. Istnieje wiele rozwiązań i systemów, które mogą pomóc firmom ograniczyć ryzyko ich wystąpienia. Jedno jest jednak pewne – to dobre planowanie i odpowiednie praktyki odróżniają firmy, które skutecznie zarządzają swoim ryzykiem od tych, które tego nie potrafiąpodsumowuje Paweł Krak Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Ryzyk finansowych w Allianz Polska.

 


Redakcja ubezpieczenie.com.pl
na podstawie materiałów prasowych Allianz Polska
 

Znajdź ubezpieczenia dla firm

« powrót do działu: Wiadomości
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Główny Ubezpieczony - Ubezpieczony wskazujący osoby objęte ochroną ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.