X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

OFE: dziś pierwsze czytanie rządowego projektu zmian w systemie emerytalnym

2011-03-16 08:42 środa
Dziś w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu zmian dot. OFE.

Według premiera projekt powinien satysfakcjonować przyszłych oraz obecnych emerytów i podatników, ponieważ dzięki niemu obniży się dług publiczny, a tym samym zostaną zabezpieczone finanse publiczne.

Donald Tusk powiedział, że chce wprowadzić w życie rządowy projekt ustawy, choć zdaje sobie sprawę, że będzie musiał prawdopodobnie zapłacić za to cenę polityczną. Decyzja zmian nie była łatwa, jednak jest konieczna.

Partnerzy społeczni są przeciwni wprowadzeniu rządowych zmian w systemie emerytalnych. Według nich głównym celem zmian jest obniżenie długu publicznego kosztem przyszłych emerytów.

Opinie ekspertów w tej dziedzinie są podzielone. Podczas debaty u Prezydenta Bronisława Komorowskiego stwierdzono, że proponowane zmiany doprowadzą do demontażu drugiego filaru i złamania umowy społecznej.

Jak poinformował Premier Donald Tusk, do OFE będzie trafiać 2,3% naszej składki, zaś pozostała część zostanie przekazana na subkonta w ZUS (pieniądze te będą dziedziczone na takich samych zasadach, jak te gromadzone w OFE). Z czasem coraz większa część naszych pieniędzy będzie trafiała do funduszy (docelowo w 2017 roku składka ma wynosić 3,5%). Zmiany te pozwolą do 2020 roku obniżyć dług publiczny o około 190 miliardów złotych.

Osoby, które dodatkowo będą oszczędzać na emeryturę, np. na specjalnie utworzonych indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego, od 2012 roku mogą liczyć na ulgę podatkową w wysokości 4%.  

Źródło: Bankier.pl, Wyborcza

AZ
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Wiadomości
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.