Wczoraj Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że Bronisław Komorowski podpisał ustawę zmniejszającą składki przekazywane do Otwartych Funduszy Emerytalnych. Wcześniej głowa państwa analizowała dokument i przeprowadzała liczne konsultacje m.in. z partnerami społecznymi i byłym prezesem TK, prof. Jerzym Stępniem.
Zdaniem prezydenta ustawa ta nie pogorszy sytuacji przyszłych emerytów, a także nie jest niezgodna z Konstytucją.
Do OFE będzie trafiało 2,3% naszej składki, zaś pozostała część zostanie przekazana na subkonta w ZUS (pieniądze te będą dziedziczone na takich samych zasadach, jak te gromadzone w OFE). Z czasem coraz większa część naszych pieniędzy będzie trafiała do funduszy (docelowo w 2017 roku składka ma wynosić 3,5%).
Osoby, które dodatkowo będą oszczędzać na emeryturę, np. na specjalnie utworzonych indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego, od 2012 roku mogą liczyć na ulgę podatkową w wysokości 4%. Wzrośnie także górny limit udziału akcji w portfelu OFE (do 2020 ma wzrosnąć do 90%). Od 2012 roku ma zacząć obowiązywać zakaz akwizycji. Zmiany te pozwolą do 2020 roku obniżyć dług publiczny o około 190 miliardów złotych.
Źródło: Bankier.pl, Wyborcza.pl
AZ