X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych

2010-09-10 09:09 piątek
Zgodnie z polskim ustawodawstwem, istnieją jednakowe zasady ustalania wysokości składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe.

Jednak w przypadku osób niepełnosprawnych, w konkretnych sytuacjach, część składek może być finansowana przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) lub budżet państwa.

Składki na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych naliczane są zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych oraz w ustawie wypadkowej, z wyjątkami ustalonymi w ustawie o rehabilitacji.

Składki na ubezpieczenia społeczne

Jak już wcześniej wspomniałam, składki na ubezpieczenia społeczne, poza wypadkowym, wyglądają tak samo dla wszystkich grup ubezpieczeniowych.

Wynoszą one:
  • 19,52 proc. podstawy wymiaru na ubezpieczenia emerytalne, finansowane z własnych środków w równych częściach przez ubezpieczonego i płatnika składek,
  • 6 proc. podstawy wymiaru na ubezpieczenia rentowe, finansowane z własnych środków w równych częściach przez ubezpieczonego i płatnika składek,
  • 2,45 proc. na ubezpieczenia chorobowe, finansowane w całości z własnych środków przez ubezpieczonego.
Natomiast ubezpieczenia wypadkowe naliczane są zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (ustawą wypadkową). Finansowane są w całości przez płatnika składek.
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Hipoteka - jedno z ograniczonych praw rzeczowych ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.