X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj forum poleć artykuł znajomemu A A A

Termin zgłaszania szkody do ubezpieczyciela

2016-02-08 13:35 poniedziałek
ubezpieczenie

Niepowiadomienie ubezpieczyciela o szkodzie w wyznaczonym terminie może skutkować obniżeniem roszczenia lub nawet jego całkowitym oddaleniem. To drugie należy jednak do rzadkości, a w praktyce odszkodowania są po prostu pomniejszane. Wynika to z ryzyka powiększenia szkody w ciągu kolejnych dni lub braku możliwości ustalenia okoliczności zdarzenia. W zależności od rodzaju ubezpieczenia oraz danego towarzystwa, termin zgłoszenia szkody może wynosić od 1 do 7 dni.

    Ubezpieczenie dla Ciebie

OC komunikacyjne

W przypadku obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych zasady likwidacji szkód będą jednakowe dla każdego z towarzystw. Wynika to z zapisów w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych z 23 maja 2003 roku. Niezwłoczne powiadomienie ubezpieczyciela o zdarzeniu jest konieczne, aby uniknąć jeszcze większych problemów. Czasem mała usterka, podczas kolejnych jazd może przerodzić się w poważną awarię zagrażającą bezpieczeństwu naszemu oraz innych. Jeżeli nie poinformujemy towarzystwa w ciągu 7 dni, szczególnie gdy ma to wpływ na ustalenie zakresu odpowiedzialności, możemy otrzymać dużo niższe odszkodowanie.

Ubezpieczenie nieruchomości

Dokładne terminy zgłoszenia szkody zawsze znajdziemy w OWU. Warto zwrócić szczególną uwagę na niektóre z nich. Przykładowo jeżeli dojdzie do kradzieży z włamaniem, ubezpieczyciela musimy powiadomić w ciągu 12 godzin od ujawnienia sprawy. Jest to stosunkowo niedługi czas i w zamieszaniu związanym z rabunkiem, możemy zapomnieć o formalnościach. Dlatego właśnie tak ważne jest czytanie warunków umowy i wyodrębnienie najważniejszych punktów. Ułatwi to nam uzyskanie odszkodowania w niepomniejszonej kwocie.

Jak powiadomić ubezpieczyciela?

Najczęściej zgłoszenie szkody polega na wypełnieniu odpowiedniego druku i dostarczeniu go do ubezpieczyciela. Coraz więcej towarzystw preferuje również telefoniczne poinformowanie o danym zdarzeniu. Z pewnością przyspiesza to cały proces, aczkolwiek w późniejszym czasie i tak jesteśmy zmuszeni do pisemnego potwierdzenia szkody. Sam sposób zgłoszenia nie powinien być jednak najważniejszy, gdyż istotna jest treść, a nie forma.

    Wybierz polisę

Każde towarzystwo ustala warunki ubezpieczenia. Zapoznanie się z nimi jest konieczne, aby uniknąć pomyłek czy przeoczenia ważnych terminów. Istnieją sytuacje, w których termin zgłoszenia roszczenia mija nawet po 20 latach. Są to jednak szkody wynikające z popełnienia przestępstwa. Jeżeli dowiemy się o tym po kilkunastu latach bez obaw możemy zgłaszać szkodę do danego towarzystwa.

Julietta Maciejak

« powrót do działu: Wiadomości
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Społeczne ubezpieczenie - ubezpieczenia prowadzone przez publiczne zakłady ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.